Küçük esnaf bitti

banner37

Ostyla Shoes işletmecisi Özsan Güzeloğlu, Kovid-19 salgını ve akabinde gelen kur şoku nedeniyle borç batağına saplandıklarını; kredi kullanmalarının da mümkün olmadığını söyledi:

Küçük esnaf bitti
banner90
banner99

“KARA LİSTE NE DEMEK?”… Ostyla Shoes işletmecisi Özsan Güzeloğlu, Kovid-19 yasakları kapsamında duran çarklar nedeniyle esnafın borçlarının biriktiğini, kredi talep ettiklerinde ise ‘kara listede’ olduklarını öğrendiklerini söylerken; tepkisini “Kara liste ne demek? İnsan mı öldürdük? Esnaf kredi kullanamazsa, bu çark nasıl dönecek?” ifadeleriyle gösterdi.

Ali ÇATAL

   Ostyla Shoes adlı ayakkabı mağazasının sahibi ve işletmecisi Özsan Güzeloğlu, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını kaynaklı önlemler paketinin Küçük ve Orta Dereceli İşletme (KOBİ) sahipleri için hiçbir şey ifade etmediğini savunurken; ülke esnafının yüzde 85’inin, sürekli yaşanan krizler neticesinde neredeyse yok olmak üzere olduğunu söyledi.

   “İki ay boyunca yaşadığımız ev hapsi için biçilen bin 500 TL komik bir rakamdır. Herkes borçlu olduğundan, kredi kullanmamız da mümkün değil” şeklinde konuşan Güzeloğlu, esnafın durumunun endişe verice olduğunu ve önlerini göremediklerini belirtti.

   Kredi talep ettiklerinde ‘kara listede’ olduklarını öğrendiklerini de söyleyen Güzeloğlu, tepkisini “Kara liste ne demek? İnsan mı öldürdük? Esnaf kredi kullanamazsa, bu çark nasıl dönecek?” ifadeleriyle gösterdi.

   Güzeloğlu, Kovid-19 salgınının, bütün dünyada olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da yıkıcı etkilerini maddi ve manevi gösterdiğini de kaydederken; konunun sağlık bacağında alınan önlemleri desteklediğini fakat ekonomik alanda yapılanları yetersiz bulduğunu paylaştı.

   Esnafın elektrik, su ve kira gibi gider maliyetlerinin biriktiğini ve katlanarak arttığını kaydeden Güzeloğlu, mevcut hükümetten, sağlıkta meydana getirilen başarıyı ‘ekonomide de’ yakalamasını talep etti.

   Güzeloğlu, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmayı ise ‘KKTC ekonomisi Türkiye’ye bağlı olduğundan’ beklediğini ancak buna karşı yapabileceği herhangi bir şeyin olmadığını da söyledi.

“Siftah yapmadan kapatıyoruz”

   Esnafın neredeyse her gün ‘siftah yapmadan’ dükkan kapattığını söyleyen Güzeloğlu, “Sadece memurlar bile iki aydır yapılan maaş kesintileri sonucunda yüzde 50 fakirleşti. Özel sektörün durumu zaten çok daha kötü. Halkın alım gücü bu kadar kısa sürede bu denli düşerse, esnaf ayakta kalabilir mi? Ciddi bir planlama şart” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi ve iktidardan, düşen alım gücü karşısında ‘acil eylem’ talep etti.

   Güzeloğlu, toplum olarak fakirleştiğimiz gerçeğine de dikkat çekerken, kredi faizlerine yönelik yapılan üç aylık ertelemelerin ‘acısının’ ise daha sonra ve ‘çok daha kötü’ çıkacağını da savundu.

   ABD, AB ülkeleri ve İngiltere’nin, Kovid-19 salgınının yıkıcı etkilerinden korunmak için ‘esnafa hibe’ yoluna gittiğini belirten Güzeloğlu, KKTC hükümetinden de bu yönde bir adım beklediklerini, aksi durumda ‘birbiri ardına’ dükkan kapatmaların başlayacağını da iddia etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75