Korona’dan çok döviz vurdu

banner37

KKTC’de hem Koronavirüs salgınının etkileri hem de TL’nin döviz karşısında sürekli değer kaybetmesi, oto galericileri de zora soktu

Korona’dan çok döviz vurdu
banner90
banner99

“İŞLERDE YÜZDE 80-85 DÜŞÜŞ VAR”... Oto Galericiler Birliği Başkanı İbrahim Akın, sektör olarak zor zamanlardan geçildiğini, şu anki satışların kâr amaçlı değil, gelir-gider dengesinin korunabilmesi adına yapıldığını söyledi. Akın, Koronavirüs salgıyla birlikte işlerinde yüzde 80-85 oranında düşüş yaşadıklarını ifade etti. Oto Galeri işletmecileri ise Korona’dan çok dövizin yükselmesiyle darbe aldıklarını vurguladı.

“KDV İNDİRİMİ SÜRMELİ”… Sektör bileşenleri, halkan gelen mevcut talebe baktıklarında umutsuzluğa düştüklerini kaydederken; hükümetten ise arabaların daha fazla pahalılaşmaması ve alım gücünün daha çok düşmemesi için KDV indiriminin temmuz ayından sonra da devam etmesini beklediklerini, KDV indiriminin devam etmesi halinde ise zaten kısıtlı olan talebin, temmuz ayından sonra artacağını ümit ettiklerini belirtti.

Funda ÖZSAKINÇ

   KKTC’de hem Koronavirüs salgını hem de dövizin yükselmesiyle, iki yönlü etkilenen sektörlerin başında oto galericiler geliyor.

   Galericiler Birliği Başkanı İbrahim Akın, sektör olarak zor zamanlardan geçildiğini, şu anki satışların kâr amaçlı değil, gelir-gider dengesinin korunabilmesi adına yapıldığını belirtti.

  Akın, Koronavirüs salgınıyla birlikte işlerinde yüzde 80-85 oranında düşüş yaşadıklarını ifade etti.

  Oto galeri işletmecileri ise Koronavirüs süresince maddi olarak kazanç sağlamadan tüm giderleri kendi birikimlerinden karşıladıkları için maddi zorluk yaşadıklarını kaydetti. İşletmeciler, virüsün tetiklediği dövizin sürekli yükselmesiyle çifte darbe yediklerini vurguladı.

Akın: Birçok meslektaşımız iş yerini kapatacak

  

   Oto Galericiler Birliği Başkanı İbrahim Akın, sektör olarak ayakta durabilmek için çare aradıklarına işaret ederek, şu an yaptıkları satışların sadece gelir-gider dengesini kurabilmek adına kârsız yapıldığını ve sirkülasyon amaçlı olduğunu vurguladı.

   Akın, devletin mart ayı sonuna kadar yürürlüğe koyduğu yüzde 5’lik KDV indirimini haziran sonuna kadar uzatmasının galericiler için iyi olmakla birlikte yeterli olmadığını savundu.

   Akın, “Dünya sıkıntıda, herkes beklediği maaşları ve gelirleri elde edemedi. Herkes az da olsa kendi geçimini ve sorumlu olduğu personeli geçindirebilmek için çalışıyor. Biz piyasanın açılımdan sonra böyle olacağını tahmin ederdik çünkü böyle bir durumda araba ihtiyacı insanlar için en son planda kalır. Dövizin yükselmesi ise kriz üstüne 2’nci kriz oldu. Normalde insanların günlük hayatlarındaki taksitleri zaten dövizdi, bu durum da bizim alıcı potansiyelimizi daha da düşürdü” dedi.

   Şubat ayına göre işlerde yüzde 80-85 düşüş olduğuna dikkat çeken Akın, yüzde 15’lik bir kapasite ile işlerin dönemeyeceğini, ümitlerinin piyasanın eski haline geri dönmesi yönünde olduğunu ifade etti. “Aksi halde birçok meslektaşımız iş yerini kapatacak” diyen Akın, bütün fiyatları iş yerlerinin kapanmaması ve işlerin dönmesi amacıyla hemen hemen maliyetine indirdiklerini söyledi.

Zorer: Dövizin yükselmesi salgından da etkili oldu

  

banner134
   Oto Galeri işletmecisi Mustafa Zorer, Koronavirüs salgını süresince kapalı olduklarını, tüm personelin sigorta, maaş, ihtiyat sandığı giderlerinin hepsini karşıladıklarını ifade ederek, “Bunca zaman kazandık, kazanmadığımız 50-51 günü de göz ardı etmedik, gerekli her sorumluluğumuzu yerine getirdik” dedi.

  Zorer, “Ben piyasa açıldıktan sonra insanların tamamıyla hayat felsefesinin değişeceğini ve hiçbir şekilde satış yapamayacağımızı düşünmüştüm ama neyse ki, düşündüğümüz gibi olmadı ancak dövizin yükselmesi, Korona’dan bile daha etkili oldu” dedi.  

   Zorer, geçtiğimiz şubat ayına nazaran satışlarda aşırı düşüş yaşandığını belirterek, “Bizim ülke olarak her şeyimizin dövize endeksli olması, TL’nin değer kaybetmesi bizi çok etkiledi. Mart ortası iş yerimizi kapatmamızdan bugüne en az yüzde 50 kayıp yaşadık. Gerek maddi olsun gerekse galerinin kapısından giren insan sayısı olsun. Artık insanlar daha temkinli” dedi. Zorer, bütün satışları nakde döndürebilmek adına kâr marjından fedakârlık yaparak yüzde 10 aşağı çekildiğini ifade etti.

Enginsoy: Fiyatlar pazarlık konusu oldu

  

  Oto Galeri İşletmecisi Eren Enginsoy, Koronavirüs süresince yeni araçların gelmeye devam etmesi, harçlarının ödenmesi, galeriye alınması ve personel giderleri nedeniyle birtakım sıkıntılar yaşadıklarını, ancak açılımdan sonraki süreçte işlerin bekledikleri kadar kötü gitmediğini ifade etti.

   Enginsoy, “Mart ayında insanların talep ettikleri araç kredileri vardı onların yarısı iptal oldu. Turiste satışımız vardı, turist olmaması ve dövizin yükselmesi de kötü oldu. Fiyatlar pazarlık konusu oldu. Elimizden geleni yapıyoruz müşterilere yardımcı olabilmek adına. Yüzde 5’lik gümrük indirimimiz var, şu an tek ümidimiz bunun biraz daha uzatılması. Bu süre uzatılırsa hem bizim için hem de devlet için en iyisi o dur” dedi.

   Kazançlarında Koronavirüs salgını ve döviz yükselmesi sonucu yüzde 30/40 oranında kayıp olduğuna işaret eden Enginsoy, “Koronavirüs öncesi fazla alım yapmamız nedeniyle, stokları azaltmak için gümrük indiriminden ayrı olarak da indirimler yaptık” şeklinde konuştu.

Üçöz: Neredeyse maliyetine satış yapıyoruz

   Galeri İşletmecisi Hasan Üçöz, Koronavirüs süresince kiracısı olduğu galerinin kirasını, galeri ve personel giderlerini, devletin çalışanlara verdiği bin 500 TL’nin üstünü de tamamlayarak giderdiklerini belirtti.

   Üçöz, “Kademeli olarak açılımdan beklediğimiz verimi alamadık, normal zamana göre işler yüzde 60/70 oranında düştü. Bu da normaldir çünkü ülkenin her alanında yaşanılan sıkıntılar var dolayısıyla bu bizim sektörümüze de yansıdı” dedi.

   Üçöz, döviz artışından galericiler değil, müşterilerin daha çok etkilendiğine dikkat çekerek, “Bizim satışlarımız döviz bazında fakat insanların gelirleri Türk lirası bazında, dolayısıyla ters yönde etkilenme de yaşanıyor. Satışlarda anormal derecede olmasa da bir düşüş yaşanmaktadır. Yeni model araç almaktan çekinen insanlar da var, üst model araçtan daha düşüğünü almak isteyenler de var. Bu, tercihe göre değişiyor. Fiyatlarda değişiklik var, kâr marjı kalmadı, galerilerde artık neredeyse maliyetine satış yapıyor” şeklinde konuştu.

Küçük: Gelecekle ilgili umutsuzluk besliyoruz

   Galeri direktörü Mehmet Küçük, Koronavirüs sürecinde herkes gibi kendilerinin de iki ay kadar kapalı kaldıklarını, iş yerini açtıktan sonra da büyük bir maliyetle karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

   Küçük, “Şu anki talebi düşünecek olursak, gelecekle ilgili bir umutsuzluk besliyoruz. Umutlu olmamamızın nedeni, yeterince talebin olmamasıdır. Esas beklentimiz, temmuzdan sonra piyasanın biraz daha canlanması yönündedir fakat dövizin şu an yukarı yönlü olması, umutlarımızı tekrar tüketiyor. Döviz artışı devam ederse galeri sektörünü pek de iyi günlerin beklemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

  Küçük, hükümetten, arabaların daha fazla pahalılaşmaması ve alım gücünün daha çok düşmemesi için KDV indiriminin temmuz ayından sonra da devam etmesini beklediklerini, KDV indiriminin devam etmesi halinde kısıtlı olan talebin de temmuz ayından sonra artacağını ümit ettiklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75