banner6

Kıb-Tek'te çalışanların kadrolanmaması protesto edildi

banner37

Kıbrıs Türk elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası(El-Sen), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (Kıb-Tek) deneme süresini tamamlayan çalışanların kadrolanmadığı gerekçesiyle bugün protesto eylemi düzenledi ve kuruma siyah çelenk bıraktı.

Kıb-Tek'te çalışanların kadrolanmaması protesto edildi
banner151 banner143

Kıb-Tek önünde gerçekleşen eylemde, Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı konuşma yaptı. El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu da sendikanın açıklamasını okudu.

Bıçaklı: Geçici statüde en çok 24 ay çalıştırabilirsiniz

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, eylemde yaptığı konuşmada, Kıb-Tek Müdür ve Yönetim Kurulu’nun bilerek ve isteyerek kuruma zarar verdiğini savundu.

Toplu İş Sözleşmesi’nin birçok maddesinin bilerek ve isteyerek başta genel müdür olmak üzere ihlal edildiğini iddia eden Bıçaklı, bugün gerçekleştirdikleri eylemin kurum yönetimine bir ikaz olduğunu söyledi.

Bıçaklı, Toplu İş Sözleşmesi’ne göre, 6 ay ile 24 ay arasında geçici statüsünde çalışanların kadrolanabileceği ve çalışanların geçici statüde en çok 24 ay çalıştırılabileceğine işaret etti.

Arslan Bıçaklı, “Halkın malı olan bu kuruma istedikleri gibi zarar veremezler. Kuruma sahip çıkmaya devam edeceğiz. Önerim, konusu bile olmaması gereken meseleleri bugünden tezi yok çözsünler ve süreci daha kritik yerlere sürüklemesinler” dedi.

El-Sen: Kadrolanmayı ısrarla talep ediyoruz

El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu ise, sendikanın yazılı basın açıklamasını okuduğu konuşmasında, geçici statüde istihdam edilen personelin yasal mevzuat ve Toplu İş Sözleşmesi’nin ilgili hükümleri gereği kadrolanmasını sendika olarak ısrarla talep ettiklerine vurgu yaptı.

Öksüzoğlu, mesele askıda tutulurken, üyelerinin zarara uğratılması ve toplu iş sözleşmesinin yok sayılmasının hiçbir şekilde kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Konuyla ilgili olarak KIB-TEK Yönetim Kurulu’na 2 Mayıs’ta mektup yazdıklarını ancak “somut ve sonuç alıcı” bir yanıt almadıklarını belirten Öksüzoğlu, sözkonusu yazıda geçici statüde istihdam edilen personelin pek çoğunun deneme devresini doldurduğu ve Daimi Personel yapılması gerektiğine vurgu yapıldığını söyledi.

Öksüzoğlu, Toplu İş Sözleşmesi’nde belirtilen bu uygulamanın yapılmamasının bir suç olduğuna vurgu yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 13:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104