banner6

Karpaz esnafı zor durumda

banner37

Dövizin büyük oranda yükselmesiyle çarşıdan kopan vatandaşlar, ülkenin doğusundaki, “unutulmuş” bölgenin esnafını da kepenk kapatma noktasına getirdi.

Karpaz esnafı zor durumda
banner99

Ayşe BULUT

Dövizdeki aşırı yükseliş, ülke insanını olduğu kadar esnafını da vurdu. Ülkenin her yerindeki esnaf gibi Karpaz esnafı da çok kötü günler yaşıyor. Dövizin yükselmesiyle alım gücü iyiden iyiye eriyen vatandaş, çarşı ile bağını koparınca, küçük esnaf da kepenk kapatma noktasına geldi.

Karpaz bölgesindeki esnaf, halkın yeteri kadar alışveriş yapmadığını ve satış yapamamaktan dolayı da sıkıntının büyüdüğünü söyledi. Dövizle kira borcu ödeyen esnafın durumu daha da kötü. Karpaz bölgesinde faaliyet gösteren esnaf, dövizin yükselişi karşısında yaşadıkları zorlukları KIBRIS’a anlattı.

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

Güngör Avcil

“Dövizin yükselmesi esnafı çok zor duruma soktu. Dövizin yükselmesiyle her şeye zam geldi. Vatandaşın alım gücü çok düştü. Çünkü döviz borcu olan borcuna yöneliyor, alışverişten kaçınıyor. Bu da esnafı olumsuz etkiliyor. Ben kiramı Türk Lirası üzerinden ödüyorum. Ama kirası döviz olan arkadaşlarımın durumu bizden

daha kötü. Arkadaşım var döviz karşılığı kirası 1500 TL iken, şimdi 2000- 2200 TL ödüyor. Dövizin yükselmesi hem esnafın, hem de vatandaşın belini büktü”.

 

Soner Mihmat

“Devlet vergisini istiyor. Belediye vergisini istiyor. Elektrik zamlandı. Ama köy yerindeki esnaf kuruş para kazanmıyor. Bir ekmeğe muhtaç ettiler bizi. Geçen gün gümrüğe üç parça mal için 180 TL verdim. Biz ne yapalım, çalalım çırpalım mı? Devletten küçük esnafa bir destek yok ki. Biraz da küçük esnafa destek versinler, kredi çıkarsınlar, bize de yardım etsinler. Zenginin malı durduğu yerde para ediyor. Benim yok ki, benim dükkanım boş, köy yerindeki esnaf bitmiş, aç. Özellikle Karpaz bölgesinde hep veresiye, insanların alım gücü yok. Bu gidişle dükkanı kapatacağım, çoğu esnaf da öyle. Kiramızı ödeyemiyoruz. Üç aydır kiramı ödemedim, döviz aldı başını gidiyor. Dükkan sahipleri gelse dışarı atacak beni. Birileri bu dövizin yükselmesine dur demeli”.

Fındık Yapıcı

“İki gündür hiç bir şey satmadım. Her şey ateş pahası, döviz aldı başını gidiyor. Dövizin yükselmesiyle vatandaşın alım gücü düştü. 20 yıldır Kıbrıs’ta yaşıyorum, vatandaş olamadık. Dükkanı kızımın üzerine yaptık. Burada hiçbir yasal hakkımız yok çünkü vatandaş değiliz. Evime erzak alamıyorum, markete gidecek para yok. Kazandığımız birkaç kuruşu da dükkana harcıyoruz. Üç aydır işler çok durgun. Vatandaşda da para yok ki dükkana gelsin. Elektriği, kirayı, suyu ödüyoruz, ele de para kalmıyor. Ama yapacak başka iş de yok.  Ama yaşamak için mücadele etmek zorundayız. Ama mücadele ederken de çırpınmaktan başka bir şey yapamıyoruz. Kasım ayından beri dövizin yükselmesiyle daha da kötüye gidiyoruz. Elektriğimiz kesiliyor sağdan soldan topluyoruz ödeyip açtırıyoruz. Birilerinin buna dur demesi gerekir”.

Sevgül Metni

“Kiradayız, her şeye zam geliyor. Tüpe iki hafta arayla zam geldi. Yağa, sebzeye, bakliyata, temizlik malzemelerine, süte zam geldi. Dövizin yükselmesiyle de vatandaşın alım gücü düştü. Alacaklarımızı alamıyoruz. Bir şey de satamıyoruz. Kiramızı bile zor ödüyoruz. Ayın 13’ü, kiramı bugün ödeyebildim, o da zorlanarak.  Dövizin yükselmesini durdurmaları lazım. Döviz borcu olanların işi çok zor. Hele de döviz borcu olanlar marketlere gelmez oldu. Biz satış yapamazsak halimiz ne olacak? Vergilerim durur, son sigortamı da ödeyemedim. Dövizin yükselmesi bizler mahvetti. Alacaklarımı toplayamıyorum. Devletin maaşlara zam yapması gerekiyor. Her şeye zam geldi ama maaşlara zam gelmedi. Dövizin yükselmesiyle de vatandaşın parası eridi. Devletin çok acil bu duruma el atması gerekir, çünkü yakında küçük esnaf diye bir şey kalmayacak.”

banner134

Haşim Bayburt

“Bizim dükkanımıza aldığımız tüm ürünler dolar bazında olduğu için bizi çok etkiliyor. Kirayı Türk Lirası ödüyoruz ama aldığımız ürünler dolar bazında olduğundan dolayı müşterimizi de yansıyor. Zaten doların yükselmesiyle vatandaşın alım gücü düştü. Dolayısıyla çok etkilendik. Küçük esnaf kepenk kapatma noktasına

geldi. Ben de birini bulursam dükkanı devredeceğim, çünkü artık kendi kendini çeviremiyor. Her şeye zam ancak vatandaşın maaşlarına zam yok. Bu da vatandaşın alım gücünü düşürüyor. Otomatikman bu da küçük esnafa yansıyor. Bir an önce dövizin yükselişinin önüne geçilmeli”.
 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2017, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104