Kurlar üç haftanın en yükseğinde

banner37

TCMB rezervlerine yönelik tartışmalar, dolar/TL paritesinin 7,33’ler bandını test etmesine neden oldu.

Kurlar üç haftanın en yükseğinde
banner90
banner8

Ali ÇATAL

“STERLİN 10 TL’Yİ YİNE GEÇTİ”… Faiz artışının yanında ek araçları da kullanarak ‘sıkı para politikasını’ uygulamaya devam eden TCMB, dün de zorunlu karşılıklarda 200 bp artışa gitti, fakat piyasada ‘TL sığlığı sağlama’ hedefli bu adıma rağmen kurlarda ciddi bir yükseliş kaydedildi. TL varlıklardaki negatif ayrışma, KKTC serbest piyasalarında haftanın üçüncü işlem gününde de sürerken; Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları ortalama 7,3340 TL, Euro 8,9074 TL ve İngiliz sterlini de 10,3489 TL’den alıcı buldu.

“PİYASALAR RİSKLERİ FİYATLIYOR”… Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, bazı gelişmelerin dolara yönelik talebi arttırırken, bazılarının da ‘TL’ye talebi azalttığını’ ve neticede TL’nin değer kaybettiğini söyledi. Şafaklı, TCMB’nin, TL zorunlu karşılık oranlarının her vadede 200 bp arttırıldığını; bunun da ‘doğal olarak’ TL’ye talebi düşürdüğünü kaydederken; ABD’nin S-400 konusundaki açıklamalarında yeni bir şey olmasa da zayıf görüntüye bağlı olmak üzere genel jeopolitik risklerin de piyasalarda fiyatlandığına işaret etti.

Dolar/TL kuru, beş hafta üst üste hızlı bir düşüş yaşarken, bu süreçte 7,55 seviyesinden 6,90 seviyesi altına gerileyerek hem ‘psikolojik eşiği’ kırmış, hem de son yedi ayın en düşüğünden fiyatlanmıştı.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz haftayı 7,0 seviyesinin altında kapatan kur, bu haftaki yükselişini dün de sürdürdü ve 7,33’e çıkarak, 4 Şubat sonrasının en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye’de maliye ve para politikasında değişikliğe gidilmesiyle dip seviyeden toparlanma gösteren TL, bu süreçte de gelişen ülke paralarından en iyi performansı gösterenler arasında yer almıştı.

Diğer yandan, bu hafta küresel risk iştahının zayıflaması ile gelişen ülke paralarında bir miktar düşüş yaşanıyor ancak TL, haftalık bazda, yüzde 4’e yakın düşüşle, en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke paraları arasında…

Faiz artışının yanında ek araçları ve sözlü yönlendirmeyi de kullanarak sıkı para politikasını uygulamaya devam eden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün de zorunlu karşılıklarda 200 baz puan (bp) artışa gitti, fakat piyasada ‘TL sığlığı sağlama’ hedefli bu adıma rağmen kurlarda ciddi bir yükseliş kaydedildi.

Euro/TLparitesi de Türkiye serbest piyasalarında dün 8,73’e çıkarak 2 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi, sterlin/TL kuru da 10,16’ya çıkarak 28 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

KKTC serbest piyasalarında da TL varlıklardaki negatif ayrışma, haftanın üçüncü işlem gününde de sürdü.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları ortalama 7,3340 TL, Euro 8,9074 TL ve İngiliz sterlini de 10,3489 TL’den alıcı buldu.

banner134
‘TCMB rezervleri’ tartışmaları ile gündeme gelen Türkiye Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın kabinede yeniden görev alma olasılığına ilişkin söylentiler, uzmanlara göre piyasada baskı oluşturuyor.

Şafaklı: Dolara talep artıyor, TL’ye azalıyor

Ekonomist ve Akademisyen Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, bazı gelişmelerin dolara yönelik talebi arttırırken, bazılarınında ‘TL’ye talebi azalttığını’ ve neticede TL’nin değer kaybettiğini söyledi.

ABD’de Conference Board Tüketici Güven Endeksi’nin, Şubat 2020 itibarıyla aylık 2.4 puan artışla 91.3 seviyesine çıkarak üç ayın en yüksek seviyesini kaydettiğini aktaran Şafaklı, ABD tahvil faizlerindeki yükselişin devam etmesinin, TL cinsinden varlıklar üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

Şafaklı, “ABD’de 10 yıllık faizlerin yüzde 1,4’e dayanmasıyla, gelişmekte olan ülke para birimlerinde devam eden değer kayıpları, TL’yi olumsuz etkiliyor” ifadelerini kullandı.

FED Başkanı JeromePowell’ın yaptığı açıklamalara bakıldığında da ekonomide toparlanma beklentilerine ilişkin piyasanın ‘daha sabır olması gerektiğinin’ belirtildiğini, bunun yanı sıra enflasyon riskinin de aşağı yönlü olduğunun vurgulandığını kaydeden Şafaklı, mali desteklerin büyüklüğünün tartışma konusu olması üzerine, mali desteklerin yüksek çarpanları olabileceğinin altında bahse konu sunumda çizildiğini hatırlattı.

“Bu durum, ABD ekonomisine güveni arttırırken, dolara talebi de yukarı çekiyor” diyen Şafaklı, TL’ye talebi azaltan gelişmelerin de kurlar üzerinde ciddi anlamda etkili olduğu gerçeğine parmak bastı.

Şafaklı, TCMB’nin, TC Resmî Gazete’de yayımlanan kararında, TL zorunlu karşılık oranlarının her vadede 200 bp arttırıldığını, bunun da ‘doğal olarak’ TL’ye talebi düşürdüğünü kaydederken; ABD’nin S-400 konusundaki açıklamalarında yeni bir şey olmasa da zayıf görüntüye bağlı olmak üzere genel jeopolitik risklerin de piyasalarda fiyatlandığına işaret etti.

Şafaklı, Türkiye’nin beş yıllık CDS yani ‘kredi riski’ priminin 294,34 bp’ye yükselirken, 10 yıllık tahvil faizinin ise yüzde 13,06 bandında kayda geçtiğini de vurgularken, sözlerini “Türkiye ekonomisinin yönetimine ilişkin tartışmaların yanında açıklanan yargı ve demokrasi reformunun gerçekleşmesine ilişkin beklentilerin azalması da doğal olarak TL’nin değerini olumsuz etkiliyor” ifadeleriyle sonlandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75