banner6

Kurlar Merkez'in açıklamasıyla geriledi

banner37

TCMB, 2019 enflasyon ve kur politikası raporunda sıkı duruşun korunacağı mesajını verdi, faiz indirimi beklentileri azaldı

Kurlar Merkez'in açıklamasıyla geriledi
banner99

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 2019 enflasyon ve kur politikası raporunda sıkı duruşun korunacağı mesajını vermesiyle faiz indirimi beklentileri azaldı. Bu gelişme, Türk Lirası’nın hafta başından beri süren değer kayıplarının bir kısmını geri almasını sağladı.

ABD Dolar Endeksi 96,80 yakınında hafif satıcılı fiyatlanırken birçok gelişen ülke parası da dolar karşısında değer kazandı. TL yüzde 1’in üzerinde kazançla en çok değer kazanan gelişen ülke parası oldu.

Dolar kuru önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5,42 TL seviyesinde hareket ederken, yeni güne küresel piyasalardaki sert satış baskısının da etkisiyle 5,38 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 5,4544 TL'yi görürken, Merkez Bankası'nın 'enflasyona odaklı para politikası' söylemlerinin piyasada yarattığı olumlu algılamayla 5,3094 TL'ye kadar geriledi. Dolar, saat 18.00 itibarıyla 5,3438 TL seviyesinde hareket ederken, 6,0323 TL'ye kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,0564 TL seviyesinde, İngiliz Sterlini ise 6,8031 TL seviyesinde bulunuyordu.

Aynı dakikalarda doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,01 düşüşle 96.89 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1,1348’de idi.

Dün kapanışta 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 16,86 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20,24 seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC serbest piyasasında da dün öğle saatlerine kadar yükselme eğilimi gösteren kurlar, TCMB’nin açıklamasıyla düşmeye başladı. Saat 17.00 sıralarında dolar/TL 5,3650, Euro/TL 6,9000 ve sterlin/TL de 6,8485 seviyesindeydi.

TCMB’nin 2019 para ve kur politikası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) dün yayımladığı 2019 yılına ilişkin para ve kur politikası metnindeki enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu yüzde 5'te korunduğunu; para politikasının ise enflasyonu bu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde oluşturulacağını belirtildi.

Metinde önümüzdeki yıl da sekiz Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleştirileceğine, bankanın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğuna, dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasına devam edileceği de belirtildi.

TCMB enflasyonun öncelikle tek hanelere indirilmesini hedeflediğini daha sonra ise enflasyonun kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanmasının hedeflediğine de dikkat çekti.

TL ve döviz likidite yönetimi çerçevesi

Raporda, 2019 yılında TL likidite yöntemi çerçevesinde bir hafta vadeli repo ihalelerinin temel fonlama aracı olarak kullanılmaya devam edileceği bildirildi.

Bankacılık sistemi fonlama ihtiyacının yüksek olduğu günlerde, teklif ve teminat yönetiminin kolaylaştırılması ve likiditenin haftanın günlerine dengeli dağılımının sağlanması amacıyla vadeleri 6-10 gün arasında olmak kaydıyla farklı vadelerde birden fazla repo ihalesi açılabileceği belirtilen raporda, TCMB'nin, likidite yönetiminde araç çeşitliliğini ve operasyonel esnekliğini koruyabilmesi için teknik nedenlerle açık piyasa işlemleri portföyünde yeterli miktarda DİBS veya Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Şirketi (HMVKŞ) tarafından ihraç edilen Türk lirası cinsi kira sertifikası bulundurması gerektiği ifade edildi.

Raporda, bu kapsamda, 2018 yılı için nominal 16 milyar TL olarak belirlenen TCMB Açık Piyasa İşlemleri portföy büyüklüğünün, ilave alım seçeneği saklı kalmak kaydıyla, 2019 yılında nominal 18.9 milyar TL olarak belirlenmesinin planlandığı aktarıldı.

banner134

2019'da vadesi gelecek nominal 2.6 milyar TL'lik kısım dahil olmak üzere söz konusu hedefe ulaşmak üzere doğrudan alım işlemlerinin gerçekleştirilmesinin planlandığı raporda, 2019 yılında döviz likiditesi yönetimi çerçevesine ilişkin şu detaylar paylaşıldı:

"TCMB nezdindeki Döviz Depo Piyasasında bankalara toplam yaklaşık 50 milyar dolar limit ile bir hafta ve bir ay vadeli döviz likiditesi imkanı sağlanmaya devam edilecektir. Bankalar kendilerine tanınan limitler çerçevesinde TCMB’ye bir hafta, iki hafta ve bir ay vadeli teminat döviz deposu getirebilecektir. Enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB tarafından doğrudan karşılanacaktır. Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihaleleri ile Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası işlemlerine 2019 yılında da devam edilecektir. İhtiyaç olması durumunda BİST Swap Piyasasında TCMB taraflı işlem yapılabilecektir. Piyasa koşullarına bağlı olarak, Türk Lirası Uzlaşmalı Vadeli Döviz Satım İhalelerine ve BIST VİOP nezdindeki Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine devam edilebilecektir.

Piyasa derinliğinin kaybolmasına bağlı olarak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi ve aşırı oynaklık durumlarında piyasaya esnek ihaleler yoluyla veya doğrudan müdahale edilebilecektir. Döviz piyasalarında TCMB ile söz konusu piyasalarda işlem yapmaya yetkili bankalar arasında gerçekleştirilen döviz karşılığı efektif işlemlerine 2019 yılında da devam edilecektir. TCMB, geçmişte olduğu gibi 2019 yılında da döviz piyasasının sağlıklı çalışması ve döviz likiditesinin dengelenmesi amacıyla, döviz arz ve talep gelişmelerini yakından takip ederek gerekli önlemleri almaya devam edecektir."

ABD'de resesyon endişeleri yükseldi

Bu arada, ABD Hazine tahvil getiri eğrisinin düzleşmesi, yani uzun ve kısa vadeli getiriler arasındaki farkın azalması, resesyon endişelerini gündeme getirerek hisse senedine olan iştahı sarstı. Ayrıca hafta sonunda ticaret savaşında ateşkes ilan eden ABD ile Çin'in nihai bir anlaşmaya varamayacağına dair şüpheler yatırımcı güvenini etkiledi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) geçen hafta üç yıldır süregelen faiz artırım sürecinin sonuna yaklaştığını işaret etmesi ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirisinin yüzde 3'ün altına inmesine yol açtı.

Ayrıca ABD'de ekonomik büyümenin yavaşlayacağı endişeleri getiri eğrisinin düzleşmesini hızlandırdı. İki ile 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi arasındaki fark 10 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88