Kripto varlık yatırımcısı Çin’e mi taşınıyor

banner37

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolar tutarındaki kripto varlıkla Arnavutluk’a kaçtı; gözler, Türkiye merkezli kripto borsalarına yönelik ‘yatırımcı güvenine’ çevrildi

Kripto varlık yatırımcısı Çin’e mi taşınıyor
banner99

Ali ÇATAL

“SOĞUK CÜZDAN EDİNİN”… Seyhan İbrahim Yıldırım, TCMB tarafından ‘regülasyon’ amacıyla son dönemde alınan tedbirlerin, kripto varlık borsalarını zor duruma soktuğunu ve yaşananlarda ‘Blockchain teknolojisinin ne olduğunu dahi bilmeyen’ kişilerin de payı olduğunu savundu. Arnavutluk’a kaçan zanlının ‘er veya geç’ yakalanacağını da söyleyen Yıldırım, kripto varlık yatırımcılarının, yatırım yaptıkları varlığı ‘bir başkasının cüzdanında asla bırakmamasının’ ve bu uğurda bir ‘soğuk cüzdan’ edinmelerinin önemine işaret etti.

“YATIRIMCI DIŞARIYA KAÇTI”… Seyhan İbrahim Yıldırım, kripto varlık yatırımcılarının, BTC ile alışveriş yapmanın yasaklanması başta olmak üzere TCMB tarafından atılan regülasyon adımlarının ardından ‘planlananın aksine’ Borsa İstanbul’a yönelmektense yatırımlarını Almanya ve Çin başta olmak üzere Türkiye dışına taşımayı tercih ettiğine işaret etti; bu reaksiyon nedeniyle ‘daha şimdiden’ çok büyük bir meblağın böylelikle ‘Türkiye dışına kaçtığını’ kaydetti.

İnternet sistemlerini geçen perşembe kapatan Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex'in kurucu şirketi Koinex’in Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer'in, yaklaşık 2 milyar dolar tutarındaki kripto varlık eşliğinde geçtiğimiz cuma saat 18.00’da İstanbul Havalimanı'ndan ülke dışına çıktığı iddia edilmiş; borsanın kapanması ile mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç ise Özer'in Tayland'a gittiğinin düşünüldüğünü söylemişti.

Kılıç, Thodex'te son zamanlarda para transferi sıkıntısı olduğunu, son olarak sitenin de kapatıldığını ve yatırımcılar arasında panik başladığını kaydetmişti. Para transferlerinde son haftalarda sorun yaşanan kripto para platformu yani borsası Thodex'in internet sitesi de kapatılmış; yatırımcıların hesaplarına ulaşımı kesilmişti.

Sayılarının yaklaşık 391 bin olduğu tahmin edilen mağdurların avukatlarından Kılıç, Özer'in geçen hafta Türkiye dışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek, "Bir kaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını, Özer'in avukatı bize iletti. Son olarak, site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar" demişti.

Kripto para alım satım platformu Thodex'te 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu da kaydeden Kılıç, "Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu, cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası" diye konuşmuştu.

Özer hakkında yapılan soruşturma sonucunda, Özer’in, aslında Tayland’a değil; Arnavutluk’a kaçtığı da öğrenilmişti.

Söz konusu olay da ‘Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası’ olarak kayda geçti.

Avukat Seyhan İbrahim Yıldırım, bahse konu süreçte ‘en az Özer kadar’ Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) da sorumlu olduğunu iddia etti; merkezin, yaptığı hamle ile kripto borsalarındaki parayı Borsa İstanbul’a kanalize etmeyi amaçladığını fakat bunun, olumsuz sonuç verdiğini savundu.

Merkezin, regülasyon yani denetim amacıyla başladığı süreci ‘eline yüzüne bulaştırdığını’ söyleyen Yıldırım, süreç sonucunda hem yatırımcıların varlıklarını Türkiye dışına taşıdığını hem de kripto para borsalarının zora girmesiyle çok sayıda kişinin mağdur olduğunu belirtti.

“Türk borsaları ayakta kalacak ama…”

Seyhan İbrahim Yıldırım, ‘kripto paralarda regülasyon’ adı altında TCMB tarafından son dönemde yapılan çalışmaları eleştirerek, yapılanların, kripto varlık borsalarını zor duruma düşürdüğünü kaydetti.

İlgili eylemlerin, Borsa İstanbul’da yaşanan gerileme gözetilerek hayata geçirildiğini de aktaran Yıldırım, kripto varlık borsaları için getirilen sıkılaştırıcı tedbirlerin sonucunda yatırımcının tercihinin borsadaki emtialar olacağının düşünüldüğünü ancak ‘evdeki hesabın’ çarşıya uymadığını vurguladı.

Kripto varlık yatırımcılarının, Bitcoin (BTC) ile alışveriş yapmanın yasaklanması başta olmak üzere atılan adımların ardından ‘planlananın aksine’ Borsa İstanbul’a yönelmektense yatırımlarını Almanya ve Çin başta olmak üzere Türkiye dışına taşımayı tercih ettiğine işaret eden Yıldırım, çok büyük bir meblağın böylelikle ‘Türkiye dışına kaçtığını’ kaydetti.

Yıldırım, TCMB’nin yeni yönetiminin de ‘işler planlandığı gibi’ gitmeyince yapılanlar nedeniyle pişman olduğunu da aktardı; bu hatadan dönülmesi gerektiğini söyledi.

banner134
Türkiye merkezli kripto para borsalarının ‘yaşananlara rağmen’ ayakta kalacağını fakat bu yapılara yönelik yaşanan güven erozyonunun verdiği tahribatın düzeltilmesi için de ciddi bir zamana ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yıldırım, yaşananların da ‘Blockchain teknolojisinin ne olduğunu dahi bilmeyen’ kişilerin, kripto varlıklara yönelik düzenleme yapmaya kalkışmasının bedeli olduğunu söyledi.

Yıldırım, Arnavutluk’a kaçan zanlının ‘er veya geç’ yakalanacağını da söylerken; kripto varlık yatırımcılarının, yatırım yaptıkları varlığı ‘bir başkasının cüzdanında asla bırakmamasının’ önemine işaret etti ve bu uğurda bir ‘soğuk cüzdan’ edinmelerinin elzem olduğunu da hatırlattı.

Neler yaşanmıştı?

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) aldığı ve kara para aklama ile terör örgütlerinin finansmanı ile mücadele konularındaki yetkinliği içeren FinCen MSB lisansı ile globalleşen Thodex, Türkiye’nin ilk global lisanslı kripto para borsası halini alarak dikkat çekmişti.

Kripto para kullanıcılarını tek bir platformda buluşturma hedefiyle yola çıkan Thodex, kapandığı Nisan 2021 itibarıyla 6 kıta ve 120’den fazla ülkede hizmet veriyordu.

Thodex, Kasım 2020 itibarıyla kullanıcı başı ayda 177 işlem ortalaması ile toplamda 25 milyar TL hacme ulaşmasının yanı sıra dünyadaki tüm kripto paralar ve kripto para borsalarının değerlendirildiği platform Coinmarketcap'ta Ocak 2020 itibarıyla günlük 698 milyon TL hacmiyle globalde 53., Türkiye'de ise 2. sıradaydı.

Thodex’te 21 Nisan 2021'de yapılan ‘sistemde beş günlük kapama açıklamasının’ ardından, şirketin sahibi Faruk Fatih Özer'in de içinde bulunduğu yöneticilerin sosyal medya hesaplarını kapatması üzerine, bazı kullanıcılar sistemde vurgun yapıldığı şüphesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Özer tarafından 22 Nisan 2021'de yapılan açıklamada bu iddialar yalanlamış fakat 23 Nisan 2021'de Arnavutluk'a kaçtığı tespit edilen Özer için Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılmıştı.

Öte yandan, Özer'in yakalanması çalışmalarına destek vermek amacıyla Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan beşer kişilik iki ekibin ise Arnavutluk ve Kosova'ya gittiği haber verildi.

Türkiye’deki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Thodex'in internet sitesine erişim sağlanamaması nedeniyle çok sayıda kişinin mağdur edildiği iddiası üzerine başlatılan soruşturma sürüyor.

Arnavutluk'a kaçtığı belirlenen ve hakkında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılan Özer'in yakalanması amacıyla başlatılan çalışmalara Türk polisi de destek veriyor.

Bu kapsamda, Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğünce beşer kişilik iki ekip oluşturuldu. Arnavutluk ve Kosova'ya giden ekipler, çalışmalarına başladı.

Bu kapsamda, Arnavutluk’taki bir eve önceki gece baskın düzenleyen polis ekipleri, Özer’i sakladığı öğrenilen iki kişiyi gözaltına aldı.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Özer'in Türkiye'deki bankalarda üç ayrı hesapta bulunan 31 milyon TL’sine el konulduğunu, Arnavutluk'a girerken ise yanında yaklaşık 290 bin dolar bulunduğunu teyit ettiklerini açıklamıştı.

Soruşturma kapsamında, bugüne kadar, aralarında Özer'in ağabeyi Güven Özer ve kardeşi Serap Özer'in de bulunduğu 71 kişi gözaltına alındı; bu şahısların altısı hakkında tutuklama kararı verildi.

Özer'in de arasında bulunduğu firari 11 zanlının yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Yatırımcılar ise Thodex'in, yatırımcı çekmek için platformu kullananlara 2 milyon Dogecoin (DOGE) dağıtacağını açıkladığına dikkat çekiyor. Özellikle son kampanya ile yatırımcıların yatırımlarını diğer borsalardan bu platforma taşıdığı belirtiliyor.

Şirketin, kurulduğu dönemde adını duyurmak için çekilişle Porsche marka araba verdiği ve Türkiye’deki magazin dünyasının ünlü isimleri eşliğinde reklam kampanyaları yürüttüğü de biliniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75