Kurda volatilite endişesi yaşanmıyor

banner37

Dolar/TL paritesi, hafta boyunca aşağı yönlü seyir izledikten sonra dün negatif ayrıştı fakat oynaklık halen tedirgin edici seviyelerde değil

banner87
Kurda volatilite endişesi yaşanmıyor
banner90
banner99

Dolar/TL kuru, geride bıraktığımız hafta boyunca 5,75'ten 5,70'e doğru aşağı yönlü bir seyir izledikten sonra dün, haftanın son işlem gününde negatif ayrışarak sınırlı yükseliş gösterdi. Bankacılar, dünkü yükselişe rağmen Türk Lirası’nda (TL) oynaklığın oldukça azaldığına dikkat çekiyor. Kur, dün 4 Ekim'den beri ilk kez 5,6855'e kadar geriledikten sonra günü 5,70'in hemen altında tamamladı. Dün sabaha 5,70 civarında başlayan dolar/TL, Türkiye’de dün 17.15 itibarıyla 5,7215/5,7235 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL 6,0236/6,0260; Euro/TL ise 6,3243/6,3285 bandındaydı.

Son dönemde TL'nin oynaklığı oldukça azaldı. Ağustos 2018 ‘kur krizi’ döneminde 60 seviyesine yaklaşarak tarihi zirveyi test eden bir ay vadeli ima edilen volatilite, bugünlerde tek hanede seyrediyor. Küresel piyasalarda da gelişmekte olan ülkelere yönelik zaman zaman görülen iyimser seyir TL'yi destekliyor ancak son dönemde ABD-Çin ticaret anlaşmasına yönelik endişeler ise bu etkileri sınırlıyor.

Yine de bankacılar, bunun ötesinde TL ve TL cinsi yatırım araçlarında geçtiğimiz yıllarda yaşanan negatif ayrışmanın fiyatlamaları ‘cazip’ hale getirdiğine de dikkat çekiyorlardı. TL cinsi yatırım araçlarındaki mevcut fiyatlamaların önümüzdeki yılın özellikle ilk iki ayı için önemli bir fırsat oluşturabileceği düşünülüyor. Her ne kadar bu yılın bitmesine bir aydan uzun bir süre bulunsa da piyasalarda yılsonlarında görülen hacim düşüşleri de bir süre önce başladı.

Dolar ‘sınırlı’ yükseldi

Ayrıca, geçen haftanın başında en yüksek 5,7520 seviyesini gören dolar/TL kuru, haftanın devamında ise gelişen ülke varlıklarının risk iştahı ile değer kazanması ile 5,6850’ye gerileyerek aybaşındaki tüm kazançlarını sildi. Doların geçen hafta ABD-Çin görüşmeleri ile zayıflaması gelişen ülke paralarındaki yükseliş hızlandı ama ABD Senatosu’nun Hong Kong gösterilerinde protestocuları destekleyen yasa tasarısı çıkarması ile ticaret görüşmelerindeki iyimserlik gölgelendi.

Çin de ABD kararına karşı çıkarken onaylanması durumunda misilleme yapacaklarını açıkladı. ABD kanadından ise görüşmelerin iyi gitmesine karşın anlaşmanın zaman alabileceğine dair açıklamalar geldi. Bu gelişmeler sonrasında hisse senetleri son haftaki rallinin ardından gerilerken gelişen ülke paralarındaki ivme de azaldı ve önceki gün 5,6850’ye gerileyerek 4 Kasım sonrası en düşük seviyeyi gören dolar/TL kuru, dün yükseliş yaşadı. Kur, 5,7175’e çıkarak önceki günkü düşüşünü devam ettiremedi. Haftalık kapanışta 5,72 önemli seviye olarak izleniyor ve uzmanlara göre, bu seviyenin korunması durumunda kurda 5,70'li seviyelerdeki dengelenmenin sürmesi bekleniyor.

‘Son faiz kararı’ bekleniyor

Piyasalarda yakından izlenen ve TL'de yön belirleyici olabileceği düşünülen bir gelişme ise 12 Aralık'ta yılın son faiz kararı olacak. Bankacılar, toplantı tarihinin yaklaşmasıyla beklentilere göre TL'de baskı da görülebileceğini lakin küresel düşük faiz politikalarının ve TL'de oynaklığın oldukça azalmasının da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın(TCMB) elini kuvvetlendirdiğini belirtiyor.

TCMB, bilindiği üzere son üç toplantısında faizleri 10 puan indirimle yüzde 14'e çekti ve indirimlerin önemli bölümünün tamamlandığı sinyalini verdi. Banka, ilerleyen dönemde faiz indirimlerine kapıyı kapatmadı fakat sonraki adımların veri odaklı ve daha sınırlı olabileceği sinyali de verdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz hafta başında yaptığı açıklamalarda, faiz oranlarının daha da ineceğini belirterek, 2020'de enflasyonun da tek haneli rakama gerileyeceğini savundu.

Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD)ile ilişkileri de piyasalarda yakından takip edilirken; ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Türkiye'nin Washington ile yaşadığı çıkmazı çözüme kavuşturmak için Rus yapımı S-400 füze savunma sisteminden ‘kurtulması’ gerektiğini belirtti. Washington, Türkiye'nin S-400 sistemini satın alması konusunda Ankara ile uzun zamandır anlaşmazlık yaşıyor. Washington, S-400'lerin NATO'nun savunması ile uyumlu olmadığını ve F-35 savaş uçağı için tehdit oluşturduğunu iddia ediyor.

Piyasalarda ise sürecin ABD-Türkiye ilişkilerine olası etkileri izleniyor. Öte yandan, iki lider Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın çabaları da ilişkilerin daha kötü noktaya gitmesin önünde önemli rol oynuyor.

Tahvil getirilerindeki düşüş sürüyor

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise hem belirginleşti hem de geçtiğimiz hafta boyunca sürdü.

Gösterge 10 yıllık tahvilde önceki gün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 12,39 seviyesindeydi.Dün ise spot kapanış yüzde 12,40 bileşik seviyesinden gerçekleşti. Gösterge 10 yıllık tahvil de mayıs periyodundayüzde 21 bandındaydı.İki yıllık gösterge tahvilde ise geçen çarşamba yaşanan spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 11,86 seviyesindeydi. Önceki gün ve dün ise işlem gerçekleşmedi.

Euro Bölgesi ve Lagarde

Öte yandan, haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi’nde veri akışı yoğundu. Bölgenin lokomotif ekonomisiAlmanya’da 3. çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) son okunmada da yüzde 1 oranını korudu. Almanya ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,7 büyüm göstermesine rağmen 2. çeyrekte ise yüzde 0,1 daraldı. Son çeyrek büyümesi ise beklentilere paralel geldi.

Euro Bölgesi PMI göstergeleri ise yıl içindeki düşüşüne devam etti, ancak İmalat Sanayi Endeksi (imalat PMI) oranının yeniden 46,6’ya yükselmesi olumlu karşılandı. Hizmet ve bileşik markit PMI tarafındaki düşüş ise sürdü. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yeni Başkanı ChristineLagarde, dün, küresel ekonomi üzerindeki belirsizliklerin devam ettiğini ve bölgesel risklerin de azaltılmasını sağlamak için para politikasını gözden geçireceklerini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75