Koronavirüsü piyasaları olumsuz etkiledi

banner37

Birçok ülkede binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan ve KKTC’de de 5 kişinin yakalandığı Koronavirüsü iş insanlarını ve sanayi sektörünü de derinden etkiledi

banner87
Koronavirüsü piyasaları olumsuz etkiledi
banner90
banner99
  • VİRÜSÜN ETKİSİ DEVAM EDİYOR… Birçok ülkede binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan ve KKTC’de de son verilere göre 5 kişinin yakalandığı Koronavirüsü iş insanlarını ve sanayi sektörünü de derinden etkiledi. Söz konusu virüs nedeniyle derinden etkilenen turizm sektörüyse ekonomi zincirinin birinci halkasını oluşturuyor. Virüs nedeniyle çöküşe geçen turizm sektörü esnafı da sanayiciyi de iş insanlarını da derinden etkiliyor.

  • PİYASA ÇÖKMÜŞ DURUMDA… İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, Koronavirüsü nedeniyle iş piyasasının oldukça olumsuz etkilendiğini belirterek, ticaret hacminin yüzde 6570 civarında çöktüğünü kaydetti. KTSO Başkanı Candan Avunduk ise turizm sektörü ve turizm sektörünü doğrudan etkileyen alanlarda ciddi bir şokun gözlemlendiğini belirterek, otel, ulaşım ve seyahat acenteleri gibi alanlarda ekonomik aktivitenin neredeyse sıfırlandığını vurguladı.

Ahmet UÇAR

Birçok ülkede binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan ve KKTC’de de 5 kişinin yakalandığı Koronavirüsü iş insanlarını ve sanayi sektörünü de derinden etkiledi.

Söz konusu virüs nedeniyle derinden etkilenen turizm sektörüyse ekonomi zincirinin birinci halkasını oluşturuyor.

Virüs nedeniyle çöküşe geçen turizm sektörü esnafı da sanayiciyi de iş insanlarını da derinden etkiliyor.

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Başkanı Enver Mamülcü, Koronavirüsü nedeniyle iş piyasasının oldukça olumsuz etkilendiğini belirterek, ticaret hacminin yüzde 65-70 civarında çöktüğünü kaydetti.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk ise turizm sektörü ve turizm sektörünü doğrudan etkileyen alanlarda ciddi bir şokun gözlemlendiğini ifade ederek, otel, ulaşım, restoran, seyahat acenteleri ve bunlara hizmet sağlayan alanlarda ekonomik aktivitenin neredeyse sıfırlandığını vurguladı.

Mamülcü: İş piyasası oldukça olumsuz etkilendi

İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, Koronavirüsü nedeniyle iş piyasasının oldukça olumsuz etkilendiğini belirterek, ticaret hacminin yüzde 65-70 civarında çöktüğünü kaydetti.

Mamülcü, ayrıca piyasanın vahim durumda olduğunu dile getirerek, toplumun panik için olduğunu ifade etti.

Koronavirüsü nedeniyle özellikle turizm sektörünün büyük darbe aldığını açıklayan Mamülcü, ancak bu durumun kalıcı olmadığını anlattı.

Mamülcü, mevcut panik ortamı dolayısıyla işletmelere tavsiyelerde bulunarak, yüksek maliyetli, ek harcama gerektiren girişimlerden uzak durulması gerektiğine vurgu yaptı.

Koronavirüsü noktasında çoğu kişinin ne yapacağını bilmediğine de işaret eden Mamülcü, sosyal medyada oluşan bilgi kirliliğine inanılmaması gerektiğini savundu.

Mamülcü, söz konusu hastalık noktasında gereken önlemlerin alınması, kişisel bakımların gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade ederek, bunun yanında ülkede ortaya çıkan virüsün turistlerde teşhis edildiğine ve ülkede yaygınlık kazanmadığına vurgu yaptı.

Çoğu kişinin sosyal medyada algı operasyonu yapmaya çalıştığını dile getiren Mamülcü, ortada paniğe yol açacak bir durumun söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Mamülcü, Koronavirüsü’nün gripten tehlikeli olmadığını savunarak, “Şimdiye kadar gripten daha çok kişi hayatını kaybetti. Kuş gribinden, domuz gribinden ölen kişilerin sayısı Koronavirüsü’nden ölen kişi sayısından az değil” şeklinde konuştu.

Avunduk: Turizm sektörlerinde büyük bir şok var

KTSO Başkanı Candan Avunduk, Koronavirüsü’nün iki boyutta incelenmesinin büyük önem arz ettiğini belirterek, bu boyutları sağlık ve ekonomi boyutu olarak sıraladı.

Avunduk, sağlık boyutunda resmi makamların özellikle Sağlık Bakanlığı ile Tabipler Birliği gibi kurumların duyurularına dikkate edilmesi gerektiğini dile getirerek, bu kurumların önerilerinin uygulanması gerektiğine inandığını kaydetti.

Sosyal medya veya diğer alanlarda çok fazla bilgi kirliği yaratılmasının ciddi oranda panik yarattığına işaret eden Avunduk, bu durumun virüsün yayılmasına neden olduğuna da dikkat çekti.

Koronavirüsü’nün ekonomik boyutu ele alındığında ise ilk olarak turizm sektörü ve turizm sektörünü doğrudan etkileyen alanlarda ciddi bir şokun gözlemlendiğini ifade eden Avunduk, otel, ulaşım, restoran, seyahat acenteleri ve bunlara hizmet sağlayan alanlarda ekonomik aktivitenin neredeyse sıfırlandığını vurguladı.

Avunduk, bu sürecin önümüzdeki nisan ayında da devam etmesi durumunda bu alanlarda işten çıkarmaların, banka kredilerinin ödenememesi, vergi, sosyal sigorta ve enerji alanında ödemelerde aksaklıkların meydana geleceğinin beklendiğine işaret ederek, bu gerçekler ışığında kredilerin ertelenmesi, yapılandırılması, vergi, sosyal sigorta ve benzeri ödemelerde bazı esnekliklerin sağlanması gerektiğini savundu.

KTSO olarak turizm alanına iş yapan ve dışarıdan gelen turiste yönelik üretim yapan sanayi sektörlerinin bu önümüzdeki iki ay içerisinde olumsuz yönde etkileneceğini ön gördüklerini anlatan Avunduk, virüs salgınının 2-3 ay içerisinde etkisinin azalmaması durumunda, turizm haricinde inşaat, sanayi ve ticaret sektörlerinde de ekonomik aktivitelerin önemli oranda azalacağının ve ciddi bir gerçek sektör krizinin oluşma riski bulunduğunun altını çizdi.

Avunduk, tüm bu ihtimallere karşı her halükarda bu alanda yorum yapmak için henüz erken olduğunu söyleyerek, “Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak toplum sağlığımızın her şeyin üzerinde olduğuna inanmakta ve bu dönem içerisinde tüm halkımızla birlikte, toplumsal seferberlik ve birlik içerisinde hareket etmeye her zaman devam edeceğimizi belirtiriz. Bu dönem, her türlü fedakarlık yapılarak, paniğe kapılmadan, sağduyulu bir şekilde hep birlikte mücadele etmemiz gereken dönemlerdir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108