'Kıbrıs Türk'ü çözüme hazırdır'

banner37

ITB Berlin turizm fuarında Kuzey Kıbrıs standını ziyaret eden TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, müzakerelerin kesilmesi konusuna da değindi

'Kıbrıs Türk'ü çözüme hazırdır'
banner90
banner99

Ali CANSU (BERLİN- ALMANYA)

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Türkü’nün adil bir çözüm için hazır olduğunu bir kere daha gösterdiğini söyledi. Çavuşoğlu bu açıklamayı ITB Berlin turizm fuarında kurulan Kuzey Kıbrıs’ın “Otantik Kıbrıs Evi” standını ziyaretinde yaptı. Ziyaretinde KKTC’ye uygulanan ambargoların kaldırılması gerektiğinin üzerinde duran Çavuşoğlu, “Kuzey Kıbrıs hükümeti, turizm bakanı ve turizmciler ile birlikte ortak çaba sarf ediyoruz” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu’nu Kuzey Kıbrıs standında Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel karşılarken, konuk bakan nakış işleyen ve Kıbrıs kültürünü tanıtan bayana Kıbrıslı dilinde “Napan, iyisin!” diye seslendi. Çamurdan özel motifler yapan Dizayn 74’ün temsilcisi Çavuşoğlu’na kendisinin yaptığı ve içerisinde barışı simgeleyen zeytin dalının olduğu bir çömlek, Müsteşar Eseneyel de Lefgara ve ipek böceği kozası süslü tablo hediye etti.

Çavuşoğlu, standın içerisinde yer alan asma talvardan kesilen siyah üzümleri de yerken, çitlenbik ve nor böreğinin tadına bakmayı da ihmal etmedi.

Çözüme iki taraf da hazır olmalı

Mevlüt Çavuşoğlu ziyaretinde Kıbrıs sorununa da değinerek, “Türkü kimse durduramaz. Ne yaparlarsa yapsınlar biz yolumuzda ilerleriz” diyerek, ister izalosyon, isten ambargo ister baskı uygulasınlar, bu süreçte Kıbrıs Türkü’nün adil bir çözüm için hazır olduğunu bir kere daha gösterdiğini söyledi.

banner134
Barış ve çözüm olması için iki tarafın da hazır olması gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum tarafının ENOSİS hayalinden vazgeçmediğinin bir kez daha gördüklerini belirtti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan ambargoların kaldırılması gerektiğinin üzerinde duran Çavuşoğlu, “Kuzey Kıbrıs hükümeti, turizm bakanı ve turizmciler ile birlikte ortak çaba sarf ediyoruz” dedi.

Kuzey Kıbrıs standını çok beğendim

Mevlüt Çavuşoğlu, ITB Berlin turizm fuarındaki Kuzey Kıbrıs (North Zypern) standını çok beğendiğini kaydetti.

Stantta Kıbrıs’ın güzelliğini hem de kültürünün ön plana çıkartıldığını ifade eden Çavuşoğlu, “Gerçekten medeniyetin birlikte tanıtmaya ve birlikte turizm sektörümüzü pazarlamaya edeceğiz” dedi.

Kuzey Kıbrıs’a daha fazla turist gelemsi için çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, golfcülerin de Kuzey Kıbrıs’a gelmesi için Antalya’daki golfcülerle ortak çalışmaların olduğunu söyledi. Kendisinin de bir golf meraklısı olduğuna değinen Çavuşoğlu, “Golf ve spor turizmini de inşallah KKTC’de birlikte geliştireceğiz.

Kuzey Kıbrıs’ta golf turizminin tanıtımına da önem verilmesi gerektiği üzerinde duran Çavuşoğlu, buradan para kazanabilecek bir konuma gelinmesi gerektiğini belirtti.

Önümüzdeki süreçte Kuzey Kıbrıs’ta golf turnuvaları da düzenleneceğini anlatan Çavuşoğlu, Avrupa’nın her yerinden önemli golfcüleri Kıbrıs’a getireceklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75