‘Küresel riskler’ toparlanmayı engelliyor

banner37

Dolar/TL paritesinde 5,75’in üzerindeki seyir sürerken, piyasalarda TCMB yatırım toplantıları ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BM temasları izleniyor

banner87
‘Küresel riskler’ toparlanmayı engelliyor
banner99

Dolar/TL kuru, geçtiğimiz hafta içinde 5,75-5,65 aralığında işlem gördü. Kurda, Federal Açık Piyasa Komitesi/The Federal Open Market Committee (FOMC) toplantısı sonrasında yaşanan düşüş sınırlı kalırken, yeniden 5,70 üzerinde fiyatlandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed), geçen hafta gerçekleşen FOMC toplantısında 0,25 baz puan (bp) faiz indirimine gitti. 11 yıl sonra ikinci faiz indirimini gerçekleştiren kurul, küresel risklerdeki artışa dikkat çekerken para politikalarında da göstergelerin belirleyici olduğunu tekrar vurguladı. Fed kararının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması sonrasında endeksteki düşüş sınırlı kalırken, Türk Lirası (TL) ve diğer gelişen ülke varlıklarındaki toparlanma da sınırlı yaşandı.

Türkiye içinde ise geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) zorunlu karşılık adımı takip edildi. TCMB, “Finansal istikrarı desteklemek amacıyla, yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına karar verilmiştir.

Alınan bu kararla, piyasadan yaklaşık 2,1 milyar ABD Doları tutarında likidite çekilmesi beklenmektedir. Söz konusu değişiklikler, tesisi 4 Ekim 2019 tarihinde başlayacak olan 20 Eylül 2019 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır” açıklaması ile zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gidildiğini açıkladı.

Küresel çaptaki bütün bu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıması irdelendiğindeyse, dün Kuzey Kıbrıs’ta Amerikan dolarının 5,7530 TL, Euro’nun 6,3253 TL, İngiliz Sterlini’nin ise 7,1550 TL’den fiyatlandığı görüldü.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Böylelikle haftayı 5,74 seviyesinde tamamlayan dolar/TL kuru, yeni haftaya hafif düşüşle başladı ve dün 15.51 itibarıyla 5,72’den işlem görüyordu. Yeni haftanın ilk işlem gününde Türkiye içinde önemli ekonomik veri açıklaması bulunmuyordu ancak ABD ve Euro Bölgesi’nde açıklanan İmalat Sanayi Endeksi (PMI) rakamları takip edildi.

Dolar/TL, yeni haftaya 5.70'in üzerinde başlarken, piyasalar bu hafta TCMB'nin düzenleyeceği iki günlük yatırımcı toplantılarını, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretini ve dördüncü madde görüşmeleri kapsamında Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin temaslarını izleyecek. Türkiye dışı veri gündemi ve küresel risk iştahı da yakından takip ediliyor.

Küresel piyasalara bakıldığında ise dolar, ABD ile Çin arasında Washington'da yapılan görüşmelerin "verimli" olarak nitelendirilmesinin ardından risk iştahının dengelenmesinden destek buldu. Analistler, yatırımcıların risk iştahının Hong Kong'daki sivil karışıklık, Orta Doğu'daki gerginlikler ve ABD ve Çin'in yakında bir ticaret anlaşması imzalayıp imzalamayacağına dair endişeler nedeniyle kırılgan olduğunu söyledi.

Ticaret görüşmeleri mercek altında

Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, majör merkez bankalarının geçen hafta sonuçlanan kararlarının ardından bu hafta ABD-Çin ticaret görüşmelerinin izlenmeye devam edileceğini belirterek, "Öte yandan, bu hafta Erdoğan'ın BM Genel Kurulu kapsamında yapacağı temaslar, TCMB'nin yatırımcı toplantıları ve jeopolitik gelişmeler de takip edilecek.

Yurt dışı veri gündemi, Euro Bölgesi PMI verileri ile ABD verileri açısından önemli. Ayrıca Fed başkanlarının açıklamaları da önemli olacak. Teknik açıdan bakıldığında dolar/TL'de 5,74 geçilirse, yukarıda 5,78 ve 5,85 seviyeleri önemli. Aşağıda ise 5,68 ve altında 5,64'ü takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın temasları başladı

Öte yandan, Erdoğan da ABD temaslarına başladı. ABD Başkanı Donald Trump ile telefon vasıtasıyla görüşen Erdoğan, yarın ise Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda konuşma yapacak. Arabistan'ın petrol tesislerine yapılan saldırı ve Fed kararı sonrası geçen hafta 5,6560-5,7425 bandında her iki yönlü sert dalgalanan dolar/TL, geçtiğimiz cuma 5,74 seviyesinden kapandı.

Dolar/TL, dün 09.13'te 5,7220/5,7275 seviyesinde bulunuyordu.Aynı saatte sepet bazında TL 6,0145/6,0206; Euro/TL ise 6,3070/6,3186 seviyesindeydi.

TCMB, geride bıraktığımız cuma, yabancı para zorunlu karşılıkları tüm vadelerde 100 baz puan artırırken, karar ile piyasadan 2.1 milyar dolar likidite çekileceğini açıkladı. Üst düzey bir bankacı, "Bankaların döviz likiditesi yüksek. Döviz mevduatı artış eğiliminde ve döviz kredi talebi çok düşük. Piyasada değil; ancak bankacılık sektöründe yüksek döviz likiditesi mevcut.

TCMB'nin adımının üç temel noktası olduğu düşünüyoruz; birincisi bankalar için döviz mevduatı toplamayı pahalılaştırarak dolarizasyonu caydırmak ki bu konuda sürekli adımlar atılıyor, ikincisi bankalardaki fazla döviz likiditesini çekmek, üçüncüsü ise bu şekilde rezerv artışı sağlamak" diye konuştu.

Tahvil/bono piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilde geçen cuma yaşanan spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 14,89 oldu. İki yıllık gösterge tahvilde aynı gün yapılan spot kapanışta ve valörde son işlemde bileşik getiri yüzde 14,96 oldu.

Suudilerin kararı petrolü düşürdü

Ham petrolün dünyadaki en büyük ihracatçısı Suudi Arabistan’ın, gelecek haftaya kadar petrol üretimini eski haline getireceği raporlarını takiben, petrol fiyatları da getirilerini geri verdi. Buna göre Brent, 30 sent düşüşle 63,97 dolar oldu. ABD WTI ham petrol, 33 sent kayıpla 57,76 dolara geriledi.

Fiyatlardaki bu tersine dönüş, Reuters’ın Suudi Khurais ve Abqaiq petrol tesislerindeki petrol üretiminin gelecek haftaya kadar eski haline getirileceğine yönelik raporunun ardından yaşandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108