Kripto paralarla savaşamazsınız

banner37

Önde gelen Japon kripto para borsası Liquid, uğradığı siber saldırı sonucunda tahmini olarak 100 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığını duyurdu; CNBC’den Cramer ise net konuştu:

Kripto paralarla savaşamazsınız
banner8

Ali ÇATAL

Japon kripto borsası Liquid, hackerların saldırısına uğradığını ve tahminen 100 milyon dolar değerinde kripto para çalındığını açıkladı. Şirket, bazı dijital para cüzdanlarının ‘tehlikeye atıldığını’ duyurdu.

Habere göre, bu da son günlerde gerçekleşen ikinci büyük kripto para hırsızlığı. Hatırlanacağı üzere, önceki hafta da dijital token platformu Poly Network, 600 milyon dolarlık bir soygunun merkezindeydi.

Şirket Twitter'da "#LiquidGlobal sıcak cüzdanlarının tehlikeye girdiğini duyurduğumuz için üzgünüz, varlıkları soğuk cüzdana taşıyoruz" dedi. Ayrıca şirket, varlık yatırma ve çekmenin askıya alındığını duyurdu.

Açıklamada, çalınan varlıkların hareketlerinin izlenmekte olduğu ve bu çalınan varlıkların dondurulması, geri alınması için diğer kripto borsaları ile çalışıldığı da vurgulandı.

Londra merkezli Elliptic'in analizine göre, Liquid'den 31 milyon dolar tutarında Ethereum (ETH), 5 milyon dolar tutarında Bitcoin (BTC) ve 13 milyon dolar değerinde Ripple (XRP) çalındı.

100'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor

Kripto varlık hizmeti vermek için 2014 yılında kurulan Liquid, 100'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve dünya çapında milyonlarca müşteriye hizmet veriyor. Şirket, CoinMarketCap verilerine göre, günlük işlem hacmi bazında da dünyanın en büyük 20 kripto para borsası arasında yer alıyor.

Bilindiği üzere, önceki hafta, bir bilgisayar korsanının sistemindeki bir güvenlik açığından yararlanmasının ardından blockchain sitesi Poly Network'ten 600 milyon dolar çalındı. Bu bağlamda Liquid, büyük bir soyguna uğrayan tek Japon kripto para birimi platformu değil.

Keza, 2014 yılında Tokyo merkezli borsa MtGox, neredeyse yarım milyar dolarlık bitcoin kaybolduktan sonra çöktü, Coincheck ise 2018'de 530 milyon dolarlık bir soygunda hacklendi.

Para politikasında güvercin, kriptoda şahin

‘Güvercin’ tutumuyla bilinen, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, geçtiğimiz işlem haftasında yaptığı bir açıklamada, kripto varlıklar için son derece ‘şahin’ bir tutum sergileyerek, bu oluşumların ‘yüzde 95’inin sahtekarlık olduğunu’ iddia etti.

Bitcoin’in kullanılabileceği herhangi bir durumda göremediğini belirten Kashkari, dijital varlık sektörünün çoğunlukla dolandırıcılık ve aldatmayla doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi. Kashkari, konuşmasında, “Kripto paraların yüzde 95’i dolandırıcılık, aldatma ve kafa karıştırma” dedi.

Para politikası planıyla ilgili yorumlarda da bulunan Kashkari, ABD’de istihdam piyasasının hala çok gevşek olduğunu söyledi.

Kashkari, daha önce katıldığı bir podcast yayınında birkaç güçlü istihdam verisinin ABD ekonomisinin, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınından çıkışına yönelik toparlanma sinyali verebileceğini ve bu durumun da varlık alımlarının azaltılmasına olanak sağlayabileceğini belirtmişti.

Kashkari, "Eğer son gelen veri gibi birkaç güçlü istihdam verisi daha görürsek, bir ilerleme kaydettiğimizi ve varlık alımlarının azaltılmasına başlamanın zamanının geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim" ifadelerini kullanmıştı.

Coinbase ‘Japon pazarına’ giriyor

banner134

Coinbase’in geride bıraktığımız işlem haftasında paylaştığı bir blog yazısına göre, 40 milyondan fazla Japon müşterisi olan Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), Coinbase’in yerel kullanıcıları için ‘MUFG Hızlı Para Yatırma’ aracı sağlayacak. Böylece Coinbase, Japon pazarına genişleyecek ve Japon müşterileri, büyük beş kripto para birimine ulaşabilecek.

Ortaklık, ticaret hacmine göre en büyük kripto para borsası olan Coinbase’nin, Japon müşterilerine ulaşmak için Coinbase Japan’ı başlatma planının bir parçası. Böylece Japon müşteriler, BTC, Bitcoin Cash (BCH), ETH, Litecoin (LTC) ve Stellar (XLM) ile ticaret yapma fırsatı buluyor.

Bu arada, Coinbase’nin Japon müşterilerine yönelik bazı açıklamaları bulunuyor. Güvenilir bir hizmet vereceğinin garantisini veren Coinbase, yerel düzenlemelerle entegre çalışacağını şu şekilde duyuruyor:

“Küresel stratejimiz doğrultusunda, Japonya’da yerel düzenlemelere tam uyumlu, kullanımı en kolay ve en güvenilir borsa olmayı hedefleyeceğiz. Bu nedenle, 40 milyon Japon müşteriye hizmet veren Japonya’nın en büyük bankalarından MUFG ile ortaklığımızı duyurmaktan da heyecan duyuyoruz.”

Yukarıdaki Bitcoin ve altcoin’lerle işlem yapabilmek dışında, Japon kullanıcılar, MUFG’nin Hızlı Para Yatırma hizmetleri aracılığıyla hızlı ve deniz aşırı havale hizmetlerine erişim sağlayabilecek.

Ayrıca ortaklık, Nasdaq’ın 18 Haziran’da Finansal Hizmetler Ajansı’na (FSA) kayıtlı bir yan kuruluşunun ardından geldi. Coinbase, bankayla olan ortaklığının, ülkenin en güvenilir ve tamamen uyumlu borsası olmak için bir teklif olduğunu söyledi.

Tarihsel olarak, Japonya’nın kripto para birimi endüstrisine ilişkin finansal düzenleyici rejimi, Çin gibi Asya ülkelerine göre hafif olmasına rağmen, katı olduğu tarafları da bulunuyor. Dolayısıyla Coinbase’in bu pazara girebilmesi, bu kripto ticaret platformunun sağlam olduğunu, yönetmeliklere sıkı sıkıya uyduğunu gösteriyor.

Ek olarak Coinbase, gelişmiş ticaret ve Coinbase gibi mevcut küresel hizmetlerinin diğer yerelleştirilmiş sürümlerini kurumlara sunmayı planladığını da söyledi.

Dijital cüzdan kullanıma hazır

Sosyal medya platformu Facebook, bundan yıllar önce Libra isimli bir kripto para projesi başlattığını duyurmuştu. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre, bu kripto para birimiyle birlikte diğer kripto paralara destek verecek dijital cüzdan da ‘Calibra’ isimli bir yazılım olacaktı ancak şirket, yıllar içerisinde finans otoriteleriyle bir türlü anlaşamadı. Libra'yı büyük bir risk olarak kabul eden yetkililer, kurdukları baskılarla Facebook'un Libra projesinde değişiklikler yapmasını sağladı.

Şirket, konuyla ilgili açıklamalarında, önce dijital cüzdanın ismini değiştirdiklerini ve bu kripto para cüzdanının ‘Novi’ olarak isimlendirileceğini söyledi. Bundan kısa bir süre sonra yeni bir karar açıklayan Facebook, bu kez de Libra ismini değiştirdiklerinden bahsetti. Yapılan o açıklamalarda, kripto paranın isminin ‘Diem’ olacağı ifade edildi. Şimdiyse Diem'i de destekleyen dijital cüzdan Novi ile ilgili bir açıklama geldi.

Buna göre, 2018 yılına kadar PayPal'ın üst düzey yöneticilerinden olan, 2018 yılında da Facebook'un Blockchain teknolojilerinin başına getirdiği isim David Marcus, Medium üzerinden yaptığı bir açıklamada, Novi'nin hazır olduğunu duyurdu. Novi için yasal süreçleri de başlattıklarını ve ABD'nin büyük bir bölümünde Novi için lisans aldıklarını aktaran Marcus, dijital cüzdanın lisans alınmayan bölgelerde kullanıma sunulmayacağının altını çizdi.

Marcus, Novi ile ilgili açıklamalarında mevcut finansal düzene de değindi. Sistemin tamamen bozuk olduğunu ve sürdürülebilir bir yanının kalmadığını söyleyen Marcus, ödeme sistemlerinin er ya da geç değişeceğini, Diem ve Novi'nin de bu değişimin bir parçası olacağını ifade etti. Kararlılık vurgusu yapan Facebook yöneticisi, endüstrideki en güvenilir oyunculardan olacaklarına emin olduklarının altını çizdi.

Jim Cramer: Ezici bir talep var

Kripto paraları benimseyenler kadar, bu piyasayla savaşmaya çalışan pek çok kişi ve kurum var. CNBC’den Jim Cramer, çeşitli büyük piyasa oyuncularının kripto hakkında ne düşündüğünün önemli olmadığını, kripto paralarla savaşmaya çalışmanın anlamsız olduğunu söyledi.

Cramer’in olumlu kripto para yorumları, Walmart’ın bir kripto uzmanı aradığını duyurmasına yanıt olarak geldi. Mad Money sunucusu, CNBC’ye “Bunun inanılmaz olduğunu düşünüyorum. İnsanlar kripto paraları daha çok talep edecek” dedi.

Cramer, “Kripto söz konusu olduğunda tartışmanın hangi tarafında olursanız olun, ezici talep göz ardı edilemez. Kripto paralar dünya çapında kullanılıyor ve onunla savaşamazsınız. Dolandırıcılık olduğunu düşünebilirsiniz ya da lale olduğunu düşünebilirsiniz ancak tarihin gelgitiyle savaşmak anlamsız” dedi.

Cramer’in yorumları ayrıca Chainalysis’in son 12 ayda küresel kripto benimsemesinin yüzde 881 arttığını gösteren yeni raporuyla aynı zamana denk geldi.

Raporda, “2020’nin ikinci çeyreğinin sonunda, küçük bir büyüme döneminin ardından, toplam küresel benimseme, topladığımız ülke endeksi puanlarımıza göre 2,5’te kaldı. 2021’in ikinci çeyreğinin sonunda, bu toplam puan 24’te, ki bu da küresel benimsemenin arttığını gösteriyor. 2019’un üçüncü çeyreğinden bu yana yüzde 2.300’ün üzerinde ve geçen yıl yüzde 881’in üzerinde” ifadeleri kullanıldı.

Benimsenme oranındaki bu büyük artışın arkasındaki nedenler ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

Chainanalysis, raporda şöyle diyor:

“Gelişmekte olan piyasalarda birçok kişi, para birimi devalüasyonu karşısında tasarruflarını korumak, havale gönderip almak ve ticari işlemler yürütmek için kripto para birimine yönelirken; Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Doğu Asya’da geçen yıl boyunca benimsenme daha çok kurumsal yatırımlarla güçlendi.”

Chainalysis, raporda, bu alanda önde gelen üç ülkenin Vietnam, Hindistan ve Pakistan olduğunu da söyledi.

Sadeghi: Güncellemeler takip edilmeli

Kripto Varlık Yöneticisi Hüseyin Sadeghi ise Kıbrıs TV’de katıldığı Parapolitik programında, kripto varlıklara gelen güncellemelerin takip edilmesini önerdi.

ETH ağına gelen ve ‘Londra güncellemesi’ olarak bilinen güncelleme ile ETH’de ilk kez deflasyonist bir yapının kayda geçtiğini hatırlatan Sadeghi, güncelleme haberlerinin geldiği dönemde yatırıma gidilip, güncelleme sürecinde yapılan satışın, kâr marjını katlayabileceğini söyledi.

Sadeghi, ETH’ye bir de 2.0 güncellemesinin geleceğini de duyurdu.

Lionel Messi’nin transfer söylentileri üzerinde ciddi bir ralliye imza atan PSG Token’in, transferin gerçekleştiği haberi üzerine yaşadığı düşüşe dikkat çeken Sadeghi, “Söylemi satın alıp haberi satmak gerekir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88