banner6

Küresel piyasalarda gözler 2 trilyon dolarlık opsiyonda

banner37

ABD'de yaklaşık 2,2 trilyon dolarlık hisse endeks opsiyon kontratının haftanın son işlem gününde volatiliteyi artırması bekleniyor. Hisse senetleri endeksleri Çin ve Fed endişeleriyle geriliyor.

Küresel piyasalarda gözler 2 trilyon dolarlık opsiyonda
banner150

banner150 banner150

Çin ve Fed endişeleri Asya Pasifik piyasalarına olumsuz yansımasını sürdürüyor. Bölgede geniş çaplı endeks kayıplarını Hang Seng ve Topix sürüklüyor.

MSCI Asya Pasifik endeksinde düşüş ise önceki iki iş gününe göre daha sınırlı. Kayıpların sürdüğü Amerikan endekslerinde ise vadeliler yatay. Dolar sabah saatlerinde zayıflıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi, Japon yenindeki güçlenme ile yüzde 0,1 düşüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,255’e geriledi.

Brent petrol aktif kontratı varil fiyatı 84,1 dolarda yatay. Çin endişelerinin petrol talebi beklentilerine olumsuz yansımasıyla birlikte Brent yüzde 3,1 ile Haziran'dan bu yana en yüksek haftalık kayba hazırlanıyor.

2 trilyonluk opsiyon

Sarsıntılı bir hafta geçiren Amerikan hisse senetleri endeksi sona eren opsiyon kontratları ile daha fazla dalgalanma yaşayabilir.

Türev ürünlere odaklanan Asym 500 firmasının kurucusu Rocky Fishman’a göre hisselere ve endekslere bağlı 2,2 trilyon dolarlık uzun vadeli opsiyon cuma günü vade sonuna ulaşacak.

Daha önce benzer durumlarda beklenen volatilite sınırlı kalsa da bu kez opsiyonların bitişi Fed’in daha fazla faiz artıracağı beklentileriyle S&P 500’ün düştüğü bir haftaya denk geliyor. Bu hafta yüzde 0,8 ile üçüncü hafta üst üste düşüşe doğru giden S&P 500 yılın genelinde yüzde 13,8 kazanç sağladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104