Kıbrıslı Türkler güneyde, Rumlar kuzeyde staj yapabilecek

banner37

Kuzeyde KTTO ile güneyde KEVE’nin AB destekli “Leading by Example Projesi’nin ikincisi, ocak ayında başlayacak

Kıbrıslı Türkler güneyde, Rumlar kuzeyde staj yapabilecek
banner99

İsmail VOLKAN

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Güney Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası (KEBE) tarafından yürütülen ve “Leading By Example” adını taşıyan projenin ikincisi başlıyor. Ocak ayında başlayacak projenin ikinci bölümünde, Kıbrıslı Türkler güneyde, Rumlar ise kuzeyde staj yapabilecek.

Ara bölgede bulunan Dayanışma Evi’nde dün gerçekleşen tanıtım etkinliğinde, üniversite mezunu genç profesyonellere iş yaşamı öncesinde staj imkanı sağlayan projenin ikincisinin 16 Ocak’ta başlayacağı açıklandı.

Programdan 8 Kıbrıslı Türk ve 8 Kıbrıslı Rum yararlanabilecek. Program çerçevesinde 20 - 35 yaş arası üniversite mezunu ve iş sahibi olmayan genç profesyoneller, Ocak 2017-Mayıs 2017 tarihleri arasında 3 ayı aşmayacak sürede staj yapabilecek.

Kıbrıslı Türk gençlerin güneyde, Kıbrıslı Rum gençlerin ise kuzeyde staj imkânından faydalanacağı program kapsamında stajyerlere aylık 500’er Euro da ödeme yapılacak.

Stajlar tamamen proje tarafından finanse edilecek ve stajyerlere ev sahipliği yapacak şirketlere herhangi bir maliyeti olmayacak.

Staj imkânından yararlanmak isteyen üniversite mezunları veya program çerçevesinde stajyerleri firmalarına kabul etmek isteyen şirketler, başvuru formlarına, KTTO (www.ktto.net) resmi internet sitesinde, projeler sekmesi altında bulunan “Leading By Example” kısmından ulaşabilecek.

İkincisi düzenlenecek olan ‘Leading by Example’ projesi, Avrupa Birliği ‘Cypriot Civil Society in Action IV’ hibe programı altında gerçekleştiriliyor.

Staj programı ile ilgili daha fazla bilgi, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan Şaziye Altuner’in saltuner@ktto.net adresinden veya 0392 227 99 24 numaralı telefondan talep edilebileceği kaydedildi. Başvurular, 5 Aralık 2016- 5 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılabilecek.

banner134
Etkinlikte, KTTO adına Şükran Özerdem, KEBE adına Monica Andreou ve AB adına da Charlotte Goyon yaptıkları sunumlarla, programla ilgili basın mensuplarına ve katılımcılara bilgi verdi.

Staj programından geçtiğimiz yıl yararlanan katılımcılar ve işletme sahipleri de etkinlikte konuşma yaparak, projenin faydalarından bahsetti.

“Stajın ardından işe başladım”

Projenin kendisi için çok yararlı geçtiğini belirten geçtiğimiz yılın stajyerlerinden Tüge Dolmacı, staj süresinin dolmasının ardından çalıştığı şirketin kendisine iş teklifinde bulunduğunu ve bir yıldır orada çalıştığını söyledi.

Kariyeri ve kendisini geliştirmesi açısından programın çok yararlı olduğunu ifade Dolmacı, projeye katılmak isteyen herkesin korkusuzca başvurması gerektiğini belirtti.

İş ortamının kendisinin ikinci bir ailesi gibi olduğunu belirten Dolmacı, kendisine bu fırsatı tanıyan her iki tarafın ticaret odası ve işletme sahibine teşekkür etti.

“Staj yaptığım yer ikinci ailem gibi oldu”

Ülkemizde faaliyet gösteren Lipa Danışmanlık şirketinde staj yapan Yiangi Yiangou da programın kendisi için çok yararlı geçtiğini ve burada çok güzel deneyimler elde ettiğini söyledi.

Projeyi herkese tavsiye ettiğini kaydeden Yiangou, bu deneyimin stajyerler için ilginç ve önemli bir fırsat olduğunu aktardı.

Staj süresinin tamamlanmasının ardından üzüntü duyduğunu belirten Yiangou, staj yaptığı şirketin kendisinin ikinci ailesi gibi olduğunu anlattı.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75