Kaçak işçi sorunu bitmiyor

banner37

Müteahhit ve taşeron firmaların KTİMB aracılığı ile 2019 yılında yaptırdığı işçi çalışma izni, ön izin ve yatay geçiş gibi işlemlerin toplamı 14 bin 989 olarak kayıtlara geçti. Bu kadar kayıtlı işçi olmasına rağmen, ülkedeki kaçak işçi sorunu bir türlü çözülmüyor

Kaçak işçi sorunu bitmiyor
banner90
banner99

“KAÇAĞIN KAYNAĞI KAÇAK MÜTEAHHİTLERDİR”… KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, inşaat sektöründe kaçak olarak çalışmanın minimize edildiğini savunarak, yasaların, para cezasının yanında, kamu ihalelerinden 1 yıllığına men edilmesi ve birlik ile bakanlığın denetimleri sayesinde kaçağın önüne büyük oranda geçildiğini kaydetti. “Kaçağın kaynağı diğer sektörlerdir” diyen Gürcafer, inşaat sektöründeki kaçak işçilerin ise kaçak müteahhitlerden kaynaklandığını söyledi

“YÜZDE 60-70 KAÇAK İŞÇİ ÇALIŞTIRILIYOR”… KTİTB Başkanı Osman Amca, ekonomik kriz ve denetimsizlik nedeni ile sektörde yüzde 60-70 oranında kaçak işçi çalıştırıldığının altını çizerek, 2 yıldır denetimlerin yapılmadığını, oy kaygısı ile kimseye dokunulmadığını, bu nedenle de herkesin kafasına eseni yaptığını bildirdi. Amca, ekonomik kriz arttıkça kaçak çalıştırılanların sayısının da artacağını vurguladı

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde kaçak işçi çalıştırılmasının önüne bir türlü geçilemiyor.

   Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin (KTİMB) resmi makamlardan derlediği kayıtlarla 2019’da inşaat sektöründe ön izin, yatay geçiş, çalışma izni gibi işlemlerin istatistiklerini KIBRIS ile paylaştı.

   Müteahhit ve taşeron firmaların KTİMB aracılığı ile 2019 yılında yaptırdığı işçi çalışma izni, ön izin ve yatay geçiş gibi işlemlerin toplamı 14 bin 989 olarak kayıtlara yansıdı.

   2019 yılında ülkemize inşaat sektöründe çalışmak için Türkiye Cumhuriyeti ve üçüncü dünya ülkelerin gelen 5 bin 367 kişinin ön izni, bin 64 kişinin yatay geçiş işlemi ve 8 bin 558 kişinin de çalışma izni yapıldı.

   Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, inşaat sektöründe kaçak olarak çalışmanın minimize edildiğini savunarak, inşaat sektöründe var olan kaçakların, kaçak müteahhitlerden, esas kaçağın da diğer sektörlerden kaynaklandığını vurguladı.

    Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği (KTİTB) Başkanı Osman Amca da taşeronlar arasında kaçak işçi çalıştıranların olduğunu, ekonomik kriz büyüdükçe ve denetimsizlik devam ettikçe kaçak işçi çalıştıranların sayısının da artacağını vurguladı. Amca, son yıllarda sektördeki kaçak işçi sayısının yüzde 60-70’lere kadar yükseldiğini kaydetti.

2019’da 5 bin 367 kişiye ön izin yapıldı

   İnşaat sektöründe 2019 yılında 5 bin 123 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ön izin işlemi gerçekleşirken, bu işlemlerin 2 bin 905 Lefkoşa, 874’dü Girne, bin 344 Mağusa bölgesinden yapıldı.

   Yine 2019’da üçüncü dünya ülkelerinden ülkemize çalışmak için gelen 244 kişiye ön izin verildi. Bu kişilerden 189’unun Lefkoşa, 38 kişinin Girne, 17’sinin ise Mağusa şubesinde işlemi gerçekleşti.

Bin 64 yatay geçiş

   Geçtiğimiz yıl 604 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yatay geçiş yaptı. Yatay geçişlerin bölgelere göre dağılımı ise şöyle:

    “Lefkoşa 396 işlem, Girne 94 işlem, Mağusa 114”.

   Aynı yıl üçüncü dünya ülkelerinden olan inşaat çalışanlarının 460’ı da yatay geçiş gerçekleştirdi. 460 yatay geçiş işleminin 243’ü Lefkoşa, 100’ü Girne, 117’si ise Mağusa şubelerinden işlem gördü.

   Türkiye Cumhuriyeti ve üçüncü dünya ülkelerinden ülkemizde çalışma izni ile bulunan bin 64 kişi yatay geçiş yaptı.

8 bin 558 çalışma izni

   Ayrıca, 2019 yılında sadece inşaat sektöründe çalışan 4 bin 829 kişiye çalışma izni verilirken, 3 bin 729 kişinin çalışma izni uzatıldı.

   Kısacası 2019 yılında inşaat sektöründe 14 bin 989 kişinin resmi makamlarda işlemi yapıldığı kayıtlara yansıdı.  

Gürcafer: Kaçak işçi çalıştırmayı minimize ettik

   KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, inşaat sektöründe kaçak olarak çalışmanın minimize edildiğini savunarak, “Denetim Yasası, Kamu ihale Yasası ve Çalışma Yasası’nda inşaat sektöründe kaçak işçi çalıştıranlara para cezasının yanında 1 yıl kamu ihalelerinden men cezasının verilmesi ve çifte denetim kaçak işçiliğin önüne geçmiştir” dedi.

   Gürcafer, sektörde çifte kontrol olduğuna dikkat çekerek, herhangi bir müteahhittin işçi talebini önce Müteahhitler Birliği’nin sorguladığını ve gereksiz gördüğü durumlarda işçi getirmeye izin vermediğini kaydetti.

   Birlikten sonra eğer kendileri onay verirse talebin bakanlığa yapıldığını vurgulayan Gürcafer, bu ve birçok konuda bir süredir sektörde iyileşmelerin söz konusu olduğunu kaydetti.

“Kaçağın kaynağı diğer sektörler”

   “Kaçağın kaynağı diğer sektörlerdir” diyen Cafer Gürcafer, hayvancılık, esnaf ve tarım gibi sektörlerde kaçak işçiliğin önüne kontrolsüzlükten dolayı geçilemediğini belirtti.

   Gürcafer, inşaat sektöründe var olan kaçakların ise kaçak müteahhitlerden kaynaklandığını vurgulayarak, bu konuda da çalışma ve denetimlerin sürdüğünü, polis ve bakanlığın personel azlığı nedeni ile denetim noktasında zayıf kalabildiğimi söyledi.

Amca: Yüzde 60-70 oranında kaçak işçi çalıştırılıyor

   KTİTB Başkanı Osman Amca ise taşeronlar arasında kaçak işçi çalıştıranların olduğunu ve ekonomik kriz büyüdükçe kaçak işçi çalıştıranların sayısının da artacağını vurguladı ve son yıllarda sektördeki kaçak işçi sayısının yüzde 60 – 70’lere kadar yükseldiğini kaydetti.

   Amca, kaçağın en büyük sebeplerinden birinin ekonomik kriz, diğerinin ise denetimsizlik olduğuna dikkat çekerek, son 2 yılda tek bir denetim yapılmadığını söyledi.

  “Denetimin olmadığı yerde herkes kafasına eseni yapar” diyen Amca, denetimlerle ilgili Polis Genel Müdürü ile bir görüşme yapacaklarını belirtti.

“Oy kaygısı ile yaptırım uygulanmıyor”

   Koronavirüs döneminde ise yeni bir sıkıntının baş gösterdiğini söyleyen Osman Amca, kayıtlı işçilerin daha fazla paraya başka şirkete geçtiklerini ve 6 ay yatay geçiş hakkı olmadığı için onların da kaçağa düştüklerini kaydetti.

   Amca, denetimlerin ve yaptırımların siyasilerin oy kaybı nedeni ile uygulanmadığının altını çizerek, geçmişte denetimlere önem verilerek cezaların kesildiğini ama bazı siyasilerin araya girerek kaçakları affettirdiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75