Kıbrıslı Rumların araçlı geçişlerinde yüzde 81 artış var

banner37

TL’nin yılbaşından bu yana Euro karşısında yüzde 70 değer kaybı, Kıbrıslı Rumların alışveriş için Kuzey Kıbrıs’ı keşfetmelerini sağladı. Sadece temmuzda gelen Kıbrıslı Rum sayısında yüzde 42 artış var

Kıbrıslı Rumların araçlı geçişlerinde yüzde 81 artış var
banner90
banner99

Artun ÇAĞA

Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında yüzde 80’leri aşan değer kaybı, TL kullanımından dolayı Kıbrıslı Türklerin kâbusu olurken, Kıbrıslı Rumların alışveriş için Kuzey Kıbrıs’ı yeniden keşfetmelerini sağladı. TL’nin yaklaşık bir yıllık sürede Euro karşısında yüzde 81’i bulan değer kaybı Rumlar açısından kuzeyin alışveriş cennetine dönüşmesini sağlarken, sadece temmuzda kuzeye gelen Kıbrıslı Rum sayısının yüzde 41,97 oranında arttığı hesaplandı.

Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a yönelik yoğun trafiğin son aylarda yerini güneyden kuzeye çevirdiği belirlendi. Kuzeydeki ucuzluktan yararlanmak isteyen Kıbrıslı Rumlar sınır kapılarında uzun kuyruklar oluştururken, kuzeyden güneye geçiş yönün iyice tenhalaştığı görülüyor.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın Polis Muhaceret'in rakamlarına dayanarak açıkladığı verilere göre, temmuz ayı sonuna kadarlık yedi aylık sürede kara kapılarından 1 milyon 643 bin 252 kişi Kuzey Kıbrıs’a giriş yaparken, bunların yüzde 45,59’unun Kıbrıslı Rum olması dikkat çekti.

Polis Muhaceret'in saptadığı rakamları temmuz ayı içinde 133 bin 585 Kıbrıslı Rum’un kara kapılarını kullanarak Kuzey Kıbrıs’a giriş yaptığını gösterirken, Güney Kıbrıs basını Temmuz-Ağustos rakamını 182 bin 500 kişi olarak verdi. Kuzeye geçen Kıbrıslı Rumlar sayısının sadece temmuz ayı itibarıyla yüzde 19 arttığı da saptandı.

Araçlı geçişler yüzde 80,5 arttı

Güney Kıbrıs basınından derlenen bilgiler, güneyden kuzeye geçen araç sayısında da patlama olduğunu gösteriyor.

2018 yılının Temmuz-Ağustos aylarında, Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye araçla 89 bin 361 geçiş yapıldığını kaydedilirken, bu rakamın 2017 yılında 49 bin 500 olduğunu belirtildi. Araçlı geçişlerdeki artış oranı yüzde 80,52 olarak hesaplandı.

Politis gazetesi, Rumların KKTC’ye geçişlerinin, 2018 yılının Temmuz-Ağustos aylarında, bir önceki yılın Temmuz-Ağustos aylarına kıyasla neredeyse ikiye katlandığını yazdı. Gazete haberinde, bu yıl aynı dönemde Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a 182 bin 500 kişinin geçtiği kaydedildi.

Gazete ayrıca, Güney Kıbrıs’a geçen Kıbrıslı Türk sayısında ise yüzde 14 oranında azalma yaşandığını ve 2018 yılının ağustos ayına kadar, Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a araçla 165 bin 703 geçiş yapıldığını yazdı.

banner134
Benzincilere 12 milyon Euro

Rum basını ayrıca, Kuzeydeki istasyonların, Rumların satın aldığı akaryakıttan elde ettiği kârın 12 milyon Euro olduğunu iddia etti.

Fileleftheros gazetesi, Rum Tüketiciler Birliği’nin açıklamasına dayanarak, Rumların 2018 yılının Ocak-Temmuz ayları arasında Kuzey Kıbrıs’tan 17 milyon 507 bin 574 litre benzin ile mazot alışverişi yaptığını öne sürdü.

Gazete, bu miktarın, Güney Kıbrıs’taki benzin satışlarının yüzde 3,71’ini, mazot satışlarının da yüzde 4,34’ünü oluşturduğunu kaydederken, Kuzey’deki toplam akaryakıt satışının yüzde 11’ini oluşturduğunu iddia etti.

İlaç ve meyve yasağı da kalktı

Bu arada Rum yönetimi, Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki fiyat farkı üzerine kuzeyden alınan ilaç ve meyvenin Güney’e geçirilmesindeki yasağı kaldırdı.

Politis gazetesi yasağın, Kuzey Kıbrıs’tan akaryakıt alımının yasak olduğuna dair Rum Gümrük Dairesi genelgesinin gürültü koparması üzerine Rum Dışişleri Bakanı’nın çağrısıyla geçen temmuz ayında düzenlenen toplantıda Yeşil Hat Tüzüğü’nün “değiştirilmesi, daha doğrusu izahı” ile kaldırıldığını haber verdi.

Gazete “İlaca yeşil ışık… Üç kiloya kadar meyveye de” başlıklı haberinde Yeşil Hat Tüzüğü’nde “değişiklik/izah yapılmasının ardından” Rum Gümrük Dairesi’nin son dönemde kuzeyden satın alınan “kişisel kullanım maksatlı ve bir aylık ihtiyaç oranında ilaca ve 3 kiloya kadar meyve” izin vermekte olduğunu yazdı.

Habere göre, Gümrük Dairesi Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki sınır kapılarında bulunan Rum Gümrük birimlerine yazılı talimat göndererek Ağustos ayı başlarından beri “yalnızca kişisel kullanım için, bir aylık tedavi süresi için ve kişinin, kullanımından doğabilecek sonuçları konusunda sorumluluğun şahsına ait olduğuna dair belge imzalamak suretiyle”, Kuzey Kıbrıs’tan alınan ilaçların Güney’e geçişine izin veriyor.

Gümrük Dairesi’nin yazılı talimatı, kamunun bilgilenmesi maksatlı birkaç haftadır Gümrük kontrol noktalarında asılı bulunuyor. Talimatta, “kişisel kullanım için olduğu kuşkulu, üzerinde işaret bulunmayan veya yanıltıcı işareti olan ilaçlar ile tarımsal ilaçların” Güney’e geçirilmesinin yasak olmaya devam ettiği de belirtiliyor.

Rum Gümrüğü ayrıca, Kuzey Kıbrıs’tan Güney’e 3 kiloya kadar tarımsal ürün (meyve) geçirilmesine de izin vermeye başladı, ancak “hayvan ve hayvan ürünlerinin (et, süt, süt ürünü, deri, tüy, tarımsal gübre, v.b.) Güney’e geçirilmesi yasağı sürüyor. Habere göre, sadece Kıbrıs Türk Ticaret Odası belgesini taşıyan balık ticaretine müsaade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75