KKTC'nin Sefalet Endeksi puanı Türkiye'den yüksek

banner37

Bloomberg’in oluşturduğu ‘sefalet Endeksi’nde Venezuela açık ara 1’inci olurken, Türkiye 4’üncü sırada yer aldı. Temel alınan verilerle KKTC için hesaplama yapıldığında ortaya vahim bir tablo çıkıyor

KKTC'nin Sefalet Endeksi puanı Türkiye'den yüksek

Artun ÇAĞA

   ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg’ün enflasyon ve işsizlik oranlarını toplayarak oluşturduğu ve ‘Sefalet Endeksi’ olarak adlandırdığı listede Türkiye 62 ülke arasında 4’ncü sırada yer aldı. Söz konusu yaklaşımla yapılan hesaplamada, KKTC’nin enflasyon ve işsizlik oranlarının toplamının Türkiye’den fazla olduğu görülürken, ülkenin Türkiye’den de kötü puan aldığı ortaya çıkıyor.

    2018 sonunda Türkiye’nin yıllık enflasyon ve işsizlik oranı toplamı 26,8 iken, KKTC’nin enflasyon ve işsizlik oranı toplamı 35,76 düzeyindeydi. Devlet Planlama Örgütü, 2018 sonunda yıllık enflasyonu yüzde 29,96 oranında açıklarken, çeşitli kaynaklar işsizlik oranını yüzde 5,8 olarak gösteriyor.

5 yıldır ilk 5 değişmedi

   Bloomberg 5 yıldır ülkeleri enflasyon ve işsizlik oranlarından hesapladığı puanlara göre sıralıyor ve 5 yıldır yayınlanan ülke sıralamasında ilk 5 ülke değişmeden duruyor.

   Enflasyon oranı yüzde 8 milyonu aşan Venezuela açık ara birinci olurken, onu sırayla Arjantin, Güney Afrika, Türkiye ve Yunanistan izledi.

   Türkiye, 2018 yılının resmi enflasyon ve işsizlik verilerinden hesaplanan bir önceki endekste 26,8 puanla 4. sıraya yerleşmişti.

   Ekonomistlerin tahminlerine dayanan güncel endekste ise Türkiye’nin puanı 30,2’ye yükselen Türkiye’nin sırası değişmedi. Ancak 3. sıradaki Güney Afrika ile geçen yıl 5 olan puan farkı bu yıl 2,1’e indi.

   Türkiye’nin 2018 yılı enflasyon oranı yüzde 20,3 olmuştu. Böylece son 16 yılda enflasyon ilk kez yılı yüzde 20 seviyesinin üzerinde tamamlamıştı. Öte yandan mart ayında açıklanan verilerde yıllık enflasyon yüzde 19,71 iken, yıllık bazda gıda fiyat artışı yüzde 30’du.

   Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) paylaştığı verilere göre, işsizlik oranı ocakta geçen yılın aynı ayına göre 3,9 puan artışla yüzde 14,7 oldu.

Güncel verilerde KKTC 3.

   KIBRIS Ekonomi’nin KKTC’nin ilk üç aylık verilerine göre yaptığı hesaplamaya göre ise güncel Sefalet Endeksi puanı 35,06 düzeyinde saptandı. DPÖ verilerine göre mart sonunda yıllık enflasyon 29,26 oranında gerçekleşti. İşsizlik oranı konusunda herhangi bir veri elde etmek mümkün olmazken, mevcut ekonomik durumda oranın düşmediği tahminiyle yine yüzde 5,8’lik veri kullanıldı.

   KKTC söz konusu bu puanla Bloomberg’in endeksindeki ülkeler arasında kendisine 3’üncü sırada yer bulurken, sadece Venezuela ve Arjantin tarafından geçildiği görülüyor.

En iyiler

   Bloomberg’in endeksinde, puanı en düşük olan "en az iyi" durumdaki ülkelere de yer veriliyor.

   Tayland listenin en sonunda yer alırken, ardından sırasıyla İsviçre ve Singapur geliyor.

   Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler, bu 62 ekonominin yarıya yakınında enflasyon oranlarının geçen yıla göre daha düşük olacağı tahmininde bulundu.

   2018’de ABD Doları’nın giderek güçlenmesi ve enflasyonun etkisiyle Merkez Bankaları bu yılın başından itibaren para politikalarında sıkılaşmaya gitti.

   Uluslararası Para Fonu (IMF) bu ayın başında açıkladığı "Dünya Ekonomik Görünüm" raporunda dünya ekonomisinin yavaşladığını vurgulamıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER