Kepenkler bir bir kapanacak

banner37

Türk Lirası’nın döviz karşısındaki önlenemeyen değer kaybı, banka kredisini dahi ödemekte zorlanan esnafı da vurdu

banner87
Kepenkler bir bir kapanacak
banner90
banner8

Ali ÇATAL

Yabancı para birimleri karşısında günden güne eriyen Türk Lirası’nın önlenemez değer kaybı, halkın alım gücünü geriletirken, iflasların peş peşe gelebileceği savunuluyor.

Ekonomik örgütlerin temsilcileri, ‘siftah yapamaz hale gelen’ esnafın zorda olduğunu söylerken, özellikle yurt dışından birikimle gelen yatırımcıyla rekabet edemeyen yerli esnaf ve tüccarın kepenk kapatmaya başladığı iddia ediliyor.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmut Kanber, Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, ekonomik durumun her geçen gün kötüleştiği fikrinde birleşti.

Yabancı para birimlerinin piyasada ‘daha serbest’ dolaşımının bu problemin üstesinden geleceği iddiası, KTEZO Başkanı Kanber tarafından savunulurken; soruna yönelik enformasyon akışı üzerinden rapor kaleme almaya hazırlanan Sanayi Odası Başkanı Avunduk ise “Raporu yakında sizin vasıtanızla kamuoyuyla paylaşacağım” dedi. Ticaret Odası Başkanı Deniz ise çok daha net şekilde, “iflaslar gayet normal çünkü kredi faizleri de arttı. Sterlin/TL paritesinde 7,00 TL kırılma noktası, 7,50 TL’den sonrası da sosyal patlamadır!” ifadesini kullandı.

Kanber: Yabancı paraların dolaşımı genişletilmeli

KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, son on yıldır bu yapının sürdürülemez olduğunu söylediklerini belirterek, “Bizlerle aynı öngörüye sahip yerli esnaf da kendi geleceğini zaten bunun üzerinden şekillendiriyor” dedi.

“Öncelikle şunu herkes gayet iyi bilmelidir ki kimse gönül rızasıyla dükkan kapatıp bir köşeye çekilmiyor” yorumunda bulunan Kanber, görüşlerini şöyle açıkladı:

“İnsanlar ya iflas ediyor ya da dükkan kapısına kilit vuruyor ki bu da iflasın bir diğer çeşidi. Yurtdışından gelip Kuzey Kıbrıs’ta iş yeri açmak çok kolay. Keza bir yerlerde çalışıp, belli bir birikimle bu maceraya atılmak da zor değil. Lakin yerli esnaf ve tüccar, halkın ekonomik durumunu pek çok kişiden çok daha iyi okuduğundan, geleceği önceden kestirip, banka borcunu da bitirir bitirmez ilgili sektörden ayrılıyor. Bu sorunun en kestirme çözümü de şu: Bakın... Sizinle şu söyleşiyi yaparken, aynı zamanda Arasta’da geziyorum ve her bir tekinin üzerinde döviz amblemli fiyat etiketlerine bakıyorum. Turisti seyahat gezisi esnasında kendi parasıyla alışveriş yaptırabilmek güzel bir şey fakat yabancı para birimlerinin piyasada çok daha rahat akmasını sağlamak ve buna yönelik düzenlemeler yapmak daha başka bir şey. Otellerin alım satım işlemlerinde ödenen paralar, her türden tesisin harcamaları, çalışan kesimin maaş ödemeleri... Gibi paranın el değiştirdiği eylemler, döviz cinsinden kurlarla yapılabilir. Şunu da ekleyeyim: ‘Euro kullanımına geçelim’ gibi bir önerim de kesinlikle yok, zira bugün dünyanın birçok yerinde birden fazla para birimi kullanılıyor ama-söz gelimi-sterlinin piyasadaki dolanımını sadece ev kirası ödemeleriyle sınırlarsanız, ne TL’nin değer kaybı engellenebilir ne de halkın alım gücünde

kayda değer bir artış görülür.”

Avunduk: Yakında kapsamlı bir açıklama yapacağım

KTSO Başkanı Candan Avunduk, toplu iflasların yaşandığına dair bir verinin henüz Sanayi Odası’na ulaşmadığını söyleyerek, döviz kurlarındaki yükselişin önlenememesi sorununun olumsuz etkilerinin yavaş yavaş görüleceğini vurguladı.

Avunduk gazetemize yaptığı açıklamada, “Sektörlerden, odamıza veri akışı halen sürüyor. Bunların derlenmesinden oluşan son derece kapsamlı bir raporu, gazeteniz üzerinden halkımızla ve siyasilerle yakında paylaşacağım. Bahsettiğim raporu bitirmeden açıklama yaparsam, kamuoyunu yanıltabilirim” şeklinde konuştu.

Deniz: 7,00 TL kırılma noktası, 7,50 TL’de sosyal patlama!

KTTO Başkanı Turgay Deniz ise kredi faizlerine dikkat çektiği açıklamasında, “Herkesin gözden kaçırdığı bir şeyi belirterek başlayayım; kredi faizleri de ülkede inanılmaz arttı ve bugün dövizle işi olmayan esnafın dahi beli büküldü. Bahsettiğim kredi faizleri yüzde 20’leri geçti” dedi.

Deniz’in konuyla ilgili görüşleri şöyle:

“Yani iflaslar aslında gayet normal. Bizim gibi küçük ekonomilerde bu bile başlı başına bir tehlikedir ve yıkımdır. Borçlanma rakamlarının gün geçtikçe arttığı da cabası. Yanında çalıştırdığı personelin maaşlarını düzenli ödeyen, sigorta yatırımlarını yapan ve devlete vergisini de aksatmayan işletmelerden kredi faizi nedeniyle zor duruma düşenler süratle tespit edilmeli ve kendilerine Kalkınma Bankası üzerinden kredi verilmeli. Yasa mı değişmeli yoksa tüzük mü bilemem ama bu yapılmalı. Çünkü bu bankanın kuruluşunun bir amacı da zaten bu. Türkiye’de ve İngiltere’de, bu söylediğim eylem yapıldı ve bundan sonuç da alındı.

Şunu da ekleyeyim, daha önce de belirttiğim üzere sterlin/TL kurunda 7,00 TL kırılma noktası, 7,50 TL ve yukarısı ise sosyal patlamadır ki bunu da hane halkından, yani ‘sahadan’ aldığım verilere dayanarak söylüyorum.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75