Kazanç düşüyor pastaküçülüyor

banner37

Kampanya Market işletmecisi Zekeriya Akın, halkın düşen alım gücünden ve ‘adım başı’ açılan marketlerden şikayetçi

banner87
Kazanç düşüyor pastaküçülüyor
banner90
banner8

“STOK YAPAMAZ HALE GELDİK”… Başkentte hizmet veren Kampanya Market’in sahibi ve işletmecisi Zekeriya Akın, döviz bazında faaliyet yürüten tedarikçi firmaların, kurlardaki dalgalanmayı işletmelere de yansıttığını kaydederken, “Tedarikçi firmamız, dolar ne zaman yükselse, bunu iş yaptığı kurumlara ‘mecburen’ yansıtıyor ve vadeleri kısıyor. Bu da bizlere ciddi bir sorun teşkil ediyor. Kısılan vadeler nedeniyle stok yapamaz hale geldik” ifadelerini kullandı.

“MÜŞTERİ PROFİLİMİZ BELLİ”… Zekeriya Akın, hükümetten beklentisinin, öncelikle ‘düşük faizli esnaf kredisi’ olduğunu kaydederken; “Bizim gibi işletmelerin müşterilerinin genelinin öğrenci ve turistler oluşturuyor. Bu iki grubun ve özellikle turistlerin ülkeye girişini kolaylaştıracak önlemler de alınmalı” şeklinde görüş bildirdi ve mevcut yönetimden ‘müşteri profilleri bazında’ düzenleme talep etti.

Ali ÇATAL

   Başkent Lefkoşa’da faaliyet gösteren Kampanya Market’in sahibi ve işletmecisi Zekeriya Akın, vatandaşın alım gücünün enflasyona bağlı düştüğünü, bu nedenle insanların neredeyse alışveriş yapamaz hale geldiğini söyledi. “İnsanlar, sepete attıkları çoğu malı kasada bırakıyor çünkü ya sepetteki her şeye paraları yetmiyor” ya da aldıkları şeylerden bazılarının zannettiklerinden pahalı olduğunu fark ediyorlar” diyen Akın, bu durumun da sektörelbazda ‘en ciddi’ sorun olduğunu kaydetti.

   Öğrenci ve turist kitlelerinin ülkeye girişinde hükümetten de kolaylık talep eden Akın, sektörün sorunlarını ve bu problemlere yönelik çözüm önerilerini KIBRIS Ekonomi’ye anlattı…

“Döviz de ciddi bir sorun”

   Döviz kurlarına bağlı çalışmadıklarını fakat tedarikçi firmaların dolar bazında iş yaptığı bilgisini aktaran Akın, “Tedarikçi firmamız da dolar ne zaman yükselse, bunu iş yaptığı kurumlara ‘mecburen’ yansıtıyor ve vadeleri kısıyor. Bu da bizlere ciddi bir sorun teşkil ediyor” ifadelerini kullandı ve Ağustos 2018’de başlayıp, yıkıcı etkileri halen hissedilen ‘döviz krizinin’ halkın ‘dövizle işi yok görünen’ kesimlerini de dolaylı yönden etkilediği gerçeğine parmak bastı.

   Akın, “Tedarikçi firmanın kıstığı vadeler nedeniyle stok yapamaz hale geldik” derken, Türk lirasının, majör para birimleri karşısında yaşadığı değer kaybının, küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) sahiplerine de ‘hatırı sayılır’ bir zarar verdiğine dikkat çekti.

“Adım başı market”

Ülkenin hemen her bölgesi için geçerli ‘her yere market açılması’ eylemine de değinen Akın, “Artık neredeyse adım başı market oldu. Halkın alım gücü düştüğünden zaten sıkıntı yaşıyorduk. Bir de her yere marketin açılması, satışları zaten düşen marketlerin pastasının da küçülmesi demek” ifadelerini kullandı ve sıcak para sıkıntısı çeken sektör bileşenlerinin rekabet koşullarının da günden güne zorlaştığını söyledi.

   Hükümetten beklentisinin, öncelikle ‘düşük faizli esnaf kredisi’ olduğunu kaydeden Akın, “Bizim gibi işletmelerin müşterilerinin genelinin öğrenci ve turistler oluşturuyor. Bu iki grubun ve özellikle turistlerin ülkeye girişini kolaylaştıracak önlemler de alınmalı” şeklinde görüş bildirdi ve hükümetten ‘müşteri profilleri bazında’ düzenleme talep etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75