banner6

Kalitesiz işin zararını vatandaş görüyor

banner37

Gazimağusa’nın en deneyimli kaportacılarından Cem Dana, sonradan açılan bazı sigorta şirketlerinin kaportacılara ucuz ve kalitesiz iş yaptırmaya çalıştığından yakındı

Kalitesiz işin zararını vatandaş görüyor
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da 20 yıldır kaportacılık yapan ve kentin en deneyimli kaportacıları arasında bulunan Cem Dana Kaporta’nın Direktörü Cem Dana, sonradan açılan ve düzgün iş yapmayan bazı sigorta şirketlerinin kaportacılara ucuz iş yaptırmaya çalıştığını öne sürdü. Cem Dana, ucuz maliyetle iş yapmanın kaliteyi bir hayli düşürdüğüne değindi.

Kendilerinin ucuz ve kalitesiz iş yaptırmaya çalışan sigorta şirketleriyle çalışmayı uygun görmediklerine vurgu yapan Dana, devletin ucuz ve kalitesiz iş yaptırmaya çalışan sigorta şirketlerini kapatması gerektiğine dikkat çekti.

Boya tabancasını hiç tutmayanlar yapıyor

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Cem Dana Kaporta Direktörü Cem Dana, 20 yıldır Gazimağusa’da kaportacılık sektöründe faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Cem Dana, tesisinde 3 bin 500 metrekare alan içerisinde 1 adet boya fırını olduğunu kaydederken, tesisinin her yerinin güvenlik kameraları ile gözetlendiğini ve akşamları da bir güvenlik görevlisinin tesislerinde görev yaptığını bildirdi.

Araba boyamada dünyaca ünlü Alman ürünü Glasurit marka boya kullandıklarını belirten Dana, kaliteli iş yaptıklarını ve yaptıkları işin de her zaman arkasında olduklarını dile getirdi.

Cem Dana, sektördeki sıkıntılarına değinirken, günümüzde kendisiyle aynı sektörde çalışanların yüzde 80’ini hiç tanımadığını söyledi.

Başka sektörlerden gelip kaportacılık yapmaya başlayan çok sayıda kişi olduğuna dikkat çeken Dana, kaportacılığı başka mesleklerden gelip, hayatında boya tabancası dahi tutmayan kişilerin de yapmaya başladığını açıkladı.

Cem Dana, ucuz maliyetle iş yapmanın kaliteyi bir hayli düşürdüğüne dikkat çekerken, kalitesiz işin de zararını vatandaşın gördüğünü kaydetti.

Kendilerinin ucuz iş yaptırmaya çalışan sigorta şirketleriyle çalışmayı uygun görmediğini ifade eden Dana, çünkü bunun zararını vatandaşın göreceğini, vatandaşın da zarar görmesi halinde bunun hesabını sigortacıdan değil kaportacıdan sormak isteyeceğini söyledi.

Cem Dana, tüm bu nedenlerden ötürü sonradan açılan ve düzgün iş yapmayan bazı sigorta şirketlerinin kapatılması gerektiğine inandığını ifade etti.

Cem Dana, örneğin kaza yapan ve trafikten men olması gereken bir aracın sigorta şirketi tarafından bazı kaportacılar aracılığıyla hasarlı olan kısmının kesilerek başka araçla birleştirildiğini, sonucunda da bu aracın tekrar kaza yapması halinde birleştirildiği yerden bölündüğünü anlattı. Dana, bu nedenle de ölümlü kazalar yaşandığını öne sürdü.

Cem Dana, bir de bazı sigorta şirketlerinin işi yaptırdıktan sonra söz verdiği tarihte ödeme yapmadığını, ödemeyi çok geciktirerek yaptığından yakındı.

Rumları yanımızda çalıştırırız

Gayet modern bir tesise sahip olduklarına vurgu yapan Dana, adada olası bir çözümde Rum meslektaşları ile rahatlıkla rekabet edebilecek donanıma ve tecrübeye sahip olduklarını dile getirdi.

Cem Dana, tesislerinde olası çözümün ardından yanlarında Kıbrıslı Rumları da çalıştırabilecekleri kapasiteye sahip olduklarını açıkladı.

Kendilerinin tek isteklerinin devletlerinin kendilerine sahip çıkması olduğunun altını çizen Dana, özellikle de küçük esnafa sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti.

Cem Dana, Organize Sanayi Bölgesi’nde tüm esnafın ortak yaşadığı sorunlara da değindi. Cem Dana Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yanlış yapılaşmanın en büyük sıkıntıları olduğunu bildirdi. Dana, bir sanayi bölgesinde bir kaporta dükkanın yanında gıda malzemesinin satışının yapılmasının çok yanlış olduğuna inandığını belirtti.

Cem Dana, Organize Sanayi Bölgesi’nin zamanla sanayilikten çıkarılarak ticaret merkezi halinde getirilmesinden şikayet etti. Dana, bu sorunun bu saatten sonra çözülmesinin zor olduğunu ancak mevcut durumun daha fazla bozulmaması için planlamanın uygun yapılması gerektiğini kaydetti.

Cem Dana, kendisinin Gazimağusa Belediyesi As Başkanı olması nedeniyle bu sıkıntıları çok iyi bildiğini ifade etti. Dana, geçtiğimiz haftalarda Gazimağusa Belediyesi ve Sanayi Dairesi’nin bir toplantı yaptığını ve olumlu geçen bu toplantıda sanayi bölgesinde alt yapı ve çevre düzenlemelerinin yapılmasının konuşulduğunu söyledi.

Cem Dana; “belediyenin tüzüğünü yenileyip büyük esnaf ve küçük esnaf diye ayırması gerekiyor. 100 metrekare alana sahip küçük esnafla, 2 bin metrekare alana sahip olan esnafın aynı miktarda vergi ödememesi gerekiyor. Belediye olarak bu tüzüğü düzenleyeceklerini ve küçük esnafla büyük esnafın ödediği vergi miktarını ayıracağız. Gazimağusa Belediyesi ve Sanayi Dairesi’nin alt yapı ve benzeri sorunları aşmak için çalışmalarına başladı. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un bu konuda bize destek vereceğine inancım sonsuzdur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 08:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104