‘Kredi kavgasında’ sular durulmuyor

banner37

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında açıklanan son pakete yönelik tartışma sürerken, ‘yüzde 15’lik faiz’ konusu da gündemdeki yerini koruyor

‘Kredi kavgasında’  sular durulmuyor
banner90
banner99

Ali ÇATAL

“FAİZ YÜZDESİNE MÜDAHALE ETME LÜKSÜMÜZ ÇOK AZ”… Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, bankalar sermayesi ve finans sektörü olarak yapabilecekleri şeylerin yanında, yapamayacakları eylemler de olduğunu ifade ederek yüzde 15’lik faizle verilecek kredilerin de bu açıdan değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Önal, “Maliye Bakanlığı değiliz. Dolayısıyla, açıklanan ekonomik destek paketlerinin içeriğine veya krediler için belirlenen faiz yüzdesine müdahale etme lüksümüz zannedilenin aksine çok az” ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM ZATEN KREDİ DEĞİLDİ”… UBP milletvekili Aytaç Çaluda, esnafa sıfır faizli kredi veya hibe verilmesi gerektiğini belirterek, "Devletten maaş alanlar rahattır ancak özel sektörü de düşünmek gerek. Bu insanlara yazıktır. Hükümet, halkın yanında olmalıdır" dedi. Çaluda, “Hibe programlarıyla esnaf bir yıla kadar toparlanabilir” ifadelerini kullandı; yapılması gerekenin ‘yeterince borçlu’ reel sektöre yüzde 15 faizle kredi vermek değil; faizsiz krediler veya hibe programlarıyla, sektörlere ‘can suyu’ sağlamak olduğunu belirtti.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınından ülkemiz de payını almaya başlayalı bir yıl olurken, salgınla mücadele önlemleri kapsamında alınan kapanma kararları ise reel sektörün belini büktü.

Kuzey Kıbrıs’ta ilk ‘topyekûn kapanma’ döneminde üç paket açıklanırken; ikinci kapanma sonrası Bakanlar Kurulu’ndan ‘işletmelere 100 milyon TL kredi, 20 milyon TL de kira desteğini’ içeren bir karar çıktı.

Reel sektör bileşenleri ve çatı örgütleri, ilk yılı ödemesiz olmak üzere dört yıl vadeli ve yüzde 15 faizle borçlanmayı öneren bahse konu kararı “Borcu borçla kapatma” olarak değerlendirirken; yüzde 15 faizle kullandırılacak krediler konusu da gündemdeki yerini koruyor.

Sektör aktörleri, reel sektöre yönelik alınacak kararlarda yetkili ‘tek’ merkezin Bakanlar Kurulu olduğu gerçeğine parmak bastı ve bu bağlamda, yapacaklarının ‘sınırlı’ olduğunu kaydetti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Aytaç Çaluda ise ‘krediye erişim kolaylaştırılmış görünmekle birlikte’ kredi vermede son kararın yine bankacılık sektöründe olduğunu söyleyerek, yapılması gerekenin de zaten ‘yeterince borçlu’ reel sektöre yüzde 15 faizle kredi vermeye çalışmak değil; faizsiz krediler veya ‘çok daha uygunu’ hibe programlarıyla, özel sektör bileşenlerine ‘can suyu’ sağlamak olduğunu belirtti.

Önal: Yapabileceklerimiz ve

yapamayacaklarımız var

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, ilk kapanma döneminde hazırlanan paketlerde alınan önlemlerin aksine, genel bir yaklaşıma değil, ‘borçlu yükümlünün ödeme gücü baz alınarak’ bir açılıma gidildiğini hatırlattı.

“Borçlu yükümlü, çalıştığı bankaya müracaat etmesi durumunda, kendisinin mali yapısı göz önünde bulundurularak yapılandırma eylemi gerçekleşecek” ifadelerini kullanan Önal, bu sayede, ilk kapanma döneminde ortaya çıkan sorunların ve kamuoyunda dile getirilen eleştirilerin de ‘bir nebze de olsa’ önleneceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

Bankalar sermayesi ve finans sektörü olarak, yapabilecekleri şeylerin yanında “yapamayacakları” eylemler de olduğunu kaydeden Önal, yüzde 15’lik faizle verilecek kredilerin de ‘bu minvalde’ değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Önal, “Maliye Bakanlığı veya Türkiye Merkez Bankası değiliz. Dolayısıyla, açıklanan ekonomik destek paketlerinin içeriğine veya krediler için belirlenen faiz yüzdesine müdahale etme lüksümüz zannedilenin aksine çok az” derken; kamuoyunu, bu konuda ‘insaflı eleştiriler’ getirmeye davet etti.

Limasol Türk Kooperatif Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi İlkin Yoğurtçuoğlu da “Bankalar, borç ödeme ahlakına sahip hiç kimseyi yarı yolda bırakmaz” şeklinde konuşurken; genele değil; ‘borçlu yükümlü özelinde’ alınacak yapılandırma tedbirlerinin gerekliliğine işaret etti.

Çaluda: Özel sektör de düşünülmeli

Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Aytaç Çaluda ise esnafa sıfır faizli kredi veya hibe verilmesi gerektiğini belirterek, "Devletten maaş alanlar rahattır ancak özel sektörü de düşünmek gerek. Bu insanlara yazıktır. Hükümet, halkın yanında olmalıdır" şeklinde konuştu.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan ekonomik krize değinen Çaluda, bin 500 TL’lik destek ödemelerinin, kaynak yetersizliği gerekçe gösterilerek, özel sektör çalışanlarına hâlâ yansıyamadığını belirterek; Türkiye’den taze para akışı sağlanması gerektiğini belirtti.

“Bazı çevreler bunu deyince kızıyor ama utanılacak bir durum yoktur” diyen Çaluda, Türkiye ile hükümetin,‘kaynak aktarımı noktasında’ görüşmesi gerektiğini savundu.

Esnafa sıfır faizli kredi veya ‘daha da iyisi’hibe verilmesi gerektiğini de dile getiren Çaluda, “Hibe programları veya faizsiz kredilerle esnaf da bir yıla kadar kendini toparlayabilir. Esnafın yanında olmalıyız çünkü çarklar dönmüyor” ifadelerini kullandı. Ülke ekonomisinin ‘büyük ölçüde’ turizm ve yükseköğrenim sektörlerine dayalı olduğunu da anımsatan Çaluda, Covid-19 salgının bu iki sektörü de beyninden vurduğunu, ekonominin sıfır noktasına girdiğini kaydetti.

“Kamuya dayalı da bir yapımız var. Devletten maaş alanlar rahattır” ifadelerini kullanan Çaluda, özel sektörün de düşünülmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu insanlara yazıktır. Biz siyasetçiysek, bu günlerde halkın yanında olmalıyız. Özel sektör, kamu sektörü kadar rahat değildir” diye konuştu.

Devlette çalışan bazı kişilerin “Kapanmaya gidilsin” dediğini belirten Çaluda, bu yaklaşıma “Tamam da kardeşim, özel sektörü ne yapacağız?” şeklinde tepki gösterdi. Çaluda, sektörler açıkken de korunmanın ‘artık’ öğrenilmesi gerektiğini de kaydederken; “Bir yıldır evine kuruş götüremeyen taşımacılar var. Diğer taraftan, rent a car sektörü işletmecileri, bir yıldır tek bir araba kiralayamadı. Sektörlerimizi rahatlatacak ekonomik tedbirlerin ve katkıların yansıtılacağını düşünüyorum. Bunun yapılması zorunluluktur. Hükümet, halkın yanında olmalıdır” şeklinde görüş belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75