Kara kapılarındaki yoğunluk artıyor

banner37

Ocak-Şubat 2019 döneminde kara kapılarını kullanarak Kuzey Kıbrıs’a giriş yapanların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49 oranında artarak 517 bin 280 kişiye ulaştı

Kara kapılarındaki yoğunluk artıyor

KIBRIS Ekonomi-ÖZEL

    Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki kara kapılarındaki trafik her geçen gün daha da artıyor.

   Ocak-Şubat 2018’de kara kapılarını kullanarak Güney’den Kuzey’e gelenlerin sayısı (KKTC uyruklular hariç) bir önceki yılın aynı dönemine göre net yüzde 49 oranında artarak, 517 bin 280 kişiye ulaştı. 2018’in aynı döneminde kara kapılarından giriş yapan yabancı uyruklu sayısı 347 bin 168 kişi olarak kayıtlara geçmişti.

   KIBRIS Ekonomi’nin Turizm ve Çevre Bakanlığı’ndan derlediği bilgilere göre bu yılın iki aylık döneminde kara kapılarından ülkeye gelenlerin yüzde 56,44’ü Kıbrıslı Rum olarak kayıtlara geçti.

   Geçen yılın aynı döneminde 176 bin 508 Kıbrıslı Rum (gelenlerin yüzde 50,84’ü) kara kapılarından geçiş yaparken, 2019’da bu rakam 291 bin 967 kişiye yükseldi.

   Kuzeye geçen Kıbrıslı Rum sayısında ise yüzde 65,41 oranında artış olduğu da dikkatlerden kaçmadı.

Kıbrıslı Türkler’deki artış yüzde 8,38

   Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın Polis Muhaceret’ten aldığı verilere göre, Kıbrıslı Türkler’in Güney Kıbrıs’a bağlantı sağlayan kara kapılarından yaptığı geçişler ise geçen yıla göre yüzde 8,38 oranında arttı.

   Geçen yılın ocak-şubat döneminde 293 bin 901 Kıbrıslı Türk Güneye geçiş yaparken, bu yılki sayı 318 bin 521 kişi düzeyinde saptandı. Söz konusu dönemde kara kapılarından Kuzey’e giriş yapan Kıbrıslı Türklerin sayısı ise geçen yıla göre yüzde 8,27 oranında arttı. Başka deyişle, çıkış yapan Kıbrıslı Türklerin sayısı, giriş yapanların sayısından 2 bin 342 kişi daha fazla.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler de Güney’i tercih ediyor

   Yılın ilk iki ayında İngiliz pasaportuyla kara sınır kapılarından giriş yapan Kıbrıslı Türklerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 artışla 6 bin 924 olarak saptandı. 2018’de bu sayı 6 bin 221 kişi idi.

   Girişlerin çok büyük bir kısmının Larnaka ve Baf havaalanlarını kullanıp, Güney Kıbrıs üzerinden Kuzey Kıbrıs’a gelen Kıbrıslı Türkler olduğu vurgulanırken, çok azının sınır kapılarından birkaç kez yapılan çıkış-girişleri kapsadığı tahmin ediliyor.

   Kıbrıslı Türklerin tercihlerin Güneye kaymasında hava ulaşımında yaşanan sorunlar ile uçak bileti fiyatlarındaki astronomik artışların etkin olduğu savunuluyor. Özellikle Ercan’dan İngiltere’ye gidecek olan yolcuların Türkiye’de uçaktan indirilip birkaç saat sonra yeniden uçağa bindirilmesini kapsayan uygulamanın, yolcuların Güney Kıbrıs’ı kullanmalarını daha da artıracağı kaydediliyor.

   Verilere göre Ercan Havaalanı veya deniz limanlarını kullanarak İngiltere’den Kuzey Kıbrıs’a gelen Kıbrıslı Türk sayısında ise yüzde 16,27 oranında düşüş olduğu ortaya çıktı. Söz konusu dönemde sadece bin 740 (1.740) Kıbrıslı Türk’ün İngiltere’den gelirken bu limanları kullandığı belirlendi. 2018’de bu rakam 2 bin 078 kişiydi.

“Diğer ülke” vatandaşları yüzde 32 arttı

   Polis Genel Müdürlüğü verilerine dayanan Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın istatistiklerine göre bu yılın ikinci ayı sonunda kara kapılarından Kuzey Kıbrıs’a gelen “Diğer ülke” vatandaşları yüzde 32,02 oranında arttı.

   Geçen yılın ocak-şubat aylarında toplam 170 bin 660 diğer ülke vatandaşı Kuzey Kıbrıs’a giriş yaparken, bu yılın aynı döneminde saptanan giriş sayısı 225 bin 313 kişi olarak kayıtlara geçti.

*Bu rakamlar Polis Muhaceret'in Güney Kıbrıs'tan Kuzey Kıbrıs’a geçişleri kapsıyor.

Ayrıca veriler, Kuzey'de yaşayan veya adanın kuzeyinde bulunan bir deniz veya hava limanından giriş

yapıp, daha sonra Güney’e geçen bir kişinin dönüşünde tutulan kaydı da içeriyor.

Bu durum özellikle Kuzey'de yaşayan İngilizlerle, İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı Türkler için geçerlidir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER