banner6

Kripto piyasaları ‘altın çağı’ yaşıyor

banner37

Kripto varlıkların toplam piyasa değeri 2 trilyon doların üzerine çıkarken, 50 bin dolar bandı ise regülasyonların olumlu karşılandığı görülen BTC için ‘kritik eşik’ olarak yorumlanıyor

Kripto piyasaları ‘altın çağı’ yaşıyor
banner8

Ali ÇATAL

Kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, Bitcoin'de (BTC) dün yaşanan yükselişe paralel diğer kripto para birimlerindeki artışla 2 trilyon doların üzerine çıktı. Geçtiğimiz hafta sonu kayda geçen artışla BTC’nin tek başında piyasa değeri 863 milyar dolar olmuş; BTC’yi, 370 milyar dolarla Ethereum(ETH) takip etmişti.

CoinGecko’ya göre, kripto paraların toplam piyasa değeri geçtiğimiz cumartesi 2.06 trilyon dolara yükseldi.

BTC, geride bıraktığımız hafta sonu, 16 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviye olan 48 bin 152 doları gördü. 47-48 bin dolarda seyreden BTC’nin, ABD altyapı yasasından sonra düşmemesi ise yatırımcıları şaşırttı.

ABD Senatosu’ndan çıkan altyapı yasasına göre, ‘broker’ olarak bilinen komisyoncuların işlemleri, menkul kıymet piyasasında işlem yapanlarla aynı kurallara tabi tutulacak; ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da kripto üzerinde daha fazla gözetim istediğinin sinyalini verdi.

Bu düzenlemeden sonra kriptoların değerinin artmasının sebebi ise uzmanlara göre, düzenlemenin kripto paralara yönelik bir darbe değil bir devlet güvencesi olarak yorumlanması.

Kripto hizmeti veren şirket NYDIG’nin Küresel Araştırma Başkanı Greg Cipolaro, şunları söyledi: “Kripto endüstrisinin kanun yapıcılar tarafından tanınmasının ‘meşrulaştırıcı’ bir olay olduğunu düşünüyoruz.”

Yükseliş trendi devam eden BTC için analistler 50 bin dolar bandının zorlanabileceğini iddia ediyor.

Miller Tabak +Co Analisti Matt Maley, kötü günlerin geride kaldığını belirterek, “Hareket hemen tersine dönmezse Bitcoin hızlı bir şekilde 50 bin doları görebilir. Burada da biraz dirençle karşılaşabilir” dedi.

Piyasalarda gözler, kritik eşik 50 bin dolardayken; OANDA Europe Yatırım Şirketi Kıdemli Piyasa Analisti Craig Erlam şöyle dedi: “Bitcoin yükseliş bölgesine döndü; soru, bu sefer ne kadar ileri gidebileceği.”

BTC, bu yıl tarihinin en büyük dalgalanmalarını yaşadı. Yıla 29 bin dolardan başlayan BTC, 13 Nisan'da 64 bin 863 dolarla tarihi zirvesine ulaşmış ancak bu zirvenin ardından satışlar gelmeye başlamıştı.

BTC'nin düşüşünde Çin'in kripto para madenciliğine yönelik getirdiği kısıtlamalar, Tesla'nın BTC ile araç satışını durdurması ve Elon Musk'ın, BTC'nin çevreye yönelik zararlarına ilişkin eleştirileri etkili oldu.

XRP’den muhteşem ralli

Kripto para piyasası, son günlerin altın çağını yaşıyor. Özellikle BTC öncülüğünde yaşanan yükseliş trendini, lider altcoin Ethereum(ETH) gibi kripto paralar taçlandırırken; yükselişe öncülük eden Ripple(XRP) ise yatırımcısının yüzünü güldürüyor.

BTC ve ETH gibi önemli kripto paraların yükselişe geçtiği piyasada, son günlerde gösterdiği yukarı yönlü trend ile dikkatleri üzerine çeken XRP oldu.

banner134

Kripto para yatırımcılarının uzun zamandır yükselişini beklediği BTC ve ETH,geçtiğimiz işlem haftasını kazançla tamamladı. Piyasada oluşan yükseliş trendine öncülük eden BTC, 48 bin dolar seviyesini test ederken; ETH de 3 bin 300 dolar seviyesine kadar tırmanarak rekora imza attı.

Öte yandan, 59 milyar dolarlık piyasa değeri ile en yüksek hacimli altıncı kripto para birimi olan XRP, yeni işlem haftasının açılışı itibarıyla 0,77 dolar seviyesinde işlem görürken; dün en yüksek 1,35 dolar seviyesini test ederek haftalık bazda yüzde 75 değer kazandı.

Yatırımcısına yüzde 75 bandında kazandıran ve aynı zamanda 4 Haziran’dan itibaren ilk kez 1 dolar seviyesi üzerini test eden kripto para, bu seviye üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Sadeghi: Güncellemeler takip edilmeli

Kripto Varlık Yöneticisi Hüseyin Sadeghi ise kripto varlıklara gelen güncellemelerin takip edilmesini önerdi.

ETH ağına gelen ve ‘Londra güncellemesi’ olarak bilinen güncelleme ile ETH’de ilk kez deflasyonist bir yapının kayda geçtiğini hatırlatan Sadeghi, güncelleme haberlerinin geldiği dönemde yatırıma gidilip, güncelleme sürecinde yapılan satışın, kâr marjını katlayabileceğini söyledi.

Lionel Messi’nin transfer söylentileri üzerinde ciddi bir ralliye imza atan PSG Token’in, transferin gerçekleştiği haberi üzerine yaşadığı düşüşe dikkat çeken Sadeghi, “Söylemi satın alıp haberi satmak gerekir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88