banner6

Koruma bölgelerinde sürdürülebilir kalkınma için hazırlanan hibe projesi tanıtıldı  

banner37

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin, CIPRA-Slovenya, Kanser Araştırma Vakfı ve Kıbrıs Alternatif Sporlar Derneği ortaklığında yürütmekte olduğu “Akdeniz/Agia Eirini Potansiyel Natura 2000 Alanında Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma İçin Kırsal Örgütlerin Harekete Geçirilmesi Projesi” kapsamında desteklenecek “Sürdürülebilir Tarım için Küçük Hibe Programı”, proje ortaklarının katılımıyla tanıtıldı.

Koruma bölgelerinde sürdürülebilir kalkınma için hazırlanan hibe projesi tanıtıldı  
banner150 banner151 banner143

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin, Lefkoşa’daki ofisinde yer alan basın toplantısına, Proje Koordinatörü Sevcan Yalınca’nın yanı sıra, CIPRA Slovenya Kapasite Geliştirme Uzmanı Dasa Toman Touruk, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nı temsilen Evren Değirmencioğlu ve Ozan Kırmızı, Alternatif Sporlar Derneğinden Hakan Cuma, Kanser Araştırmaları Vakfından Ertan Akün ve Program Sorumlusu Çizge Yalkın katıldı.

AB finansmanı ile “Sivil Toplum İş Başında IV Hibe Programı” kapsamında Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından yürütülecek ve 7-14 arası yararlanıcıya 35 bin Euro dağıtılacak hibe programının tanıtım etkinliğinde proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili bilgi verildi.

Akdeniz Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde bulunan köylerde gerçekleştirilecek projenin amacı, “bölgede topluma ve doğaya dayalı sürdürülebilir bir turizm modelinin geliştirilmesi ve de bölgedeki sivil toplum örgütlerinin bu bölgenin sürdürülebilir bir şekilde gelişimine aktif bir şekilde katılım sağlaması için gerekli yapıların oluşturulması” olarak açıklandı.

Yalınca projeyi geliştirme amaçlarını anlattı  

Proje Koordinatörü Gülcan Yalınca, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği hakkında bilgi verdiği konuşmasında, KKTC’de Potansiyel Natura 2000 alanları olarak da bilinen birçok Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) bulunduğunu hatırlatarak, bu bölgelerde endemik flora, fauna ve çok çeşitli habitatların bulunduğunu kaydetti.

Yalınca, projeyi Akdeniz ÖÇKB’nin eşsiz doğasını korumak, “doğayı koruyarak yaşam kazanma sanatını” bölge halkının benimsemesi ve bölgedeki sürdürülebilir turizmi halkın yönetebilmesini sağlamak için geliştirdiklerini kaydetti.

Projenin 2 temel bacağını, “Bölgesel Çevre Merkezi’nin kurulması ve bu merkezden yürütülecek olan kapasite güçlendirme faaliyetleri” ile “Sürdürülebilir tarımın öğrenilmesi, araştırılması ve geliştirilmesi” olarak açıklayan Yalınca, projenin birinci ayağında, Akdeniz Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde (Tepebaşı’nda) bir Bölgesel Çevre Merkezi kurulacağını, bu merkezin sürekli bir kapasite güçlendirme merkezi olarak çalışarak bölge STÖ’lerine ve halkına sürekli teknik destek sağlayacağını açıkladı.

Projenin ikinci ayağında, ülkede tarım ürünlerindeki ilaç, çeşitli herbisit ve pestisitlerin kimyasal kalıntıları ile halk sağlığı konusunda bilincin artırılması ve iyi tarım uygulamalarının ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının geliştirilmesi konusunda çalışacaklarını kaydeden Yalınca, bu kapsamda “Sürdürülebilir Tarım için Küçük Hibe Programı” ile permakültür uygulamalarına destek sağlanacağını ve Akdeniz ÖÇKB içerisinde pilot permakültür girişimlerinin geliştirilmesini sağlayacaklarını söyledi.

Yalınca, bu sürdürülebilir tarım pilot uygulamaları ile kötü tarım uygulamaları arasında laboratuar çalışmalarını da içeren bir “Fayda-Maliyet Analizi” çalışması gerçekleştireceklerini de anlattı.

8 yıllık işbirliği

Sloven Sivil Toplum Örgütü CIPRA adına konuşan Dasa Toman Touruk da, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ile 8 yıllık bir işbirliği bulunduğunu ve projede ortak olarak bulunmaktan mutlu olduklarını söyledi.

“Slovenya’daki deneyimimize dayanarak, projenin sürdürülebilir kırsal turizme yaklaşımından, Akdeniz Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde sürdürülebilir bir kırsal turizmin geliştirileceğini olan güçlü bir inancımız bulunmaktadır” diyen Touruk, Sloven turistler ve uzmanların Kıbrıs’ı Akdeniz karakteristiklerinden ve zengin doğal ve kültürel mirasından dolayı çok beğendiğini ve bu projenin bu turizm işbirliğini daha da ileriye taşıyıp geliştireceğini düşündüklerini kaydetti.

20 yıllık deneyimi kapasite geliştirme uzmanı aracılığıyla paylaşacaklarını belirten Touruk, Slovenya’nın AB üyesi olmasını takiben, stratejisinin odağını kitle ve kumarhane turizminden doğa odaklı, kırsal ve kültürel miras turizmine yönlendirdiğini, özellikle de doğa koruma alanlarında iyi uygulama ve örnek turizm modelleri geliştirdiğini anlattı.

Touruk, CIPRA proje kapsamında proje faaliyetlerinin uluslararası lojistik konuları ve teknik gezi alakalı bilgi aktarımı, geniş tabanlı eğitim programlarının tasarlanıp uygulanması, Akdeniz Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde sürdürülebilir kırsal turizmin yönetim ve pazarlama yapısının oluşturulmasına önderlik etme ayrıca Tepebaşı köyündeki Bölgesel Çevre Merkezi’nin kuruluşu konusunda danışmanlık sağlamak üzerine yoğunlaşacaklarını söyledi.

Akün: Kanser çevresel koşullara bağlı olarak gelişti

Kanser Araştırmaları Vakfı adına konuşan Ertan Akün, KKTC’de kanserin çevresel koşullara bağlı olarak geliştiğini belirtti ve güvenilir gıda tüketiminin önemine işaret etti.

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, CIPRA ve Alternatif Sporlar Derneği ile bir sistemin içine girerek buradan hibe sağlayacak insanların tarlalarında, su-toprak ve bitkilerinde hatta hayvanlarının sütünde hiçbir kalıntı ve ağır metal bulunmadığını gözlemleme olacağını dile getiren Akün, bulunduğu takdirde de bunların nasıl elemine edileceği konusunda fikirler oluşacağını, böylelikle temiz, güvenilir, organik gıdaları insanların güvenerek tüketebileceklerini ifade etti.

Eko-turizmin organik sağlıklı güvenilir gıdalarla birlikte yürümesi gerektiğini kaydeden Akün, dünyada güvenilir ortamlarda, uygun köy evlerinde, sağlıklı gıdalarla tatil yapan insanların çok sayıda olduğunu belirterek, KKTC’nin de bu yönde gelişim göstermesinin faydalı olacağını söyledi.

Cuma: Sistemin atlernatifi bulunmalı

Alternatif Sporlar Derneği temsilcisi Hakan Cuma da  Kıbrıs gibi küçük ülkelerde artan kanser vakalarının, azalan toprak verimliliği ve azalan ekosistem çeşitliliğinin bariz olduğunu ve bu alışılan sistemin alternatiflernin bulunması gerektiğini kaydetti.

Aynı şeyin silah ve petrol kullanımına dayalı sporların yapılması için de geçerli olduğunu kaydeden Cuma, Kıbrıs’ın, özellikle Akdeniz bölgesinin, doğa sporlarına çok elverişli olduğunu, Akdeniz bölgesinin yürüyüş, rüzgar ve kitesurf ile dalış sporları için elverişli olmasının buranın doğa sporları potansiyelini ayrıca artırdığını dile getirdi.

Cuma, Projedeki genel amaçlarının tüm insanlığa doğanın sürdürülebilir enerjisini kullanarak, ona zarar vermeden, su, hava ve doğa sporlarının ruhi ve fiziki faydalarını göstermek olduğunu söyledi.

Yalkın: Amaç koruma bölgelerinde sürdürülebili,r tarımı desteklemek

Küçük Hibe Programı Sorumlusu Çizge Yalkın, Avrupa Konseyi'nin projenin amacının Akdeniz Özel Koruma bölgesindeki sürdürülebilir tarım uygulamalarını desteklemek olduğunu belirterek, alınacak toprak-su örnekleriyle analiz yapılacağını, fayda-maliyet raporu çıkarılacağını, kötü tarım uygulamalarıyla meydana gelen kanser-ilaç masraflarının, iyi tarım ve turizme katkı ile meydana gelecek gelirin dengesinin araştırılacağı bir fayda-maliyet analizi olacağını anlattı.

Küçük Hibe Programının 35 bin Euro olduğunu 7-14 kişi veya STÖ'ye 2 bin 500 ile 5 bin Euro arasında hibeler verileceğini ifade eden Yalkın, özellikle Akdeniz Özel Çevre Koruma Bölgesi Natura 2000 bölgesi için geliştirilerek buradaki köy ve yaşayan halk ile örgütlerin katılabileceğini, kooperatif, şirket, sağlıklı gıda sunan küçük lokantalara, permakültür ve ekolojik sürdürülebilir tarım uygulamalarını başlatmak için ekipman, malzeme, hizmet alım faaliyetleri, eko-turizm girişimleri ve sağlıklı gıda sağlayan mikro ölçekli restoranlar ve sağlıklı tarım amaçlı mikro işletmeleri destekleyeceklerini söyledi.

Proje kapsamında permakültürle ilgili eğitim programı sunulacağını ve halkın bu eğitime katılmadan hibe programına başvuramayacağını dile getiren Yalkın, Mart-Nisan 2017'de 15 günlük permakültür tasarım eğitiminin verileceğini 15 Mayıs 2017'de başvuruların alınmış olacağını ifade etti.

Başvuru formlarının nasıl doldurulacağı konusunda destek vereceklerini anlatan Yalkın, başvuruda bulunmayacak olanların dahi eğitimlere katılması çağrısında bulundu.

Yalkın verim alabilme adına tarım alanlarının en az 1 dönüm olduğunu ve kadınlarla 32 yaş altı gençlere öncelik verileceğini belirtti ve bölgede ayrıca tanıtım toplantıları yapılacağını da aktardı.

Yalkın daha fazla ayrıntının Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nin Facebook sayfasından elde edilebileceğini ve buradaki e-posta adresinden Dernekle iletişime geçilbileceğini de sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 17:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110