“Kaliteden taviz verilmemeli”

banner37

Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak; geçen yıl 640 olan öğrenci sayısının bu yıl bin 428’e yükselmesinin nedeni olarak, kaliteye verilen önem olduğunu söyledi

“Kaliteden taviz verilmemeli”
banner90
banner8

“ÖĞRENCİ SAYIMIZI ARTIRDIK”… Öztoprak, 2015 yılında kurulan üniversitenin 2016 yılından bu yana aktif olduğunu ve bu sene ilk mezunların verileceğini söyledi. Öztoprak, her yıl öğrenci sayısının arttığını, geçen yıl 640 öğrenci olduğunu ve bu yıl bin 428 öğrencinin Uluslararası Final Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü kaydetti. “Birçok üniversite öğrenci sorunu yaşarken, biz sayımızı arttırdık” ifadelerini kullanan Öztoprak, en önemli noktanın kaliteye önem vermek olduğuna dikkat çekti.

Serap ŞAHİN

   2015 yılında kurulan Uluslararası Final Üniversitesi, bu yıl ilk mezunlarını verecek.

   Kaliteye verilen önemle her yıl öğrenci sayısının arttığını kaydeden Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, geçen yıl 640 öğrenci olduğunu ve bu yıl bin 428 öğrencinin Uluslararası Final Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü kaydetti.

   Final eğitim kurumlarının Türkiye’de 40 yıllık bir deneyimi olduğunu ve Uluslararası Final Üniversitesi’nin de yüzde 50’sinin onların olduğuna işaret eden Öztoprak, diğer yüzde 50’lik kısmın Kıbrıslı girişimcilerin olduğunu belirtti.

   Öztoprak, “Diğer üniversitelerden farkımız, belirli alanlarda iş garantisi veriyoruz” ifadesini kullanarak turizm, gastronomi, öğretmenlik mesleğinin tümü ve psikoloji alanında iş garantisi verildiğine vurgu yaptı.

   Üniversitede, yedi fakültede toplam 19 lisans programı ve iki yüksekokulda toplam dört lisans programı olduğuna dikkat çeken Öztoprak, iki adet de master programı bulunduğunu kaydetti.

“640 olan öğrenci sayısı bin 428’e yükseldi”

   Öztoprak, 2015 yılında kurulan üniversitenin 2016 yılından bu yana aktif olduğunu ve bu sene ilk mezunların verileceğini söyledi.

   Öztoprak, her yıl öğrenci sayısının arttığını, geçen yıl 640 öğrenci olduğunu ve bu yıl bin 428 öğrencinin Uluslararası Final Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü kaydetti.

   “Birçok üniversite öğrenci sorunu yaşarken, biz sayımızı arttırdık” ifadelerini kullanan Öztoprak, en önemli noktanın kaliteye önem vermek olduğuna dikkat çekti.

   Kalitenin artması ile öğrenci sayısında da artış olduğunu yineleyen Öztoprak, “Üniversitelerin uzun vadeli yaşayabilmeleri için kaliteden taviz verilmemelidirler. Ülkemiz bu yönde gerekli önlemleri almalıdır” ifadelerini kullandı.

“Final eğitim kurumlarının Türkiye’de 40 yıllık deneyimi var”

banner134
   Final eğitim kurumlarının Türkiye’de 40 yıllık bir deneyimi olduğunu ve Uluslararası Final Üniversitesi’nin de yüzde 50’sinin onların olduğuna işaret eden Öztoprak, diğer yüzde 50’lik kısmın Kıbrıslı girişimcilerin olduğunu belirtti.

   Her iki tecrübenin birikimleri ile hedefin de üzerinde bir sayıya ulaşıldığını kaydeden Öztoprak, “Öğrenciye önem veren, öğrenci odaklı bir eğitim sistemine sahibiz” dedi.

“İş garantisi veriyoruz”

   Öztoprak, “Diğer üniversitelerden farkımız, belirli alanlarda iş garantisi veriyoruz” ifadesini kullanarak turizm, gastronomi, öğretmenliklerin tümü ve psikoloji alanında iş garantisi verildiğine vurgu yaptı.

   Üniversitede, 7 fakültede toplam 19 lisans programı ve 2 yüksekokulda toplam 4 lisans programı olduğuna dikkat çeken Öztoprak, 2 adet de master programı bulunduğunu kaydetti.

   KKTC’den, Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen kayıtlı bin 428 öğrenci bulunduğunu belirten Öztoprak, “Uluslararası öğrencinin bulunması önemli bir faktördür” dedi.

   Hedefler arasında uluslararası olmak da olduğuna işaret eden Öztoprak, bunun sadece öğrenci almakla olmadığını uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde olmak olduğunu vurguladı.

   Akademisyenlerden bir kısmının yabancı olduğuna dikkat çeken Öztoprak, “Birçok ülke ile de anlaşma içindeyiz. Ortak çalışmalarımız oluyor. Bunların birçoğu fonksiyonel hale geldi. Bazı üniversitelerle, öğrenci değişimine başlıyoruz. Bu alanda epeyi yol kat ettik” dedi.

“Öğrencilerin sosyal faaliyetlerine önem veriyoruz”

   Öğrencilerin faaliyet gösterdiği 25 öğrenci topluluğu olduğuna dikkat çeken Öztoprak “Öğrencilerin sosyal faaliyetlerine önem veriyoruz” dedi.  

   Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi bünyesinde yedi farklı yemek workshopları ve toplam 62 etkinlik olduğunu belirten Öztoprak, başlıca olarak şunları kaydetti:

   “Uluslararası Final Üniversitesi ve Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği’nin ortak düzenlediği, üniversitemizin ev sahipliği yaptığı 4. Kıbrıs Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi, üniversitemiz ile Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu işbirliğinde ve KKTC Merkez Bankası’nın katkılarıyla düzenlenen “Küresel Kriz Sonrası Dönemde Yerel Krizler: Ağustos 2018 Türkiye Örneği” paneli, Lise Girişimcilik ve Kariyer Kampı, Portakal Toplama, Çilek Festivali, Doğa Yürüyüşü, Bahar Şenlikleri ve Okul Öncesi Sergisi etkinliklerimiz bulunuyor. Aynı zamanda KKTC Milli Eğitim Bakanlığı, BRT ve üniversitemiz işbirliğinde Genç Şefler Finalde meslek liseleri yemek yarışma programı var.”

“Yeni bölümler için çalışmalar sürüyor”

   Öztoprak, yeni bölümlerin açılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek sözlerine şöyle devam etti:    

   “Üniversitelerin görevi öğrenci yetiştirmektir. Diğer görevleri de içinde bulundukları topluma servis vermek. Konferans, aktiviteler gibi. Konferanslarımızın birçoğu topluma açıktır. Akademisyenlerin en önemli öğelerinden biri araştırma yapıp yayınlamaktır. Üniversite olarak buna da çok önem veriyoruz. Uluslararası belirli seviyenin üzerinde olan yayınları yapan elemanlarımıza ödül veriyoruz. Elemanların diğer ülkelerdeki konferanslara gitmesini de destekliyoruz. Eğitimi ciddiye alan bir kurumuz. Bu yolda epeyi yol

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75