banner6

Küresel Piyasalarda Karışık Görünüm Sürüyor Varlık Tarafı Endişeli!

banner37

Dünyada para politikalarındaki değişim görünümü ve jeopolitik gerilimlerle bilanço süreci varlık fiyatlarında oynaklığı artırırken, ABD'de, The Wall Street Journal haberinde Fed yetkililerinin içinde faiz artışlarında yavaşlama ve 2023'te durdurma gibi seslerin yükseldiği iddia edildi. Bu da piyasalardaki baskıyı bir miktar hafifletti.

Küresel Piyasalarda Karışık Görünüm Sürüyor Varlık Tarafı Endişeli!
banner99

Borsa İstanbul'da rekorlar hız kesmezken, yurt dışında karışık görünüm ve oynaklık sürüyor. Dolar, diğer para birimleri karşısında zirvesini korumaya devem ediyor. Altın ve petrolde endişeler sürüyor.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,81 oranında 32,01 puan artışla 3.966,64 puandan rekorla başladı.

Geçen hafta yüzde 8,48 oranında yükseliş gösteren BIST 100 haftayı 3.934,63 puandan tüm zamanların en yüksek kapanışı ile gerçekleştirirken, zirvesini de 3.952,22 puana taşıdı.

Uzmanlar, yurt içinde finansal hizmetler güven endeksi ve yurt dışında da öncü imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verilerinin takip edileceğini belirtirken, teknik seviyelerde endekste aşağıda 3.900, yukarıda da 4.000 puan kritik konumda olacak.

ABD'de bilanço sezonunda yoğun bir haftaya girilirken, Apple, Microsoft, Exxon Mobil, Ford Motor, Airbus, Alphabet, Amazon, Boeing, HSBC, Shell ve Intel gibi büyük şirketler borsalarda oynaklığı artırabilir. 

Cuma günü New York borsasında alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, bugün vadeli işlemlerde alıcılı bir seyir görüldü. 

Avrupa tarafında, gözler Avrupa Merkez Bankası kararlarına çevrilirken, İngiltere'de siyasi gelişmeler belirsizliğini koruyor. Geçen haftanın son işlem gününde Avrupa'da İngiltere hariç tüm endeksler gerilerken, yeni haftaya endeks vadeli kontratlar alış yönünde başladı.

Asya'da borsalar yeni haftaya karışık bir seyirle başlarken, Çin gündemi belirliyor. 

Çin'deki siyasi gelişmelerle Hong Kong borsasında satış baskısı artarken, Japonya tarafında cuma günü Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) kararları odakta kalıyor. Çin'de geçen hafta ertelenen büyüme verileri de açıklandı. Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1 artışla, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 2 oranında düşüşle günü tamamladı.

 

Dolar/TL geçen haftayı haftalık bazda yüzde 0,08 oranında bir değer kazancıyla tamamlarken, bugün açılışta 18,60 seviyelerinden işlem gördü.

Para piyasalarında gelecek ay Fed'in 75 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken, Aralık toplantısında 50 baz puan artırım öne çıkıyor. 

Para politikasında yavaşlama sinyalleri yaklaşık 3 aydır satış ağırlıklı bir seyir izlenen tahvil piyasalarına alım getirirken, ABD 10 yıllık ve 5 yıllık tahvil faizleri geçen haftayı 2007'den bu yana en yüksek seviye olan zirvesini test ederek sonrasında yaklaşık 20 baz puan geriledi. 

Bu hafta gözlerin çevrildiği ECB'de de politika faizlerinde 75 baz puan artırım beklenirken, artırımların ne zamana kadar sürdüreceği de önem taşıyor. ECB'nin aralıkta da 75 baz puan faiz artırımı yapacağı  öngörülürken, Başkan Lagarde'ın toplantı sonrası yönlendirmeleri etkili olacak. Euro/dolar paritesi 0,985 seviyesinden yeni haftaya başlarken, euro/TL de 18,34 seviyesinde bulunuyor. 

Cuma günü 150 psikolojik barajını aşan ve son 32 yılın zirvesine çıkan dolar/yen paritesi de müdahaleyle karşılaştı. Boj'un müdahalesi sonrası 148,9'a kadar gerileyen parite, 149 seviyelerinde bulunuyor.

Altının ons fiyatı yüzde 0,1 düşüşle 1.656 dolardan işlem gördü.

Resesyon endişelerinin yanında faiz artışlarıyla dolar talebinin artması altından, ABD Doları'na kayan bir güvenli liman inşa etti. Altın fiyatları bu görünümde düşüşünü sürdürürken, yeni haftaya da karışık bir görünümde başladı. 

Ons altın yeni haftaya başlarken 1.657 dolar, gram altın da 989 liradan işlem gördü.

Brent petrol varil fiyatı yeni haftaya yüzde 1 azalışla 90,7 dolardan başladı.

Çin'den gelen verilerin netleşmemesiyle petrol, yeni haftaya düşüşle başladı. Çin’deki siyasi gelişmeler piyasada daralma endişelerini de beraberinde getirdi. 

ABD ham petrolü geçen haftalarda sebepsiz bir şekilde ertelenen Çin ekonomik verileri sonrası yeni haftanın ilk işlem gününde 84 dolar seviyesine gerilerken, Brent petrol 93 doların altını test etti.

Küresel ekonomide yavaşlama endişelerinin devam etmesi petrolde Haziran ayından bu yana düşüşe yol açarken, OPEC+ üretim kesintisi kararı ve AB'nin Rusya petrolüne yönelik yaptırımları, kış mevsimindeki arz görünümü de endişeleri artırıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104