banner6

KTAMS uyarı grevi yaptı!

banner37

KTAMS, Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun münhalsız ve sınavsız, asıl ve sürekli kadrolara yasalara aykırı bir şekilde istihdam yapıldığı iddiasıyla dün bir saatliğine greve gitti.

KTAMS uyarı grevi yaptı!
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI – Himmet KAZAN

banner134

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun münhalsız ve sınavsız, asıl ve sürekli kadrolara yasalara aykırı bir şekilde istihdam yapıldığı iddiasıyla dün bir saatlik uyarı grevi yaptı. Merkez Bankası önünde dün saat 09.00’da başlayan uyarı grevinde, KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan ile KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan birer konuşma yaptı.

Kaptan: Demokratik hakları görmezden geliyorlar

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, yaptığı konuşmada, uzun bir zamandan beridir ülkemizin huzurlu bir ortama ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Ülkemizde Anayasal hakkın sadece eğitimden ve sağlıktan yararlanmak olmadığını belirten Kaptan, aynı zamanda ülkemizde yetişen yeni gençlerin bütün iş imkânlarından eşit şekilde yararlanması adına eşit fırsat yaratılarak, iş koşulları için de bu hakların geçerli olması gerektiğini söyledi.

KTAMS’ın bunun çabası içinde olduğuna işaret eden Kaptan, Merkez Bankası Yönetim Kurulu ile ona bağlı olarak görev yapan Banka Genel Başkan Yardımcılarının bu demokratik hakları görmezden geldiğini, hısım, akraba ve eş-dost istihdamına devam ettiği iddiasında  bulundu.

“Düzeltme yapılmasa, süresiz greve gideceğiz”

Önce gazete ilanı vermeden, ardından da gazete ilanı vererek “kendi bildikleri” kişileri işe aldıklarını ileri süren Kaptan, sendika diyalog kurmaya çalıştıkça banka yönetiminin uzaklaşmaya çalıştığını iddia etti.

Kaptan, yapılan yasadışı istihdamlarda toplam 8 kişinin işe alındığını, bazı birimlerde bir üst kademeye de terfilerin verildiğini söyledi.

Kaptan, “daha henüz aday (deneme) kadrolarında olanlara müdürlükler verildiğini”, çalışanların ve KTAMS’ın bunu reddettiğini, mesajın doğru algılanmaması halinde eylemlerin artırılıp, süresiz greve kadar gidebileceklerini dile getirdi.

Bengihan: Münhal edilmeden sınavsız atamalar yapıldı

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan da, Merkez Bankası müdür kadrolarının ve ilk atama kadrolarının yasaya göre doldurulma yönteminin, münhal ilan edilip, yapılacak sınavda başarılı olanlar arasından seçilmesi olduğunu belirtti.

Bengihan, “bugün bu yapılmamış ve münhal ilan edilmeden sınavsız bir şekilde hem müdür kadrolarına hem de bankada ilk kez görev ifa etmeye başlayacak olan ilk atama kadrolarına münhalsız ve sınavsız atamalar yapılmıştır” dedi.

Güven Bengihan daha sonra sendika adına hazırlanan basın açıklamasını okudu ve şunları dile getirdi:

“Bugün bizler burada ülkemizde büyük bir öneme sahip olan Merkez Bankamıza sahip çıkmak ve bankamızı daha ileriye taşımak adına toplanmış bulunmaktayız. Üzülerek belirtmek isteriz ki özellikle birkaç aylık dönemde uygulamaya konulan icraatlar, geçmişte yaşanan kötü deneyimlerden alınan derslerin unutulduğu ve liyakatın tamamen banka içerisinde sıfırlandığı bir dönem olmuştur.

57/1987 Sayılı Merkez Bankası Teşkilat Yasası, Merkez Bankası Personelinin hizmet koşullarını, niteliklerini, atanma ve yetişmelerini, ilerlemelerini ve yükselmelerini düzenlemesine karşın maalesef bu yasaya aykırı uygulamalar yapılmaktadır.

Buradan bir kez daha Banka Yönetimine ve idarecilerine seslenmek istiyoruz. Üyelerimizin de çalışmaktan gurur duyduğu saygın bir kamu kurumu olan Merkez Bankası’nda, kurum saygınlığına gölge düşüren yasalara aykırı bu kararlarınızı ve uygulamalarınızı derhal geri alın. Sendikamız bu süreçte tüm sorunların çözümü adına sizlerle diyalog içerisinde olmaya hazırdır.”

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 11:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104