KTTO: Elektrikteki zam kararı ivedilikle geri alınmalıdır

banner37

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), hükümetin elektriğe zam yapma kararını eleştirerek zammın acil olarak geri alınması gerektiğini söyledi.  

banner87
KTTO: Elektrikteki zam kararı ivedilikle geri alınmalıdır
banner90
banner8

2016'nın Ekim ayı sonu ile kıyaslandığında elektrik tarifelerine yüzde 10 ile yüzde 44 arası zam yapılmasının KKTC’de ekonomik yaşamın her alanına büyük darbe vurduğu ifade edildi. "Ekonomik sıkıntıların çok yoğun olarak yaşandığı bu günlerde bu kadar kısa sürede, bu kadar ağır bir zam yapılması hiçbir ekonomik gerçekle açıklanamaz" denilen açıklamada, KTTO'nin son iki yılda elektrikle ilgili yaptığı uyarı ve önerin dikkate alınmadığı, petrol fiyatlarında yaşanan düşüş sırasında elektrik fiyatlarının da düşürülmediği hatırlatıldı.

KTTO'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Hal böyleyken, dövizdeki dalgalanmaların boyutunu bile aşan büyüklükte artışa gitmesi asla kabul edilebilir değildir. Üretimden, hane halkı tüketimine yaşamın her alanındaki en temel girdilerden biri olan elektriğe yapılan zam, katlanarak başka mal ve hizmetlere yansıyacaktır.

Elektrikte çözüm, enerji arzının çeşitlendirilmesinde ve artık çağdışı kalmış fuel oil üzerinden elektrik üreten santraller yerine ucuz ve alternatif enerji arzı modellerinin hayata geçirilmesinde yatmaktadır. Mevcut elektrik üretim şekli çevreyi kirleten, sağlığımıza zarar veren ve petrole dayalı olması nedeniyle mali olarak istikrarsız bir yapıdadır. Bunların yanı sıra, elektrik arzında tekel konumunda olan KIB-TEK hantal ve sürdürülemez yapısıyla girdi masraflarını yükselterek hayatı pahalılaştırmaktadır. Bu çerçevede KIB-TEK, Yapısal Dönüşüm Programı’nda belirtildiği üzere bir an önce piyasada tekel olmaktan çıkarılmalı ve yeniden yapılandırılmalıdır.

Bu gerçekler ışığında, piyasayı pahalılaştıran ve mevcut sorunlara çözüm getirmeyen bu zam kararı acilen geri çekilmelidir."

 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2016, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75