KOBİ’ler finansmana daha ucuz erişecek

banner37

TurkishBank Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, Bloomberg HT’de konuk olduğu Finansal Teknoloji programında ‘açık bankacılığı’ anlattı:

banner87
KOBİ’ler finansmana daha ucuz erişecek
banner90
banner99

TurkishBank Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, Sefer Yüksel’in sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk oldu; programda dünyada ve Türkiye’de açık bankacılık gelişmeleri ile banka-fintech ilişkilerini değerlendirdi. Börteçene, açık bankacılığın hayatımızı değiştirecek çok önemli bir devrim olduğunu söyledi. Börteçene, KOBİ’lerin finansmanında açık bankacılığın çok önemli bir rol oynayacağının altını çizerek şöyle devam etti: “İngiltere ile ilgili bir rakam vereyim ki, kendimize çok da haksızlık etmeyelim.

İngiltere’de her iki KOBİ’den biri finansmana ulaşamıyor. Bu dert, dünyanın derdi, bizim de derdimiz. Bir ekonominin sağlığı da KOBİ’lerin varlığından, çokluğundan geçiyor. Açık bankacılıkla birlikte KOBİ’ler finansmana ucuz, rekabetçi ve hızlı ulaşacak.”

Börteçene, tüketici tarafında ise üçüncü parti servis sağlayıcılar aracılığı ile tüketicilerin daha avantajlı olacağını ifade etti. Bütün bunların çok geniş kitleleri çok rekabetçi finansal imkanlara ulaşma fırsatı sunacağını kaydeden Börteçene, açık bankacılık ile finansal demokratikleşmenin oluşacağını söyledi.

“Açık bankacılığa hazırız”

Börteçene, İngiliz otoritelerin açık bankacılık işine çok önem verdiklerini ve dünyada da en hazır ülke konumunda olduğunu kaydetti. İngiltere’de otoritenin uygulamayı 6 ay ertelediği bilgisini veren Börteçene, “Ertelemenin nedeni ise yeterince test edilmemiş olması. Bu kanaate ben de katılıyorum çünkü çok yeni alanlar. Bunların gerekli büyüklükte test edilmesi lazım. Aslında bankalar otoriteleri şaşırttılar. Bankalar hazırlanamayacak diye düşünülürken tersi oldu.

Bankaların hepsi hazır ama sistemlerimizi test edecek yeteri kadar üçüncü parti servis sağlayıcı bulamıyoruz. En büyük sıkıntımız bu. Biz hazırız, üçüncü parti servis sağlayıcıları bekliyoruz. ‘Gelin bizi test edin’ diyoruz. Çok sayıda banka var. Onlar da hangi birine gideceğini şaşırdılar” diye konuştu.

Türk firmalarından da test etmek isteyenler olduğu bilgisini veren Börteçene, memnuniyetle onları da kabul edeceklerini ama mevzuata uyum nedeniyle ilk aşamada İngiltere’deki otoritelerin onayladığı üçüncü parti hizmet sağlayıcıların testlerinden geçmeleri gerektiğini kaydetti. Börteçene, yapılacak testlerin sonuçlarından sonra hizmeti Türk firmalarına da muhakkak açacaklarını sözlerine ekledi.

“Türk fintechlere destek oluyoruz”

TurkishBank olarak ağırlıklı fintechlerle olmakla üzere paylaşım ofisi projesi başlattıklarını söyleyen Börteçene, “Genel müdürlük binamızda ve şubelerimizde gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Ağırlıklı fintechlerin buluşabileceği bir ekosistem oluşturmak istiyoruz. Tarafların bir birine daha da yaklaşarak ürün geliştirmede, hizmet sağlamada daha iyi bir yere varmasını istiyoruz. Bizi burada diğer bankalardan ayıran en önemli özellik bizim Londra’daki varlığımız. Görüyoruz ki, Türk fintechleri bizden bu konuda hizmet bekliyor.

İngiltere’de bir çalışma alanı sağlayın, tanıdığımız, bildiğimiz yerde olalım anlayışı var. Biz de Türkiye, Kıbrıs ve İngiltere arasında bu ihtiyaca cevap vermek üzere bir dönüşüm programı başlattık. Sanıyorum 2020 yılında her üç ülkeninki de tamamlanmış olacak” diye konuştu. Ortak paylaşım ofisleri için ilk aşamada Türkiye’de 2 bin metrekare alan ayırdıklarını belirten Börteçene, Kıbrıs’ta yine bin 500 metrekare, Londra’da ise 400 metrekare alan ile yola çıktıkları bilgisini verdi.

“Türkiye önemli adımlar atıyor”

“Fintechlere kapımız ardına kadar açık” diyen Börteçene şöyle devam etti: “Sanıyorum bu çağrıyı sadece TurkishBank değil; diğer bankalar adına da yapabilirim. Buyursunlar gelsinler. Oturup, beraber neler yapabileceğimizi konuşalım çünkü bizim fintech’lersiz onların da bankalarsız olmayacağı açık ve seçik anlaşıldı.”

Açık bankacılık konusunda Türkiye’nin diğer ülkelerden önde olduğunu belirten Börteçene, birçok Türk bankasının bu konuda önemli adımlar attığını söyledi. Genel anlamda otoritelerin de çok yakından izlediğini gözlemlediğini kaydeden Börteçene, “Sanıyorum çok kısa zamanda devreye girecek diye düşünüyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108