banner6

'Kıbrıs, Doğu Akdeniz'in Singapur'u olmak üzere'

banner37

TÜSİAD Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bahadır Kaleağası, çözüm sonrası Kıbrıs ekonomisinin güçleneceğine vurgu yaptı

'Kıbrıs, Doğu Akdeniz'in Singapur'u olmak üzere'
banner99

İsmail  VOLKAN

TÜSİAD Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bahadır Kaleağası, "Çözümle birlikte Kıbrıs Doğu Akdeniz'in Singapur'u olur" dedi.

Kaleağası, çözüm süreci ve ülke ekonomisinin geleceğiyle ilgili görüşlerini KIBRIS Gazetesi’ne anlattı.

Kaleağası, Kuzey Kıbrıs’ın olası bir çözümün ardından kazançlı çıkabilmesi için tüm sektörlerin dünyada yaşanan değişimleri takip etmesi ve bilgiyi doğru kullanması gerektiğini söyledi.

banner134

Ülkedeki tüm sektörlerin çözümün ardından, Avrupa Birliği (AB) ve dünyadaki gelişmeleri iyi anlaması durumunda dünya çapında şirketlerin ortaya çıkabileceğini işaret eden Kaleağası, “Dünyanın çok daha zor bölgelerinden dünya çapında şirketler ortaya çıkıyor, bunlardan biri de KKTC neden olmasın? Kıbrıs, Doğu Akdeniz’in Singapur’u olmak üzere. Bilgi doğru kullanılırsa halk da, işletmeler de çözümden karlı çıkar” şeklinde konuştu.

Ekonomide coğrafyanın hiçbir önemi olmadığını ifade eden Kaleağası, değişime uyum sağlayan ve kendini geliştiren sektörlerin her koşulda başarı sağlayabileceğini kaydetti.

Kıbrıs müzakere süreci ve ülkede yaşanan gelişmeleri takip etmek ve yerinden öğrenmek için Kıbrıs’a ziyarette bulunduğunu belirten Kaleağası, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Müzakereci Özdil Nami'yle görüştüğünü aktardı.

“Mevcut düzen alternatif çözüm değildir”

Dünyada çok ciddi bir değişimin söz konusu olduğunu söyleyen Bahadır Kaleağası, Kıbrıs’ın yaşanan gelişmeleri takip etmesi gerektiğini kaydetti.

Kaleağası, Kuzey Kıbrıs’ın dünyada yaşanan gelişmeleri takip edemez ve çözüm sürecini olumlu olarak sonlandıramazsa, durumun mevcut düzenin devam edeceği anlamına gelmediğini, hatta daha kötüye gidebileceğine dikkat çekti.

Yeni Kıbrıs’ın yaratacağı ekonomik dinamiği yakalamanın artı ve eksileri olacağını belirten Kaleağası, alternatif çözümün mevcut düzenin devamı olmadığını işaret etti.

“Türkiye Gümrük Birliği anlaşması KKTC için örnek gösterilebilir”

Bahadır Kaleağası, Türkiye’nin 1995 ve 1996 yıllarında imzaladığı Gümrük Birliği anlaşması sayesinde ekonomisinin güçlendiğini ve birçok sektörün dünyayla rekabet edebilir duruma geldiğini söyledi.

Türkiye’nin yaptığı bu anlaşmanın Kuzey Kıbrıs için de bir örnek teşkil ettiğini ifade eden Kaleağası, “Bu anlaşma sayesinde ülkede öngörülebilir bir ekonomi oluştu. En çok batacak denen sektörler daha iyi noktalara geldi. Dünyayla uyum sağlayan ekonomiler çok daha iyi oluyor. Dışa açılma her zaman daha iyidir. İyi yönetim de kesinlikle bu konuda çok önemlidir” dedi.

“Çözüm süreci başarılı olmak zorunda, bunun dışında başka bir senaryo yok”

AB entegrasyon sürecinin sistemli ve aşamalı bir şekilde gerçekleştiğini belirten Kaleağası, gerek AB’nin sağlayacağı hibeler, gerek işletmeler için vereceği kredilerin ülke ekonomisinin güçlenmesi ve dünyaya entegre olması için önemli olacağını vurguladı.

Kuzey Kıbrıs’ın yeni Kıbrıs Cumhuriyeti’nde daha güçlü olabilmesi için ne gerekiyorsa yapması gerektiğini söyleyen Kaleağası, “Çözüm süreci gayet iyi ilerliyor. Bu başarı olmak zorunda. Hem AB, hem Türkiye ve her şeyden önce Kıbrıs Türk halkı için çok önemlidir çözüm. Bunun dışında başka hiçbir senaryo yok” şeklinde konuştu.

“Doğalgaz tek başına hiçbir sorunu çözemez”

Doğalgazın çözüm süreci ve Kıbrıs’ın geleceğini olumlu etkileyeceği konusunda hemfikir olduğunu belirten Bahadır Kaleağası şöyle devam etti:

“Doğalgaz tek başına hiçbir sorunu çözmez ancak, çözüm sonrası önemli bir kaynak olacaktır ülke için. Kıbrıs’ta değişime ve gelişime uyum sağlayan, teknolojiyi takip eden şirketler karlı çıkar çözümden. Az öncede söyledim coğrafyanın önemi yok. Belli sayıda yetenekli kişi bir araya gelip başarılı bir üretim yapıyorsa bu dünyanın neresinde olursa satar.”

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2016, 11:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104