Kripto para madenciliği küreselleşiyor

banner37

Çin’in kripto varlık işlemlerine yönelik getirdiği sert regülasyon kararları, kripto para madencilerini ‘alternatif’ destinasyonlara yönlendirdi; ETH’nin ise ‘değerini korumak için’ ABD dolarının geçtiği yolu izleyeceği haber verildi

Kripto para madenciliği küreselleşiyor
banner99

 Ali ÇATAL

Çin'in kripto para madenciliği ve işlemlerini kısıtlamaya yönelik kararları kripto para madencilerini faaliyetlerini başka ülkelere taşımaya zorlarken, ABD ve Kanada gibi ülkeler madencilerin yeni destinasyonları olarak öne çıkıyor. Pekin yönetiminin mayıs döneminde duyurduğu kripto para madenciliğini kısıtlamaya yönelik kararlar, ülkedeki madencilerin faaliyetlerini olumsuz etkiledi.

Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan Bitcoin Madencilik Haritası'na göre, dünyada bitcoin madenciliğinin neredeyse yarısının gerçekleştiği Çin'deki madenciler, hükümetin kısıtlamalarının ardından faaliyetlerini başka ülkelere taşımaya başladı.

Bitcoin (BTC) ağının işlem gücünün ölçüm birimi ‘hash oranı’ Çin'deki madencilik faaliyetindeki düşüşün ardından mart itibarıyla aylık ortalama yüzde 46 seviyelerine geriledi. Bu oran, Eylül 2019'da yüzde 75 civarında kaydedilmişti.

Kripto para piyasalarında "Büyük madencilik göçü" olarak adlandırılan süreç devam ederken, madencilerin rotalarını ABD ve Kanada gibi ülkelere çevirdiği belirtiliyor. Bu durum, BTC'nin hash oranına da yansıyor. Söz konusu dönemde ABD, yaklaşık yüzde 17 ile BTC madencilerinin en yoğun olduğu ikinci ülke olarak dikkati çekiyor.

ABD'de Teksas eyaleti zengin enerji kaynakları, düşük enerji fiyatları ve eyalet yetkililerinin kripto paraya yönelik olumlu yaklaşımıyla madenciler için ideal bir destinasyon olarak öne çıkıyor. Çin'deki madenciler ABD'deki madencilik hizmeti sağlayan firmalarla iletişimlerini yoğunlaştırırken, Çinli madencilik şirketi BIT'in Teksas'ta veri merkezi kurmak için 25 milyon dolarlık yatırım planladığı biliniyor.

Madencilerin göçünün anlık olmayacağı, makinelerini Çin'den çıkarmaları veya tasfiye etmelerinin ve başka bir yerde faaliyetlerine başlamalarının biraz zaman alacağı belirtiliyor. Uzmanlar, kripto paraların Çin'deki yetkilileri rahatsız eden kontrol edilemez doğası ve çevresel etkilerine ilişkin soruların kripto para madenciliğinin yoğunlaşmasıyla ABD'de de gündeme gelebileceğini ifade ediyor.

Öte yandan, bazı uzmanlar gelecek dönemde madencileri teşvik edecek kripto paralara yönelik özel ekonomik bölgelerin ortaya çıkacağını savunuyor.

Heller: Çin Bitcoin madenciliğinin değerini görmüyor

Kripto para madenciliği alanında hizmet sunan Compass Mining Kurucu Ortağı Thomas Heller, Çin'in BTC'yi bir ‘tehdit’ olarak gördüğünü söyledi. BTC madenciliği alanında Çin'de de üç yıl çalıştığını belirten Heller, BTC ve Tether (USDT) gibi kripto paralarla uğraşmanın önceden oldukça kolay olduğunu anlattı.

Heller, "Daha önce birçok Bitcoin madencilik şirketi, madencilik çiftliği inşa etmek için Çin'de altyapıya büyük miktarlarda yatırım yaptı. Şu anda hükümetin Bitcoin madenciliğinin devam etmesine izin vermenin değerini görmediğini düşünüyorum" dedi.

Çinli madencilerin farklı yerlere göç ettiğini aktaran Heller, bazı durumlarda madencilere yardım ettiklerini ve ABD ve Kanada gibi Kuzey Amerika ülkelerinin en çok tercih edilen yerler olduğunu kaydetti.

Heller, "Buradaki zorluk, makinelerine ev sahipliği yapılması için sınırlı bir altyapının hazır olması. Teksas, Georgia, Güney Karolina gibi yerlerdeki birçok maden çiftliği genişliyor ancak mevcut alana kıyasla çok fazla makine var. Diğer seçenekleri göz önünde bulunduruyorlar. Kanada bir diğer popüler yer" diye konuştu.

Önemli sayıda madencinin Kazakistan ve Rusya'yı da tercih ettiğine işaret eden Heller, eski makinelere sahip madencilerin bu ülkelere gittiğini aktardı.

Heller, kripto para madenciliğinin giderek küreselleştiğinin altını çizerek, "Kuzey Amerika gibi kilit bir bölgeye sahip olsak bile, Rusya ve Kazakistan bir diğer kilit bölge olarak öne çıkıyor. Güneydoğu Asya, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu'da da daha fazla çiftlik görmeye başlıyoruz. Bunların hepsi iyi şeyler. Madencilik operasyonları ne kadar çok yayılırsa tek bir hükümetin onları kapatması o kadar zor olur" dedi.

Teksas'ın kripto para madenciliğinde ‘oyun değiştirici’ olabileceğine dair yorumlara katıldığını belirten Heller, Teksas'ın popüler bir seçenek olduğunu, eyaletteki enerji fiyatlarının nispeten rekabetçi olduğunu anlattı. Heller, "Kesinlikle Texas, Bitcoin madenciliği için bir yuva" değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin'in hash oranındaki değişime de işaret eden Heller, Çin'de yoğun miktarda BTC madenciliği gerçekleştiği dönemde 150-160 180,6 TH/s olan BTC'nin hash oranının şimdi 90-95 TH/s seviyesinde olduğunu, madencilik makinelerinin neredeyse yüzde 50'sinin geçen ay itibarıyla çevrim dışı olduğunu kaydetti.

Brammer: En önemli şey elektrik maliyetleri

Kripto para madencilik şirketlerinden Luxor Tech İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Alex Brammer da Çin hükümetinin BTC gibi kripto para birimlerini devlet tarafından kontrol edilen merkez bankası dijital para birimine doğrudan rakip olarak gördüğünü, bir merkezi olmayan, devletler tarafından kontrol edilemeyen BTC gibi kripto para birimleriyle sermaye kontrollerinin gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.

Brammer, "Bitcoin, sadece yerel alanda değil aynı zamanda uluslararası alanda da kontrol yeteneklerine meydan okuyor" dedi. Kripto para madenciliğinin şebekelerde bir yük olduğunu belirten Brammer, Çin hükümetinin daha çevre dostu olmak istedikleri iddia ettiklerini ancak çevresel etkiler konusunda endişeli olduklarını gösteren çok fazla kanıt olmadığını ifade etti.

Brammer, BTC'nin madencilerinin gittikleri ülkelerinin ekipmanlarına bağlı olarak değiştiğini belirterek, "Bitcoin madencileri için en önemli şey elektrik maliyetleri ve bu nedenle ucuz elektrik bulabilecekleri herhangi bir ülke bir dereceye kadar onlar için çekici olacaktır. Buna ek olarak siyasi istikrar ve regülasyonların madencilik dostu olması da önemli" diye konuştu.

Eski nesil madencilik ekipmanlarına sahip madencilerin Kazakistan, Rusya ve Venezuela gibi ülkelere gittiğini anlatan Brammer, yeni jenerasyon madencilerin ise enerji fiyatlarının ucuz ve regülasyon anlamında istikrarın olduğu Kuzey Amerika ülkelerine geldiğini ancak madencilerin operasyonlarını taşımalarının milyonlarca dolara mal olduğunu aktardı. Brammer, Teksas'ın BTC madenciliğinin merkez üssü olma yolunda olduğuna işaret ederek, "Kripto para birimlerinin ne olduğunu, nasıl işlem görebileceklerini sınıflandırmak açısından oldukça gelişmiş bir düzenleyici çerçeveye sahip" dedi.

Tether: Sağlıklı bir portföye sahibiz

Stablecoin şirketi Tether Holdings Ltd, USDT'nin tüm rezervlerinin tam olarak desteklendiğini doğrulayan bir ‘Son Güvence Görüşü’ yayımladı.

Bu bağlamda, ilgili raporda, tüm USDT'lerin tamamen rezervler ile desteklendiği şeklinde ibareler yer alıyor. Ayrıca tüm rezervlerin kapsamlı bir şekilde dökümü de mevcut.

Şeffaflık konusunda da iddialı konuşan Tether, stablecoin sektöründe liderliği elinde tuttuklarını ekledi. Tether’in Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) Paolo Ardonio, mevzubahis rapor hakkında şöyle konuştu:

“Bir endüstri lideri olarak şeffaflığın ve hesap verebilirliğin önemini anlıyoruz. Moore Cayman’den aldığımız en son güvence görüşümüz, Tether’in tamamen desteklendiğini bir kez daha teyit ediyor. Likiditeye önem veren sağlıklı ve ihtiyatlı bir portföy, büyümemizi ve yenilikçi tekliflerimize güvenimizi artırmaya devam ediyor.”

Her yıl 5 milyar dolarlık Ethereum kül olacak

Verilere göre, Ethereum (ETH) ağında yapılan güncellemenin ardından her yıl beş milyar dolar değerinde ETH'nin yakılması muhtemel.

ETH ağında yapılan London  güncellemesinin ardından bir haftada 20 binden fazla ETH yakıldı ve paylaşılan verilere göre yakılan tutarın bir yılda 5 milyar dolar değerine ulaşması mümkün.

Bilindiği üzere, en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether'in ana ağı ETH, İş İspatı (Proof of Work, PoW) konsensüs algoritması yerine Hisse İspatı (Proof of Stake, PoS) algoritmasına geçme sürecinin ilk adımı atıldı.

Buna göre, geride bıraktığımız işlem haftasında gerçekleşen ve ağın tarihindeki en önemli yükseltmelerin başında gelen London isimi sert çatallanma yani ‘hard fork’ süreciyle işlem ücretlerinde yeniden yapılandırılmaya gidildi ve ücretler yakılmaya başlandı.

İşlem ücreti olarak tahsil edilen Gas tutarının yüzde 25 ile 75'i arasındaki meblağ, ETH ekosistemi PoS algoritmasına tamamen geçinceye kadar yok edilecek.

Ultrasound.money veri kaynağına göre, son beş gün içinde yakılan ETH miktarı, bu yazı hazırlandığı sırada 22 bini geçmişti. Haberin yazıldığı esnada Ether, 3 bin 160 dolardan işlem görüyordu ki bu da neredeyse 70 milyon dolar değerinde ETH’nin bir haftada yakıldığını gösteriyor.

Verilere göre, en fazla yakım 2.691,79 ETH ile nonfungible token (NFT) platformu OpenSea üzerinde gerçekleşirken, onu Uniswap v2 ve Axie Infinity takip etti.

Etherchain verilerine göre, an itibarıyla dakikada yaklaşık 3 ETH yakıldığı gözüküyor.

Bu istatistikten yola çıkılacak olursa, saatte 180, günde 4 bin 320, haftada 30 bin 240, ayda 129 bin 600 ve yılda 1 milyon 555 bin 200 ETH yakılabilir.

Fenerbahçe, kripto para ön satışından 268.5 milyon TL kazandı

Kripto para alanına hızlı bir giriş yapan Fenerbahçe (IS:FENER) Spor Kulübü, "Fenerbahçe Token" projesinden ne kadar kazanç elde ettiklerini açıkladı. Türkiye Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla bir duyuru yayımlayan kulüp, ön satış sürecinde 268 milyon 500 bin TL gelir elde ettiklerini duyurdu.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz günlerde, Türkiye merkezli kripto para borsası Paribu iş birliğiyle çıkarılan ‘Fenerbahçe Token’ isimli taraftar tokeni ile gündeme gelen Fenerbahçe Spor Kulübü, geçtiğimiz işlem haftasında KAP'a yaptığı bildirimde, ön satış sürecinin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Duyuruda ise şu ifadeler yer aldı:

“Paribu Teknoloji A.Ş. ve Stoken Finansal Teknolojiler A.Ş ile yapılan sözleşme kapsamında üretilen Fenerbahçe Token ön satış sürecinin sonucu olarak; Şirketimiz, 268.500.000 TL gelir elde etmiştir. Yatırımcılarımıza saygıyla duyurulur.”

banner134

Koç: Değişen dünyaya ayak uydurmak zorundayız

Faruk Ilgaz Tesisleri’nde geçen hafta başında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak konusunda çalışmalar yaptıklarını açıklamıştı. Fenerbahçe resmi web sitesinde yer alan duyuruya göre Koç, şu ifadelerde bulunmuştu:

“Bildiğiniz gibi her şeyin dijital alana dahil olduğu bir dünyada dijital paralar da yoğun bir şekilde hayatımıza giriyor. Baş döndürücü bir hızda yaygınlaşıyor. Her bir ülkede bu yaşanıyor. Pek çok değişik markalar, kurumlar kendi coin’lerini, token’larını çıkarıyorlar. Bu niye önemli? Bizi takip edenler bilir ki defalarca söylüyorum. Zaten halihazırda çok kötü durumda olan futbol sektörü yeni gelir kalemleri yaratmak zorunda.

Bunun kaçarı yok. Sadece Türkiye’deki futbol kulüpleri değil mali sıkıntısı bizler gibi olmayan dünya kulüplerine de baktığınız zaman artık kombine, forma, bilet satışları, yayıncı kuruluş gelirleri maksimuma gelmiş vaziyette. Bunlarda yüzde 5’lik, yüzde 10’luk farklılıklar olabilir.

Dolayısıyla yeni gelir alanlarını herkes yaratmak durumunda. Bunun için de dijital gelirlerin çok önemli olduğunu ve bu konuda Fenerbahçe olarak çok yoğun çalışma yaptığımızı sizlere ifade etmiştim. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi de kripto varlık dünyasında Fenerbahçe’nin bulunması.”

Avrupa'nın önde gelen futbol kulüplerinin de taraftar tokeni çalışmaları yaptığını hatırlatan Koç, çift taraflı kazanç sağlayan bir iş birliğine adım attıklarını belirtti.

Koç, sözlerinin devamında özetle “Taraftar token futbol ailesinde yeni bir kavram. Barcelona, Atletico Madrid, PSG, Juventus gibi kulüplerin yer aldığı bir dünya. Yerelde de pek çok kulübümüz bu işe harıl harıl bu işe girdiler. Taraftarlar kulüplerine ve kendi yarınlarına katkı sağlama olanağı kazanıyor. (...) Çift taraflı fırsat sağlayabileceğimiz bir oluşum içindeyiz. Paribu ile çıktığımız bu yolculuk dijital alanda ektiğimiz tohumların en önemli meyvesi olacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88