Kritik direnç aşılamıyor

banner37

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle birçok ülkenin piyasası tatil yaptı, dolar/TL paritesiyse 6,00 bandında tutunmaya devam etti

banner87
Kritik direnç aşılamıyor
banner90
banner8

İşçi sınıfının ve emekçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü, bu yıl haftanın ortasına denk geldik. Piyasaların tam da hareketlenmeye başladığı bir sürece tekabül eden 1 Mayıs nedeniyle Türkiye, Çin, Almanya, İtalya, Fransa, İsviçre ve İspanya’da piyasalar tatildeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dün itibarıyla ABD dolarının 5,9550 TL’den, Euro’nun 6,6900 TL’den, sterlinin 7,8000 TL’den, İsviçre frangının ise 5,8760 TL’den fiyatlandığını bildirdi. KKTC serbest piyasalarında ise dün Euro 6,7550 TL, dolar 5,9700 TL, sterlin de 7,7850 TL’den alıcı buldu.

Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı 245,70 TL, Cumhuriyet Ata lira 1.639,00 TL, 22 ayar bileziğin gramı 228,00 TL, ziynet eşyası olarak tam lira 1.601,00 TL, yarım ziynet 801,00 TL ve çeyrek ziynet 400,00 TL olarak kayda geçerken; KKTC’de gram altın 245,40 TL, çeyrek altın ise 401,21 TL bandından fiyatlandı.

‘Trump gerginliği’ sürdü

Bilhassa Avrupa piyasalarının da genelinin tatilde olması, hacim olarak, özellikle dün sabah saatlerinde düşük bir gün yaşamamıza neden oldu ancak öğleden sonra Amerika açılışı sonrası yeniden hızlanma sağlandı. Akşam saatlerinde gelen FED faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması ile hızlı bir final gerçekleşti. Önceki gün yaşanan en önemli gelişme olarak kayda geçen ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Fed’e ‘yüklendiği’ konuşma, piyasaları zaten germişti. Düşük enflasyona rağmen, FED’in faiz arttırdığını söyleyip Çin'e övgüler yağdıran Trump, başta Birleşik Devletler olmak üzere borsaları da etkilemişti.

Çin'in faiz oranlarını düşük tutarken, ekonomisine teşvikler sağladığını savunan Trump, FED’in yanlış bir politika izlediğini iddia etmişti. FED’e bir ‘tavsiye’ de sunan Trump, FED’in 1 baz puan faiz indirimine gitmesi ve varlık alımlarına devam etmesi gerektiğini savunmuştu. Amerika için hâlâ potansiyelin olduğunu da belirten Trump, yüzde 3,2’lik büyüme oranı ile müthiş bir iş başardıklarını ancak düşük faiz ile çok daha başarılı olabileceklerini ve ulusal borçları da eritebileceklerini iddia etmişti.

Bütün bunlar neticesinde, dünü son derece ‘hareketli’ kapatan global piyasalar, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle araya giren tatiller neticesinde dün bir anlamda nefes aldı.

Enflasyon beklentisinin revizyonu olumsuz oldu

Avrupa piyasalarında ise Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları ve Avrupa Birliği (AB) büyüme oranları, uluslararası piyasalara olumlu bazda yansıdı. Bunun sonucunda, Avrupa için son aylarda alışık olunmayan bir tablo ortaya çıktı ve Avrupa Birliği Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) rakamı yıllık yüzde 1,1 beklenirken yüzde 1,2 olarak açıklandı. Almanya TÜFE sepet yıllık yüzde 1,7 beklenirken yüzde 2,0 olarak kayda geçti.

Dolayısıyla, Amerika tarafında faiz indirim çağrısı, Avrupa tarafında yüksek büyüme ve enflasyon verileri son birkaç gündür gündemdeydi. Bunlardan biri dolar tarafını aşağı çekerken, diğer taraftan euro tarafına güç veren veriler ile karşılaşıldı ve sonuç olarak EURUSD tarafında yukarı yönlü bir hareket gerçekleşti. Türkiye tarafında ise enflasyon raporu açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) raporunda, yılsonu enflasyon tahminini değiştirmedi ancak gıda enflasyon tahminini yüzde 16’ya yükselttiğini belirtti. Petrol fiyatlarına ilişkin olarak da 2019 ortalama tahmini 63,1 dolardan 67,2 dolar olarak revize edildi.

Piyasalar sakindi

İşçi Bayramı sebebiyle kapalı olan piyasalar, dün sabah saatlerinin biraz sakin geçmesine neden oldu lakin Amerika açılısı sonrası hareket yaratacak veriler ortaya çıktı. Özellikle FED’in faiz kararı ve ardından Powell’ın konuşması merakla beklendi. Trump’ın faiz indirim çağrısı sonrası nasıl bir aksiyon alınacağı merak konusuydu. Faiz indirimi için bu toplantıda karar alınması oldukça düşük bir ihtimal olarak görünüyordu ve uzmanlar, “FED şaşırtmayı sevmez ancak bu yıl için faiz indirim sinyali ile karşılaşırsak ya da Powell bu yönde bir açıklama yaparsa, işler değişebilir” öngörüsünde bulundu.

Enflasyon korumalı mevduat faizine sıfır vergi

Öte yandan, tasarrufların Türk lirasıyla yapılmasını sağlamayı hedefleyen ürünlere vergi teşviki geldi. Tasarruf sahiplerini enflasyon korumalı mevduata yönlendirmek için, enflasyon oranına bağlı değişken faizli olup 1 yıldan uzun vadeli mevduatta gelir vergisi stopajı, Türkiye’de yüzde 10’dan sıfıra indirildi. İlgili karar, Resmî Gazete’de yayımlanırken, söz konusu eylem uyarınca, enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 0 stopaj uygulanmasında karar kılındı. Bilindiği üzere, daha önce değişken faizli mevduat için bir ayrım yoktu fakat bir yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 oranında stopaj uygulanıyordu.

Direnç ve destek seviyeleri

Dolar/TL kuru, TCMB’nin önceki gün açıkladığı enflasyon raporu sonrası 6,00 seviyesine yaklaşmasına rağmen, bu denemede de kırılma sağlayamadı ve günü 6 seviyesinin altında tamamladı. Bu nedenle yukarı hareketin devamı konusunda 6,00 direncinin ‘kritik’ olmaya devam ettiği, ekonomistler tarafından açıklandı. Doların 6,00 direncinin üzerinde tutunmayı başarması durumunda, 6,0410-6,0970’e kadar yukarı hareketin devamı ile karşılaşabileceğini belirten ekonomistler, 6,00 bandı altında tutunmaya devam edilmesi durumunda ise 5,9230-5,9080-5, 5,8435 ve 5,8100’ın test edilebileceğini öngörüyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75