Jeopolitik riskler TL’yi baskılıyor

banner37

Dolar/TL paritesindeki yükseliş, risk iştahının küresel çapta düşmesine ve TCMB’nin swap hamlesine rağmen sürdü

banner87
Jeopolitik riskler TL’yi baskılıyor
banner90
banner99

Dolar/TL kuru, geçen hafta içinde 5,98 üzerinde işlem görürken; hafta kapanışında 6,0475 seviyesine çıkarak, ağustostaki saatlik hareket hariç 29 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi görmüştü. Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), geçtiğimiz hafta sonu, Türkiye bankalarının yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları vadede Türk Lirası (TL) alım yönünde gerçekleştirecekleri swap işlemlerinde özkaynaklarına göre yüzde 25 olan sınırlamayı yüzde 10’a çektiğini açıklamıştı. Karar sonrası gün içi en düşük 5,9750 seviyesini gören dolar/TL paritesi önceki gün yeniden 6,0250’ye yükseldi.

Kurda yaşanan yükselişte küresel risk iştahının düşmesi ve doların değer kazanmasının yanında Türkiye içinde jeopolitik risklerin yükselmesi de etkili oluyor. Dolar, geçen hafta neredeyse tüm gelişen ülke paraları dolar karşısında düşüş yaşadı ancak bu haftanın ilk işlem gününde ise çoğunda toparlanma olmasına rağmen TL, düşüş yaşayanlar arasında yer alıyordu.

Haftanın ikinci işlem gününde ise dolar/TL kuru 6,03’e doğru yükseliş yaşarken; Euro/TL de Türkiye serbest piyasalarında 6,58’den işlem gördü. Veri akışının zayıf olduğu dün, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Yarıyıl Para Politikası sunumu takip edildi.

KKTC serbest piyasalarında ise dün Amerikan Doları 6,0112 TL, Euro 6,5766 TL, İngiliz Sterlini ise 7,7854 TL’den fiyatlandı. Buna göre, Euro bazında sınırlı bir düşüş; dolar ve sterlinde ise yükseliş kaydedildi.

Swap adımı TL’deki kaybı sınırladı

Öte yandan, dolar/TL'de bir süredir 6 seviyesinin hemen altındaki stabil seyir, geçtiğimiz cuma akşam saatleri itibarıyla yerini sert dalgalanmalara bıraktı. BDDK'nin swap adımı ve kamuların TL'ye desteği kurdaki yükselişi sınırlandıran önemli bir etken olurken; artan jeopolitik tansiyon ise piyasalardaki satış baskısının ana belirleyicisi konumunda. BDDK'nin swap adımının da desteğiyle dolar/TL, geride bıraktığımız haftanın kapanışında test ettiği 6,05 seviyesinden önceki gün 5,9750'ye kadar geriledi ancak kur, artan jeopolitik tansiyonun da etkisiyle gördüğü en düşük seviyelerde kalıcı olamadı.

Dolar/TL, dün Türkiye saati ile (TSİ) 08.22'de 6,0130/6,0200 seviyesinde işlem görüyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 6,2867/6,2944; Euro/TL ise 6,5605/6,5687 seviyesinde bulunuyordu. Londra swap piyasalarında gecelik vadede lira faizleri önceki gün yüzde 75'e kadar yükseldi fakat gecelik faiz bu seviyelerde kalıcı olmadı. İlgili faiz, 2019 ilk çeyrek sonunda kısa bir süre için 1,200 puana kadar çıkmıştı.

BDDK para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 10'u ile sınırlandırılmasına karar verildiğini açıklamıştı. Söz konusu limit, Ağustos 2018’den itibaren yüzde 25 olarak uygulanıyordu. Bankacıların yaptığı hesaplamaya göre, bankacılık sektörünün yasal özkaynakları 105 milyar dolar, ki bu hesaplamaya göre sınırlama da 10.5 milyar dolara tekabül ediyor.

Euro/dolar dört ayın en düşüğünde

ABD Dolar Endeksi, güçlü ABD verileri ve küresel gelişmelerle değer kazanmaya dün de devam etti. Endeks, altı gün üst üste yükseliş sağlayarak 99,0 seviyesine yaklaştı ve son dört ayın zirvesine çıktı. Endeksteki yükselişle, dolar da tüm para birimleri karşısında değer kazandı.

Euro tarafında ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son toplantıda bölgesel risklerin sürdüğüne vurgu yapması ile gerileyen Euro, doların daha sonra değer kazanmasıyla üzerindeki baskıyı da artırdı. Euro/dolar kuru dün 1,0905 seviyesine gerileyerek 2 Ekim sonrası en düşük seviyeyi gördü.

ABD cephesinde imalat sanayi endeksi (PMI), özel sektör ve tarım dışı istihdam, fabrika siparişleri gibi önemli göstergeler, 2020’nin ilk ayında son ayların en yüksek seviyesine çıktı. Bununla beraber Koronavirüs’ün yayılması ve piyasalarda da satışlara neden olmasıyla dolar talebi arttı. Ayrıca Çin başta olmak üzere küresel ekonomide ilk çeyreğin virüs nedeniyle zorlu geçmesi bekleniyor. ABD ise tüm bu gelişmelerden pozitif ayrışıyor; haliyle endekste de yükseliş devam ediyor.

Euro/dolar paritesinde ilk önemli destek olarak izlenen 1,0920 seviyesi önceki gün ve dün test edildi. Uzmanlara göre, bu desteğin kırılması durumunda satışların 1,0880’e doğru sürmesi bekleniyor. Orta vadede ise 1,10 yakınındaki seyrin korunması olası.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75