banner6

Kıb-Tek teşvikleri kaldırıyor

banner37

Devlet, belediyeler ve diğer borçlulardan 642 milyon TL alacağı bulunan Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu, 2015’ten beri Maliye tarafından ödenmeyen teşviklerin 28 milyona ulaşması nedeniyle, 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni kararlar peşinde

Kıb-Tek teşvikleri kaldırıyor
banner150 banner150 banner151 banner152

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) turizm, endüstri, su kuyuları, hayvan barınakları, üniversiteler, yurtlar ve daha birçok abone için uygulanan teşviklerden doğan 28 milyon TL’lik alacağının 2015 yılından beri Maliye Bakanlığı tarafından kuruma ödenmemesi nedeniyle, teşvikleri kaldırma kararı almaya hazırlandığı bildirildi.

Elde edilen bilgilere göre kuruma teşviklerin ödenmemesi halinde Kıb-Tek Yönetim Kurulu 1 Mayıs 2017’den itibaren teşvikleri kaldırmak için harekete geçti. Devletin teşvik verilen yerler için her kilowatt saatine 10 kuruş teşvik uyguladığı, fatura çıkarken, Kıb-Tek’in teşvik alacağını Maliye Bakanlığı’ndan alacakmış gibi işletmelerin faturasına yansıtmıyor.

Devletin ödenmeyen teşvik parası olan ve 2015 yılından kalan 28 milyon TL’yi ödememesi bir yana bu paraya da faiz uygulamıyor.

Devletten 300 milyon alacak var

Kıb-Tek’in sadece devletten, belediyeler ve diğer borçlar dahil yaklaşık 300 milyon TL alacağı bulunuyor.

Vatandaştan alacakların da bu paraya eklenmesi durumunda alacak 642 milyon TL’ye çıkıyor. Kurumun toplam borcu ise bugün itibarı ile ise sadece 158 milyon TL.

Maliye, 2017’de teşvikler için bütçede yer ayrılmadı

Kıb-Tek’in Maliye Bakanlığı’ndan teşvikler için 2017 bütçesine konmasını talep ettiği 67 milyon TL’nin sadece 28 milyonunun bütçeye konduğu öğrenildi.

Teşvikler için 2017 bütçesine konan 28 milyon TL, 2016 yılından kalan ödenmemiş teşvikleri kapsıyor. Ayrılan bütçe ile 2017 yılında sağlayacağı teşviklerin hiçbirini tahsil edemeyeceği belli olduğu için kurum borçlanmaya gitmek zorunda kalacak.

Maliye ödemezse, zam olarak vatandaşa ödetilecek

Maliye Bakanlığı’nın teşviklerden doğan borçlarını Kıb-Tek’e ödememesi halinde borçlanmaya gidecek olan kurumun, finans gideri yükünün artmasından dolayı bunu vatandaşa zam olarak yansıtacağı öğrenildi.

Kuruma yakın kaynaklar, Kıb-Tek’in Maliye’den borç ödemesi yapılmadan altıncı ayın sonuna (haziran) kadar dayanabileceği, sonrasında elektrik üretiminin devamı için borçlanmaya başlayacağı gitmek zorunda olduğuna işaret ederek, doğacak olan bu borcun da yine vatandaşa fatura edileceğini vurguluyor.

Kıb-Tek Yönetim Kurulu’na geçtiğimiz haftalarda elektrik fiyatlarına zam yapılması için önerge sunduğu ancak ilgili bakanın zammı daha işleri bir tarihe ötelediği ve bunun vatandaşa yansıtılmaması için ara formül bulunduğu da öğrenildi.

Teşviklerin alınacağı düşüncesi ile zammı öteleyen yönetim kurulu, alacakların tahsil edilememesi halinde ilk üç ayda yapacakları 6.5 kuruşluk zammın, altıncı ay sonunda bir üç ay daha oluşacak giderle birlikte 13 kuruşa ulaşabileceği ifade ediliyor.

Teşvikler ödenirse 10 kuruş ucuzlama sağlanacak

Maliye Bakanlığı’nın teşvik paralarını Kıb-Tek’e ödemesi halinde vatandaştan 10 kuruşluk indime gidilebilecek.

Kıb-Tek’in 10 kuruşluk finans gideri bulunduğu ve alacakların toplanması halinde finans giderinin sıfırlanması ile birlikte vatandaşa indirim yapılabileceğini de öğrenildi.

Belediyelerden 170 milyon

Devletin Kıb-Tek’de borcu sadece teşvikler ile sınırlı değil. Kıb-Tek’in belediyelerden 150 milyon ve geçmişten kalan 20 milyon ile birlikte 170 milyon TL’lik bir alacağı bulunuyor.

Kıb-Tek’in, devletle 2011 yılında mahsuplaşmadan taksitli 30 milyon, diğer alacaklarla birlikte 130 milyon TL de ayrı bir alacağı var.

Kurumun devlet dairelerine uyguladığı elektrik bağlantı ücretlerinden ise 6.5 milyon TL, Maronit, Pile ve Rumlar’dan 47 milyon TL alacağı var. Ayrıca BRT’nin 1 milyon, Camilerin de 100 bin TL borcu bulunuyor.

Kıb-Tek’in olan fiber optik kablonun 2009’dan beri Telefon Dairesi tarafından kullanılıp ödemediği kira bedeli olan 6 milyon TL de alacaklar arasında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2017, 09:01
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88