banner6

Kıbrıs limonatası, artık Türkiye'de de aranan bir ürün

banner37

İstanbul’da yaşayan ve Kıbrıs sevdası ile limonata sevgisini birleştiren Engin Akkaya, yarattığı ‘Limonada’ markasıyla Türkiye halkına Kıbrıs limonatasını tanıtıyor.

Kıbrıs limonatası, artık Türkiye'de de aranan bir ürün
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs’ta doğdu, ilkokula başlayacağı zaman ailesiyle İstanbul’a gitmek zorunda kaldı... Her yaz tatilinde Kıbrıs’a geldi ve Kıbrıs’a olan aşkı giderek arttı...

Kendine bir hedef koydu ve Kıbrıs ile ilgili bir iş yapma kararı aldı... Bu kararın ardından ise Kıbrıs’ı anlatan “limon” ve “ada” kelimelerinden oluşan “Limonada” markasını yarattı.

Kıbrıs limonataTürkiye’de büyük ilgi gördü. Hatta birçok cafe ve restoran diğer limonataların satışlarından vazgeçerek sadece Kıbrıs limonatası satmaya başladı.

Şimdisi ise Limonada, Lefkoşa CON ile ortak çalışmaya başladı ve Kıbrıs limonatasının yanı sıra Kıbrıs kahvesini de Türkiye halkının damak tadına sunmaya hazırlanıyor.

Bu hikayenin kahramanı Limonada Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Engin Akkaya, Limonada markasının nasıl ortaya çıktığını anlattı.

Akkaya ayrıca hedefinin Kıbrıs’ın sadece kumarhane ve gece kulüplerinden oluşan bir yer olmadığını anlatmak olduğunu açıkladı.

Bu hedefi doğrultusunda da çeşitli kampanyalarla ve hediyelerle birçok kişiyi Kıbrıs’a göndermeyi planladıklarının müjdesini verdi.

KIBRIS: Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

ENGİN AKKAYA: 1981 yılında Gazimağusa’ya bağlı Dörtyol köyünde doğdum. Ailem 1974 yılında Sivas’tan göç etti. Ben ilkokula başlayacağım zaman İstanbul’a taşındık. Yaz tatillerinde Kıbrıs’a gidip gelmeye başladık. Dört erkek kardeşiz. Ailemiz büyük inşaat projeleri yapıyor ve kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteriyor. 2003 yılında 9 Eylül Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, ben de ailemle birlikte ticarete başladım. Ancak Kıbrıs’a olan sevdam nedeniyle bir gün Kıbrıs ile ilgili bir iş yapmaya başlayacağımı biliyordum. Bunun için hep araştırma içerisinde oldum.

KIBRIS: Limonada markası nasıl ortaya çıktı?

ENGİN AKKAYA: Ailemin ticari faaliyetlerine cafe-restoran sektörü de eklenince ben ağırlığımı bu yöne verdim. İstanbul’da iki adet cafe-restoran açtım. Bundan sonra da Kıbrıs ile ilgili serüvenim başlamış oldu.  İşyerimiz İstanbul’un en bilinen yerlerinden birinde olduğundan, gelen müşterilerimiz tanıdık simalar oldu. Ben bu kişilere Kıbrıs’a özgü olan ürünleri sunmaya başladım. Tabii sadece Kıbrıs’a gidip geldiğimde valizimde getirebildiğim kadarı olduğundan herkese sunamadım. Annemin Kıbrıs’ta bahçemizden toplayıp hazırladığı limonatayı sundum ve her müşteriden inanılmaz beğeni aldım. Tabii bunu yaparken annem nasıl limonata yapıyorsa aynısını hazırlayıp hiçbir şekilde katkı maddesi kullanmadım. Asıl başarımı buradan aldım. Derken limonata ile ilgili yoğunluğumu arttırmayı planladım. Kıbrıs’ın en büyük limonata üreticisi olan Lemonadda firması ile birlikte çalışmaya başladık. 2017 yılı için Kıbrıs’tan Türkiye’ye ilk limonata ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Birinci yılımızın sonuna gelirken her şey istediğimiz gibi oldu ve önümüzdeki sene için Lemonadda firması ile kapasitemizi altı kat arttırmış olduk. 2018 yılı için özellikle İstanbul’un en bilinir markalarıyla ön anlaşmamızı yapmış bulunmaktayız.

KIBRIS: “Limon” ve “Ada”nın birleşiminden oluşan bu ismi kullanmak nasıl aklınıza geldi?

ENGİN AKKAYA: İçimde olan Kıbrıs sevdası marka oluşumunda en etkili faktör olmuştu... Kıbrıs’tan getirdiğim limonatayı insanlara içirirken aldıkları hazzı sadece “ne kadar lezzetli bir limonata olmuş” demeleri, beni kısmen mutlu etti. Fakat bu ürünün Kıbrıs’a özel bir ürün olduğunu hissettiremememin burukluğunu yaşayacağımı biliyordum. Bu nedenle markamızın içerisinde mutlak surette Kıbrıs adının geçmesini istedim. Marka tescil aşamasında Kıbrıs limonatası ile başvurumuzun olumsuz olmasından sonra tekrar bir başvuru yapıp  “Limonada” ismini aldık. Limonatamızı müşterilerimize sunduğumuzda bunun alışagelmiş limonatanın dışında bir tat olduğunu söylediler. Tabi bunu söylerken muazzam bir keyifle söylüyorlardı. Biz de “evet bu limonata değil Kıbrıs limonatası” dedik. Türkiye’de ilk sene çok ürünümüzün olmadığından sadece en bilinen cafe-restoranlarıyla çalışmaya başladık. Artık İstanbul’un en iyi mekanlarının menülerinde Kıbrıs limonatası diye bir başlık oluşturuldu.

KIBRIS: Kıbrıs limonatası Türkiye’de ilgi gördü mü?

ENGİN AKKAYA: Müşterilerimiz başlangıçta iki farklı limonata ile menülerini kullanırken bir süre sonra tek limonata çeşidi olarak Kıbrıs limonatası tercih etmeye başladı. Bu andan itibaren İstanbul’da Kıbrıs Limonatası olarak kendimize bir yer oluşturmuş olduk ve logomuzun Kıbrıs haritasını içeren bir logo olmasını istedik. Limonada ve Kıbrıs haritasını birlikte kullanıp, Kıbrıs limonatası ile de harmanlayıp çok tatlı bir logo oluşturduk. Gerek Türkiye’deki insanlar ve gerekse de Kıbrıs’taki insanlardan ciddi olumlu yorumlar aldık.

KIBRIS: Limonada’ya diğer ülkelerden ilgi var mı?

ENGİN AKKAYA: Limonata sadece Türkiye ve İngiltere olarak değil de tüm dünya olarak değerlendirdiğimizde hiç bir zaman muadili olmayan bir içecek olarak değerlendirmişimdir. Çocukluğumuzda bile çok aranan bir içecek olduğundan 37 yaşıma geldiğim halde hâlâ çok aradığım bir içecek. Türkiye pazarından her sene bir içecek çıkmaktadır. Fakat belli bir süre sonra bu ürün yok olup gitmekte ve ilk andaki ilgisini kaybetmektedir. Fakat limonata her zaman aranan bir içecek olmuştur.

KIBRIS: Con Kahve ile ortak bir çalışmanız var. Bu çalışma hakkında bilgi verir misiniz?

ENGİN AKKAYA: Ben askerliğimi üçüncü alay Alsancak’ta yaptım... Hayatımda ilk defa kahveyi orada içtim. Türkiye’de kahveden çok çay tüketimi yapılmakta olduğundan bizim için kahve Kıbrıs’taki kadar çok tüketilen bir içecek olmamıştır. Ancak yakın kahve pazarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerimizde tüketimini artmıştır. Kahveye alışık olmayan ben CON Kahvesi ile o yıllarda tanıştığımda içiminin çok hafif olduğundan aklımda yer etmişti. Genelde Kıbrıs’a her gittiğimde çantama aldığım marka CON olmuştur. Türkiye’de Kıbrıs ile ilgili çalışmalarımızda, sektörümüze uygun bir ürün olarak kahve üzerine düşündük. Kıbrıs’ta düşünebileceğimiz tek markada CON Kahve Lefkoşa olmuştur. Buradaki stratejimizde Kıbrıs Türk Kahvesi olarak Türkiye pazarında olmaya çalışacağız. CON Kahve Lefkoşa sahibi Osman Ruhi Bey ile yaptığımız görüşmeler sonucu CON Kahve Türkiye distribütörlüğü olarak bir ortaklık anlaşması imzalamış bulunmaktayız. Artık CON Kahve çok yakın bir zamanda Türkiye topraklarında olacaktır. 7-10 Eylül 2017 tarihleri arasında da Türkiye’nin en büyük gıda fuarı TÜYAP fuar alanında standımız olacak. Belki CON Kahve ve Kıbrıs limonatası olarak kendimizi dünyaya açmaya çalışacağız. Ama öncelikli olarak Türkiye’de ayaklarımızın üzerinde durmaya çalışacağız. Gayemiz sadece lezzet değil Kıbrıs’ı daha büyük kitlelere tanıtabilmek. Kıbrıs’ın sadece kumar ve gece kulüplerinden oluşan bir ada olmadığını insanlara gösterebilmek ve muazzam bir sahili, bir o kadar tarihi ve en önemlisi inanılmaz bir narenciye yetiştiğini umarız daha kısa zamanda insanlara gösterebiliriz. Bizim gayelerimizin en başında bunlar olmuştur. Hatta bu projemiz için KKTC Turizm Bakanlığı’nı aradım ve bu projelerimi yetkililere ilettiğimde çok mutlu oldular. Kendilerinden Kıbrıs’ı tanıtacak görseller istedim. Bunları da buradaki gerek cafe, gerek restoran ve gerekse de katılacağımız fuarlarda kullanacağımı ilettim.

KIBRIS: Gündemde yeni çalışmalar var mı?

ENGİN AKKAYA: Çalışmalarımıza Kıbrıs limonatası ve CON Kahvesi olarak devam etmekle birlikte aklımızda olan diğer farklı bir şeyi de bu sene yetiştiremesek bile bir sonraki seneye saklı tutuyoruz. Ama bu sene Türkiye’de ürünlerimizi kullanan insanlara belli kurallar dahilinde Kıbrıs’ı tanımaları ve görmeleri açısından uçak bileti ve konaklama hediyeleri vermeyi planlıyoruz. Uçak biletlerinin eskisi kadar pahalı olmaması ve konaklama maliyetlerinin çok uygun olduğundan böyle bir çalışma yapmayı planlıyoruz. İstanbul’un Avrupa yakasından, Anadolu yakasına geçilecek sürede ben Kıbrıs’a gidip Dörtyol’da şortumu giyip Glapsides Plajı’nda güneşlenebiliyor, denizin keyfini çıkarabiliyorum. Bunu da tüm İstanbul’a göstermeye çalışacağım. Kampanyalarımızla her çalıştığımız firmayla gücümüz dahilinde Kıbrıs gezisi planlıyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 11:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104