banner6

KTSO, 2012'den beri iki yasanın geçmesini bekliyor

banner37

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Ali Çıralı başkanlığındaki Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) heyetini kabul etti.

KTSO, 2012'den beri iki yasanın geçmesini bekliyor
banner151

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, görüşmede, oda üyeleri Bakan Denktaş’a beklentilerini aktardı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, 2012 yılından bu yana komitede yer alan, ancak bu dönem görüşülen AR-GE ve Teknopark Yasa Tasarılarının yeni dönemde Meclis’ten onay alıp, yürürlüğe girmesini beklediklerini belirterek, Başbakan Yardımcısı Denktaş’tan destek  talep etti.

Oda yetkilileri, ekonominin gelişmesi için bu iki yasanın hayati önem taşıdığının ifade ederek, Bakan Denktaş’a yasa tasarıları ile ilgili geniş bilgi verdi.

Sanayi Odası heyeti ayrıca; “Borç alacak-verecek ilişkileri, temiz kâğıdı uygulaması, ihracatta KDV alacağı, Kamu İhale Yasası ve Tüzükleri, hibelerde vergi uygulamaları, sanayi sektöründe enerji giderlerinde KDV’nin düzenlenmesi ile iş araçlarında vergi uygulaması” gibi konuları da Bakan Denktaş’a aktardı.

Denktaş: Yapılması gereken ne varsa yapılacak

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da, talepler konusunda yapılması gereken ne varsa yapacaklarını, politikalarının sanayi sektörünün kalkınması olduğunu söyleyerek, bu yönde gelen talep ve önerilere açık, ayrıca yasa tasarılarının ivediliği konusunda desteklerinin tam olduğunu belirtti.

Denktaş, ülke ekonomisinin sürdürebilir ve güçlü kılmak için çalıştıklarına vurgu yaptı.

Denktaş “Benden tüketiciye yönelik fiyat artışı getirecek taleplerde bulunmayın, bunun yerine maliyetlerimizi aşağı düşürerek rekabet edebileceğimiz ne varsa maddeler halinde sunun onları konuşalım” dedi.

“Yerli üretimin korunması” taleplerine yönelik ise Bakan Denktaş, olaya ters bakış açısından bakıldığında daha sağlıklı bir sonuç elde edeceklerini söyledi.

Serdar Denktaş sıkıntının hayat pahallığının maaşlara yansıması olduğunu belirterek; “Devlette hayat pahallılığının maaşlara yansımasının ortaya çıkardığı yük, benim size yapacağım teşvik ödemesinin yanında devasa kalır” diye konuştu.

Ziyarette ayrıca, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler de masaya yatırıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 12:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110