Kur dar bantta sakin seyir izledi

banner37

Noel tatili dolayısıyla bazı borsalar erken kapandı, bu gelişme nedeniyle işlem hacimleri daraldı

banner87
Kur dar bantta sakin seyir izledi
banner90
banner8

Türk Lirası özellikle dolar karşısında geçen hafta, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) küresel büyümeye yönelik artan risklere rağmen faiz oranlarını yükseltme planlarını sürdürmesi ile dalgalı bir seyir izledikten sonra haftaya 5,30 civarında başladı. Dolar/TL dünü güne başladığı 5,30 seviyesinden anlamlı bir değişim göstermeyerek günü tamamladı.

Türkiye’de dolar kuru geçtiğimiz haftayı 5,31 TL seviyesinden tamamlarken, yılın son haftasına 5,30 TL seviyesinin hemen altından başladı. Dolar kuru gün içerisinde en düşük 5,2845 TL'yi görürken, saat 16.20 itibarıyla 5,3010 TL'de hareket eden dolar kuru saat 18.00 sıralarında ise 5,2989 seviyesine indi.

Dün sabah saatlerinden 6,0245 TL'ye kadar gerileyen Euro kuru saat 18.00 sıralarında 6,0621 TL'de, yükselişle güne başlayan İngiliz Sterlini ise aynı dakikalarda 6,7518 TL’de bulunuyordu.

KKTC piyasaları dün kurlarda neredeyse Türkiye’deki değerleri izlerken dolar/TL günü 5,3350, Euro/TL 6,0800 ve sterlin/TL de 6,7550 seviyesinden kapattı.

Analistler, teknik açıdan dolarda 5,24 TL seviyesinin destek olarak öne çıktığını ifade ederken, bu seviyenin kırılması durumunda düşüşün ivme kazanabileceğini dile getirdi.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi saat 18.00 sıralarında, yüzde 0,26 düşüşle 96,20 seviyesinde tespit edilirken, Euro/dolar paritesi ise aynı dakikalarda 1,1407 seviyelerinde bulunuyordu.

İşlem hacimleri düşüyor

Bankacılar, Japonya'daki piyasa tatili ve Noel tatilinde bazı borsaların erken kapanması nedeniyle işlem hacimleri daraldığına dikkat çekerken yeni pozisyon alma isteğinin önümüzdeki yıla kadar zayıf kalması bekleniyor. Benzer şekilde Türkiye piyasalarında da işlem hacimlerinin düşmesi bekleniyor.

İç piyasada yerel seçimler takip edilmeye devam ederken ekonomideki yavaşlamanın ve bunun getireceği işsizlikteki artış 2019 için yakından takip edilen makroekonomik konuların başında yer alıyor. yandan ABD'nin Suriye'den çekilme kararı da piyasalarda yakından izleniyor. ABD'nin Suriye'den çekilme kararı almasıyla birlikte Suriye'de askeri operasyon gerçekleştiren Türkiye'nin bölgede müttefiki ile karşı karşıya gelme ihtimali ciddi şekilde azaldı. Ancak bu sürecin Suriye içinde Türkiye için nasıl bir sürece işaret edeceği henüz netlik kazanmış değil.

2019 kapıda

Piyasa analistleri artık 2019 değerlendirmelerini ön plana çıkarırken, güçlü ülkelerin 2019 için verdikleri güvercin mesajların gelişmekte olan ülkeler için olumlu, bunun yanı sıra ticari savaşların bir o kadar tehlikeli olduğuna işaret ediyor.

Bir analistin, Türkiye için yaptığı 2019 değerlendirmesi şöyle:

“Öncelikle böylesine riskli bir coğrafyada yaşıyorsanız jeopolitik riskleri göz ardı edemezsiniz, Suriye ve bizim için çok daha önemli olan Doğu Fırat 2019'da gündemde olmaya devam edecek bunun yanında Akdeniz'de 2019 için riskli konulardan bir tanesi ve en önemlisi İsrail ile yapılan demeç yarışmasını 2019 için çok riskli görüyorum.

Yeni yılda bir değil birden fazla sıkıntımız olacak ve bu sıkıntılar paritelerde ciddi sorunlara yol açabilir şöyle ki merkez bankası bir şekilde iç borçlanmaya giderek Euro/USD'e yüzde 4 yıllık faiz kampanyası başlattı ancak böyle hamleler ateşi ertelemeye yetebilir fakat sorunu çözemez, sorunlar yapısal geniş kapsamlı reformlar yaparak uzun vadede çözülebilir.

Enflasyon ve faiz sarmalı 2019'da maalesef başımıza bela olabilir. Umuyorum ki karar vericiler çok daha bağımsız bir merkez bankası profili çizdirerek daha iyi bir yıl olmasını sağlar.”

 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75