banner6

Küçük esnaf ayakta duramıyor

banner37

Lefkoşa’da KIBRIS’a konuşan esnaf, dövizin, TL karşısında hızla değer kazanmasının, ödedikleri dükkan kirasının artmasına, satışlarının azalmasına ve tüm vatandaşlar gibi tüketim giderlerinin artmasına neden olduğunu belirterek, “ciddi darbe yedik” diyor.

Küçük esnaf ayakta duramıyor
banner99

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası'nın, Dolar, Sterlin ve Euro karşısındaki değer kaybı esnafa darbe üstüne darbe vurdu. Bir yandan satışları düşen esnaf, diğer yandan dövize endeksli dükkân kiralarını ödeyemeyecek duruma geldi.

Alım gücü düşen vatandaş gıda dışındaki alış verişlerinde kısıtlamaya gitti. Durum böyle olunca da gıda sektörü dışındaki alanlarda iş yapan esnaf, TL'nin değer kaybı nedeniyle oluşan zararı satışını yaptıkları ürünlere de yansıtamadı.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Lefkoşalı esnaf, TL'nin döviz karşısında hızla değer kaybetmesinin kendilerini her yönü ile etkilediğini anlattı.

banner134

Esnaf, dövizin TL'ye karşı hızla değer kazanmasına rağmen, asgari ücretin yerinde saymasının küçük esnafı yok oluşa sürüklediğini ifade etti.

Esnaf ne dedi?

İbrahim Asoğlu:

“Dövizin TL karşısında değer kazanması sadece esnafı değil tüm halkı etkiledi. Çünkü ülkede birçok ürün pahalılaştı. Böyle olunca halkın alım gücü düştü. Elektrik, akaryakıt fiyatı arttı. Bu konuda alınabilecek önlemlerin alınmasını istiyoruz. Esnaf iş yapamıyor.”

Mustafa Göymen:

“Dövizim TL karşısında değer kazanması ve hayatın pahalılaşmasıyla artık baş edemiyoruz. Benim zaten çok fazla müşterim kalmadı. Komşularımın yaptığı alış verişlerle ayakta durmaya çalışıyorum. Ancak hayat pahalılığının da giderek artacağı gözle görülür bir gerçektir.”

Ali Saygın:

“Dövizdeki yükseliş kuyumculuk sektörünü zaten direk olarak etkiliyor. İster istemez altın fiyatları artıyor. Durum böyle olduğunda da elektrik, akaryakıt gibi giderlerin zamlanmasıyla alım gücü zaten düşen vatandaş alış veriş yapamıyor. Vatandaş sadece gıda alış verişine yönelip, diğer harcamalarında kısıtlamaya gidiyor.”

Öznur Çılban:

“Bizim Türk müşterimiz çok olmuyor. Lokmacı Kapısı'na yakın olduğumuz için müşterilerimizin çoğu ya turist ya da Rumlardan oluşuyor. Bu nedenle TL'nin döviz karşısında değer kaybetmesi bizi çok etkilemedi. Ancak geçmişte buradan Güney'e geçenlerin daha çok alış veriş yaptığını görüyordum. Artık gidenler bile sadece yemek yiyip geliyor. Güney'e giden Kıbrıslı Türkler eskisi gibi alış veriş yapmıyor.”

Olgun Şila:

“Öncelikle herkes giderini tedarik ediyor. Ardından artarsa giyim ve ayakkabı alıyor. Dövizin TL karşısında değer kazanması herkesimi etkiledi. Vatandaş gıda dışında alış veriş yapmaktan kaçınıyor. Bu durumda da esnafın işi iyice düşüyor. Bir yandan dövizden kaynaklı zamlardan etkilenen esnaf, diğer yandan da satışların düşmesi nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Tabii TL'nin değer kaybetmesi Orta Doğu'da ve Suriye'de yaşananlarla ilgilidir. Türkiye'de yaşanan terör saldırıları da bizi derinden yaralamaktadır. Türkiye'ye barışın gelmesini istiyorum. Türk milletinin dövizdeki artışında üstesinden gelebileceğine inanıyorum.”

Samet Gölgesiz:

“Biz perakende işi ile uğraşıyoruz. Bu nedenle henüz döviz bizi etkilemedi. Fiyatlarımızda bir değişiklik yok.   Ancak en çok bizim alanımızı etkileyecektir. Yeni ürün getirip fiyatlar arttığında vatandaşla karşı karşıya geleceğiz. O zaman vatandaş bize ‘dün bu fiyattı, bugün neden bu fiyat’ diye soracak.”

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2017, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104