Kışın bereketi tezgahlarda

banner37

Kıbrıs Türk mutfağının kış aylarındaki vazgeçilmez lezzetlerinden hostes ve gömeç, tezgahlardaki yerini aldı. Hostes kilosu 60 TL’den, 3 demet gömeç ise 10 TL’den satışa sunuldu. Narenciye ürünlerinin renk kattığı tezgahlarda, kilosu 40 TL’ye satılan kestane dikkat çekti

Kışın bereketi  tezgahlarda
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Lefkoşa’da her pazar günü otobüs terminaline kurulan ve pandemi döneminde müşteri kaybı yaşayan meyve-sebze pazarı, uzun zamandan sonra eski ilgiyi yeniden gördü.

Kış aylarının bereketi, pazar tezgahlarına da yansıdı.

Kıbrıslıların vazgeçilmez lezzetleri arasında olan, dağlardan ve ovalardan toplanan yeşillikler de bir bir tezgahlardaki yerini almaya başladı.

Listenin başında gömeç ve hostes vardı…

Toplaması ve ayıklaması zor olan hostes ayıklanmış olarak kilosu 60 TL’den, 3 demet gömeç ise 10 TL’den satıldı. Gömeç ve hostes, pazarda dün en çok satılan ürünlerin başında geldi.

Mis gibi mandalina ve portakal kokusu

‘C’ vitamini deposu, kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken narenciye ürünleri de, tezgahları renklendirdi.

banner134
Pazarın neredeyse her köşesinde ve her pazarcıda kasa kasa mandalina ve portakal vardı. Bu aylarda en çok tüketilen ve ülkemizin kendi üretimi olan mandalina, türüne ve kalitesine göre farkı fiyatlarda satışa çıktı. Portakal kilosu 5 TL, mandalina da 3 kilosu 10 TL’den satıldı.

Kestanenin kilosu 40 TL

Kış gecelerinde, keyifle tüketilen kestane de tezgahlardaki yerini aldı.

Lezzeti güzel olan ancak fiyatıyla dudak uçuklatan kestane, kilosu 35 TL ile 40 TL’ye satışa çıktı.

Fiyatlar yüksekti

Pazar tezgahlarını gezip, fiyatlara baktıktan sonra alışveriş yapan vatandaşlar, fiyatların yüksek oluşundan yakındı. Vatandaşlar, alışverişlerinde bir miktar kısıtlamaya giderek, mutfak bütçesini idareli kullanmaya çalıştıklarını söyledi.

Pazarda, 3 adet enginar 20 TL, taze fasulye 12 TL, yeşil ve siyah zeytin 15 TL, muz 8 TL, biber çeşitleri 10 ile 15 TL, sarma 6,50 TL, kolokas 6 TL, üzüm 13 TL, hurma 13 TL, muşmula 12 TL, incir 12 TL gibi fiyatlarla satışa sunuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75