Kalkınmanın yolu esnafa destekten geçer

banner37

Büyükhan esnaflarından Ali Yapıcıoğlu, bölge esnafının sorunlarının günden güne arttığını söyledi; hükümetlerden kapsamlı planlama talep etti:

Kalkınmanın yolu esnafa destekten geçer
banner90
banner8

“RUM TURİST KOMİK HARCAMALAR YAPIYOR”… Büyükhan esnaflarından Ali Yapıcıoğlu, kapıların açık olduğu dönemde edindikleri tecrübelerin, genel beklenti ve kanı ile örtüşmediğini de ifade ederken; Güney Kıbrıs’tan gelen Rum turist, Arasta ve Büyük Han esnafına para bırakmıyor çünkü alışveriş sınırlaması nedeniyle Kuzey’de 3 veya 5 euro gibi komik harcamalar yapıyorlar fakat KKTC’den Güney Kıbrıs’a giden Kıbrıslı Türkler, orada ciddi anlamda harcama yapıyor” şeklinde konuştu.

Ali ÇATAL

   Büyükhan’ın en eski esnaflarından Ali Yapıcıoğlu, kara sınır kapılarının açılması tartışmaları özelinde sektörün durumunu ve olası geleceğini değerlendirdi.

   Küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) direktörleriyle yaptığımız röportajlardan oluşan dosyamıza konuk olan Yapıcı, bölge esnafının sorunlarının günden güne arttığını fakat bunların çözümüne yönelik hiçbir çalışmanın yapılmadığını savundu.

   Yapıcıoğlu, sınır kapılarının açılmasının da bölge esnafının problemlerine çözüm olmayacağını iddia ederken, “Olayın ekonomik yönünün yanı sıra sosyal ve psikolojik boyutlarının da düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum.Sadece ekonomik kaygılarla hareket ederek kapıların açılmasını istemek sağlıklı olmayacaktır. Birtakım kararları alırken, teraziyi doğru tartmalı ve analizi düzgün yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

   Kapıların açık olduğu dönemde edindikleri tecrübelerin, genel beklenti ve kanı ile örtüşmediğini de ifade eden Yapıcıoğlu, Güney Kıbrıs’tan gelen Rum turist, Arasta ve Büyük Han esnafına para bırakmıyor fakat KKTC’den Güney Kıbrıs’a giden Kıbrıslı Türkler, orada ciddi anlamda harcama yapıyor” şeklinde konuştu.

Getirilen alışveriş sınırlaması nedeniyle,RumlarınKuzey’de en fazla 3 veya 5 eurogibi ‘komik’ harcamalar yaptığını da iddia eden Yapıcıoğlu,“Bu da esnafın sadece küçük bir kısmına kazanç sağlıyor. Biz gittiğimizde, temel gıda da dahil birçok ürünü oradan alıyoruz. Onarın bize kazandırdığından çok daha fazlasını biz onlara kazandırıyoruz” ifadeleriyle tepkisini ortaya koydu.

   En büyük ihtiyacımızın, ülke ekonomisini kalkındırmaya yönelik projeler ortaya koymak olduğunu da belirten Yapıcıoğlu, küçük ve orta ölçekli esnafın desteklenmesinin de bu uğurda atılması gereken ilk adım olduğu bilgisini paylaştı.

   “Bu, her zaman böyle olmalı. Esnafın sadece bir kısmına kazandıracak popülist önlemlerle yol alamayız” diyen Yapıcıoğlu, hükümetlerden de bu doğrultuda kararlar üretmelerini beklediklerini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75