Kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım

banner37

Arasta esnaflarından Fehime Arkol Cengiz, açılmasını uzun süre bekledikleri kara kapılarının ‘öngörülen’ canlılığın halen sağlanamadığını kaydetti; ‘yeniden kapanma’ tartışmalarını yorumladı:

Kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım
banner8

Ali Çatal

Arasta esnaflarından Fehime Arkol Cengiz, “Arasta esnafı olarak, kapıların açılmasını 16 ay bekledik bekledik çünkü çarşı, başka türlü canlanamayacaktı fakat beklenen devinim de sağlanamadı” dedi.

Bölgeyi yüzde 80 Lokmacı’nın beslediğini, orası kapanınca esnafın da bittiğini söyleyen Cengiz, Güney Kıbrıs’la kara kapılarının kapalı kaldığı 16 ay zarfında çok zor günler geçirdiklerini aktardı.

banner134
Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde, bölgedeki pek çok dükkanın kapandığı gerçeğine de dikkat çeken Cengiz, bölgeyi büyük ölçüde Lokmacı Sınır Kapısı’nın beslediğini hatırlattı.

Arasta esnafının, Kovid-10 salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler doğrultusunda 16 aydan fazla boş oturduğuna da işaret eden Cengiz, söz konusu periyodun meydana getirdiği ekonomik zararı kompanse etmek için de ‘en az bir bu kadar daha’ zaman ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kapıların açılması eyleminin olumlu ve ‘gayet mantıklı’ olmakla beraber ‘her derde deva’ olmadığını da vurgulayan Cengiz, yeniden gündeme geldiği iddia edilen ‘kapıların yeniden kapanması’ durumunu ise “Kendi ayağımıza kurşun sıkmak” olarak yorumladı.

Cengiz, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların yanı sıra gerekli kriterleri karşılayan üçüncü ülke vatandaşlarının da geçişlerine imkan verecek bir anlaşmaya ‘şiddetle’ ihtiyaç duyulduğunu da söyledi.

Yerli halkın, çarşıyı sadece Güney’e geçmek için kullandığını ve çarşı esnafının da kapılar sayesinde ayakta durduğunu hatırlatan Cengiz, alınacak kararlarda bu özgün durumun dikkat alınması gerektiğini aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75