banner6

KTAMS: Çalışma Dairesi figüran haline geliyor

banner37

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, Türkiye ile imzalanan “İş Gücü Anlaşması’nın”, Çalışma Dairesi’ni ülkenin çalışma yaşamında figüran haline getireceğini savundu.

KTAMS: Çalışma Dairesi figüran haline geliyor
banner151 banner143

Kaptan yaptığı yazılı açıklamada, anlaşmanın ülkeyi tam anlamı ile “sorma gir hanına” çevirecek bir içeriğe sahip olduğunu ileri sürerek, “Bu bağlamda istihdam yapılmak istenen alanlarda işsiz vatandaşlarımızın bulunup bulunmadığına bakılmaksızın aynı zamanda Çalışma Dairesi’nden ön izin şartı aranmaksızın yabancı işçi çalıştırmak isteyen işverenler Türkiye İş Kurumu veya Türkiye İş Kurumu’ndan yetki almış özel istihdam şirketleri tarafından istihdam yapmayı kolayca gerçekleştirebilecektir” dedi.

Ülkedeki ücret dengesini daha da aşağı çekecek antlaşmanın, işsiz gençlerin çoğalmasına yol açacağına işaret eden Kaptan, 11 yıldır Çalışma Dairesi’ne kadrolu personel istihdam edilmeyerek dairenin kayıt dışılığa karşı mücadele edebilme kabiliyetinin siyasiler tarafından sekteye uğratıldığını savundu.

Ortak hareket çağrısı

Kaptan şöyle devam etti:

“Kayıt dışılığın bilerek ve isteyerek artırıldığı bu ortamda esas amacın Türkiye’de her geçen gün artan işsizler ordusuna alternatif bir alan yaratarak ülkeye giriş çıkışın tamamen kontrolsüz gerçekleşebilmesini sağlamak olduğu açıkça görülmektedir.

KTAMS olarak toplumun geleceğine ipotek koyan bu anlayışa karşı topyekûn mücadele edilmesi gerektiğine inanıyor, tüm kesimleri ortak hareket etmeye çağırıyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 12:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104