Kredi notlarında keskin düşüş

banner37

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's, Standard & Poor's ve Fitch Ratings, Kovid-19 salgınında pek çok ülkenin kredi notunda değişikliğe gitti

Kredi notlarında keskin düşüş
banner90
banner99

“NOTLAR VE GÖRÜNÜM REVİZE EDİLDİ”… Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s, S&P ve Fitch Ratings, Ocak-Ağustos 2020 döneminde, dünya genelinde farklı ülkeleri kapsayan mahiyette pek çok kredi notu aksiyonu kararı aldı; bu kararlardan önemli bir kısmı, Covid-19 salgınının da olumsuz etkisiyle, kredi notlarının ve görünümünün aşağı yönlü revizesiyle sonuçlandı. Çok sayıda ülkenin kredi notunda ve görünümünde revizyona giden kuruluşlar, özellikle ‘enerji’ sektöründe son derece katı bir tavır aldı.

“SALGININ ETKİSİ YÜKSEK”… Fitch Ratings Kurumsal İletişim Direktör Yardımcısı Athos Larkou, "Bu yıl, 30’u gelişmekte olan piyasalar ve altısı gelişmiş ülkeler olmak üzere 36 ülkenin kredi notunu indirdik" şeklinde konuştu. Larkou, "Bu not indirimlerinin hepsinin tek sorumlusunun Covid-19 olduğunu söyleyemeyiz fakat salgının, rekor sayıdaki not indirimlerinde ağırlıklı bir etkisi olduğunu söylemek doğru olacaktır" dedi. Kurum, Türkiye'nin ‘BB-’ olan kredi notunu değiştirmedi ancak görünümünü durağandan ‘negatif’e çevirdi

“POLİTİK DURUM DA ETKEN”… KKTC Ekonomi ve Turizm eski Bakanı, Ekonomist Derviş Kemal Deniz, kredi notlarının hesaplanmasında sadece ekonomik değil, siyasi durumun da göz önünde bulundurulduğunu kaydederken, son dönemde Türkiye-Yunanistan özelinde Doğu Akdeniz’de yaşanan politik gerilimin bu alandaki olası yansımalarının da olumsuz olacağının beklendiğini söyledi. Deniz, politik gerginliklerden etkilenen ekonomik yapılara yönelik kredi notlarının düştüğü gerçeğine dikkat çekti

Ali ÇATAL

   Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's, Standard & Poor's ve Fitch Ratings, Covid-19 salgınında pek çok ülkenin kredi notunda değişikliğe gitti.

   Moody’s, sene başından bu yana 65 ülkeyi ilgilendiren 83 kredi notu aksiyonu aldı; bu aksiyonlardan 51’i negatif yönde oldu ve 23 ülkenin de kredi notu düşürüldü.

   Kuruluş, Ocak-Ağustos 2020 periyodunda ve yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 30 ülkeyi etkileyen 40 negatif kredi aksiyonu gerçekleştirdi.

   Bu değişikliklerden 10’u, kredi notunun düşürülmesiyle, 12’si kredi notunun düşürülmesi için gözden geçirme kararıyla ve 13’ü de görünümünün negatife çevrilmesiyle sonuçlandı.

   Moody’s, Kuzey ve Latin Amerika bölgesinden 11 ülkenin kredi notunu düşürürken; Orta Doğu ve Afrika bölgesinden dokuz, Asya Pasifik bölgesinden ise üç ülkenin kredi notunu düşürdü.

   Romanya, Suudi Arabistan, Arjantin, Kosta Rika, Ekvador, Senegal ve Umman’ın görünümünü ‘negatif’ olarak değiştiren kuruluş, birçok ülkenin görünümünü de pozitiften ‘durağan’a çevirdi.

   Kredi derecelendirme kuruluşu, Hindistan’ın kredi notunu ‘Baa2’ seviyesinden, yatırım yapılabilir son seviye olan ‘Baa3’ seviyesine getirdi; ülkenin kredi görünümünüyse negatif olarak teyit etti.

   Hong Kong’un notunu da “Aa2” seviyesinden “Aa3” seviyesine indiren kuruluş, ülkenin görünümünü de ‘durağan’ olarak değiştirdi.

   Güney Afrika’nın notunu, yatırım yapılabilir “Baa3” seviyesinden “Ba1” ‘kırılgan’ seviyesine getiren Moody’s, ülkenin negatif görünümünü de teyit etti. Kuruluş, Umman’ın kredi notunu “Ba2” seviyesinden “Ba3” seviyesine indirdi ve görünümünü negatif olarak değiştirdi.

   Moody’s, Arjantin’in kredi notunu “Caa2”den, en son spekülatif seviyelerden ‘Ca’ seviyesine indirdi ve görünümü de negatif olarak değiştirdi. Ekvador’un görünümünü de negatife çeviren kuruluş, ülkenin kredi notunu “Caa1” seviyesinden “Caa3” seviyesine düşürdü.

   Moody’s, Avrupalı ülkeler için bir kredi notu değişikliğine gitmezken; yalnızca Romanya’nın görünümünü durağandan ‘negatif’e çevirdi. Norveç, Karadağ ve Fransa’nın görünümünüyse pozitiften durağana değiştirdi.

S&P enerjide acımadı

   Bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) ise yılbaşından bu yana yaptığı raporlamada, ülkeleri detaylı olarak paylaşmak yerine, sektörel olarak hangi kredi notu aksiyonlarını gerçekleştirdiğini derledi.

   Buna göre S&P, toplamda 53 ülkede kredi aksiyonu aldı.

   Bu ülkelerin sekizi Asya Pasifik bölgesinde, 28’i Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde ve 17’si ise Kuzey ve Latin Amerika bölgesinde bulunuyor. Genel ortalama olarak en çok kredi notu değişikliği ise Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde gerçekleşti.

   Kredi notu indirimleri sektörel bazda incelendiğinde, en fazla kredi notu indirimine gidilen sektör, yaklaşık 115 şirketin kredi notunun düşürülmesi ile enerji sektörü oldu.

   İkinci sıradaysa yaklaşık 90 şirketin kredi notunun düşürüldüğü perakende ve mağazacılık sektörü, üçüncü sıradaysa 85 civarı şirketin kredi notunun düşürülmesiyle medya ve eğlence sektörü geliyor.

   Sektörde kredi notu indirilen şirketlerin oranına bakıldığında, en yüksek orana sahip medya ve eğlence sektöründeki şirketlerin yaklaşık yüzde 55’inin kredi notu indirildi.

Fitch 36 ülkenin kredi notunu düşürdü

   Fitch Ratings'in not indirimlerini basına Fitch Ratings Kurumsal İletişim Direktör Yardımcısı Athos Larkou, "Bu yıl otuzu gelişmekte olan piyasalar ve altısı gelişmiş ülkeler olmak üzere otuz altı ülkenin kredi notunu indirdik" şeklinde konuştu.

   "Şu anda toplamda 44 ülke negatif görünüme sahip ve sadece iki ülke pozitif görünüm seviyesinde" diyen Larkou, 2019 yılında 18 ülkenin negatif görünüme ve 14 ülkenin pozitif görünüme sahip olduğuna değindi.

   Larkou, "Bu not indirimlerinin hepsinin tek sorumlusunun Kovid-19 olduğunu söyleyemeyiz fakat salgının, rekor sayıdaki not indirimlerinde ağırlıklı bir etkisi olduğunu söylemek doğru olacaktır" dedi.

   Fitch Ratings, Türkiye'nin ‘BB-’ olan kredi notunu değiştirmedi ancak görünümünü durağandan ‘negatif’e çevirdi.

   Yapılan açıklamada, döviz rezervlerinin azalmasının, zayıf para politikasına ait kredibilitenin ve kısmen güçlü bir kredi teşviki ile beslenen büyük bir cari açığın, dış finansman risklerini daha da artırdığı belirtilmişti.

Deniz: Haklı olmak yetmiyor

 KKTC Ekonomi ve Turizm eski Bakanı, Ekonomist Derviş Kemal Deniz, kredi notlarının hesaplanmasında sadece ekonomik değil; siyasi durumun da göz önünde bulundurulduğunu kaydederken, son dönemde Türkiye-Yunanistan özelinde Doğu Akdeniz’de yaşanan politik gerilimin, bu alandaki olası yansımalarının da olumsuz olacağının beklendiğini söyledi.

   Türkiye’deki geçmiş hükümetlerin, mevcut ‘12 mil’ probleminde hata yaptıklarını ve zamanında çözümlenmeyen bu sorunun, 2020’de karşımıza çıktığını söyleyen Deniz, Avrupa Birliği’nin (AB) bu konudaki tavrına bakıldığında, Türkiye-KKTC ikilisinin daha da yalnızlaştırılmasının ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.

   ‘Tarafsız görünen’ Almanya’nın alacağı tavrın, kıtanın en büyük eko-politik gücü olması hasebiyle belirleyici olacağını ancak AB’nin genelinin, an itibarıyla Yunanistan-Güney Kıbrıs kamplaşmasından yana göründüğünü aktaran Deniz, “Bildiğiniz üzere İtalya da Libya konusunda Türkiye ile ortak bir tutum takınmıştı fakat şu an görüyoruz ki Güney Kıbrıs’ı destekler bir pozisyon aldı. Yani ortada bir ‘çok bilinmeyenli denklem’ söz konusu. En büyük korkum, ‘denge unsuru’ görünen Almanya’nın da tutum ve taraf değiştirmesi” ifadelerini kullandı.

   Bunun gibi jeopolitik risklerin TL’yi baskıladığını, bunun sonucunda TL’nin değer yitirdiğini ve son tahlilde, yükselen enflasyonla birlikte halkın alım gücünün düştüğünü söyleyen Deniz, politik gerginliklerden etkilenen ekonomik yapıya yönelik kredi notlarının da düştüğü gerçeğine dikkat çekti.

   Türkiye’nin ‘durağandan negatife’ çevrilen kredi notunun önce yeniden durağana ardından da pozitife evrilmesinin en önemli koşullarından birinin, siyasi arenadaki bu ‘güç gösterisi’ sürecinin bitmesi olduğunu belirten Deniz, şunları kaydetti:

   “Haklı olmak, ne yazık ki ‘çoğu kez’ yetmiyor.

   Ekonominin en önemli gelir kalemlerinden turizm için 2020 zaten kaybedildi.

   Umarım, Türkiye’nin haklılığı kabul edilir ve ekonomiyi baskılayan bu siyasi sorun çözülür.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75