Kendi sermaye piyasanızı oluşturun

banner37

Yatırım Uzmanı ve Varlık Yöneticisi Serkan Dönmez’den, Kuzey Kıbrıs sermaye piyasalarına ve bankacılık sektörüne cesur öneri:

banner87
Kendi sermaye piyasanızı oluşturun
banner90
banner99

Ali ÇATAL

Ülkemizde de Albank bünyesinde bir dönem görev yapan ve şu an Türkiye merkezli Gedik Yatırım’da yurt içi satış müdürlüğü görevini ifa eden Yatırım Uzmanı ve Varlık Yöneticisi Serkan Dönmez, hem KKTC’nin yakın gelecekteki ekonomik yapısını analiz etti hem de Kuzey Kıbrıs bankalar sektörüne tüyolar verdi.

“KKTC Merkez Bankası, sermaye piyasası taraması yapmalı ve bu ülkenin kendi piyasasını oluşturmasında ön ayak olmalı” ifadelerini kullanan Dönmez, “Buradaki bankacılık çeşitliliği, dünyanın hiçbir yerinde yok. (…) Borsa kurmak da artık zor bir şey değil. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), altyapıyı şayet Merkez Bankası kurarsa, rahatlıkla oluşturulabilir” iddiasını dillendirdi.

Ekonomist Dönmez, tahlillerini, fikirlerini, eleştirilerini ve önerilerini KIBRIS Ekonomi’yle paylaştı…

“Enflasyonla yaşanır, depresyonla yaşanmaz”

Bir ülkedeki ekonomik faaliyetlerin, uzun bir zaman boyunca aşağı yönlü olmasının sonucunda Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’da minimum yüzde 10’luk bir düşüş bandını işaret eden ‘iktisadi depresyon’ hakkında görüş bildiren Dönmez, “Türkiye ve KKTC başta olmak üzere pek çok ülkede, şimdikinden çok daha yüksek enflasyon oranlarını test ettik. Ekonomik bir genel doğrudur ki enflasyonla yaşanır fakat depresyonla yaşanmaz” ifadelerini kullandı. “Enflasyon rakamlarının yüzde 30’ları bulacağına yönelik iddialar olduğu doğru fakat açıkçası bunu pek de olası görmüyorum” diyen Dönmez, “Türkiye, Merkez Bankası’nın son faiz kararında da net şekilde görüldüğü üzere büyümeyi ‘süreli olsa da’ net şekilde askıya aldı ve kur riskiyle mücadeleye yöneldi. Bunun Kuzey Kıbrıs’a etkileri de tahminim olumlu olacaktır” çözümlemesini yaptı.

“Kendi sermaye piyasanızı oluşturun”

“KKTC Merkez Bankası, sermaye piyasası taraması yapmalı ve bu ülkenin kendi piyasasını oluşturmasında ön ayak olmalı” diyen Dönmez, “Buradaki bankacılık çeşitliliği, dünyanın hiçbir yerinde yok. Bunun da ötesinde, benim de dahil olduğum çalışmalarla Zürih’te veya İstanbul’da dahi olmayan şeylerin altyapısı bu ülkede hazır. ABD’nin yaptığı gibi elektronik sistem üzerinden regülasyon sağlanabilir. BIST (Borsa İstanbul) veya aracı diğer kuruluşlarla konuşulabilir. Keza ‘market maker’ dediğimiz ve görevleri, piyasa yapıcılığı ve/veya likidite sağlayıcılığı olan kişilerle de temas kurulabilir. Borsa kurmak da artık zor bir şey değil. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), altyapıyı şayet Merkez Bankası kurarsa, rahatlıkla oluşturulabilir” savını kamuoyuyla paylaştı.

“CV el yakıyor ama…”

“Halen Kuzey Kıbrıs’ta çalışıp yaşayan Kıbrıslı öyle arkadaşlarım var ki, inanın bu şahısların CV’leri el yakıyor fakat söz konusu bu arkadaşlar, kendilerine çizilen sınırın ‘bir adım olsun’ ötesine geçmeye çekiniyor. Halbuki bu ülkenin sektörel ve insan kaynağı bazındaki potansiyeli, pek çok ülkeye dudak ısırtacak cinsten” de diyen Dönmez, KKTC’deki ekonomi çevrelerinin ‘girişkenlik’ sıkıntısı çektiği eleştirisinde de bulundu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75