banner6

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor

banner37

İngiltere’nin başkenti Londra’da, 5- 6 Mayıs tarihlerinde ilk kez, “Kuzey Kıbrıs Festivali”  yapılacak

Kuzey Kıbrıs Londra'ya taşınıyor
banner151 banner143

Ali CANSU

İngiltere’nin başkenti Londra’da Londra’da 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde ilk kez “Kuzey Kıbrıs Festivali” (Festival of North Cyprus) bu hafta başlıyor.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteği ve “North Cyprus UK Limited”in organizasyonuyla gerçekleştirilecek. Londra’nın en prestijli fuar alanlarından olan ve Islington bölgesinde bulunan “The Business Design Center”da yer alacak olan festival, “KKTC’yi Londra’ya taşıyoruz” sloganı adı altında yapılacak.

Festivale KKTC’den turizmciler, otelciler, üniversiteler, bankalar, hava yolu şirketleri, inşaat ve emlak şirketleri, sanayiciler ve sağlık sektöründen firmalar katılım gösterecek. Festivale ayrıca Londra’dan da Kıbrıslı Türk turizmciler de katılacak.

Herkes Kuzey Kıbrıs’ta ev sahibi olsun

KIBRIS’a konuşan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bakanlık olarak bir çok ilde ve ülkede, KKTC’nin tanıtılması için girişim başlattıklarını söyledi.

Londra’da yapılacak “Kuzey Kıbrıs Festivali” için ülke geneline hitap edecek olan bir çalışma yaptıklarını kaydeden Ataoğlu,  hedefin İngiltere’de yaşayan üçüncü ve dördüncü neslin başka ülkelere tatil amaçlı düşünce içerisinde olduklarından bilinciyle bu fikirlerini değiştirip kendi ülkelerine yöneltmek olduğunu ifade etti.

Londra’da yapılan etkinlikte Kuzey Kıbrıs’tan inşaat, eğitim, sanayi ve Ticaret odalarının yanı sıra  işadamları kültür ve sanat etkinliklerinin de yer alacağını anlatan Ataoğlu, Kıbrıs’ta aramış oldukları ne var ise etkinlikte yer alacağını söyledi.

“Herkesin Kıbrıs’ta bir evi olsun” projesi

Ayrıca inşaat sektörüyle ilgili yaptıkları çalışmalarda İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkleri ülkelerinde ev sahibi yapmayı amaçladıklarını belirten Ataoğlu, anlaşmış oldukları bankalar aracılığı ile Londra’da uzun vadeli düşük faizli kredi imkânının(morgage) sağlanmasını da hedeflediklerini söyledi.

Kıbrıs’ta bu sayının 500 veya bin daire ile sınırlı kalacağına da dikkat çeken Ataoğlu, “KKTC’de alınacak her bir daire ülke ekonomisine de katkı yapacaktır. Böylece kendi insanımız Kıbrıs’a gelip kendi evlerinde tatil yapma fırsatı yakalayacaklardır” dedi.

Hedef; geleneklerimizi yaşatmak

Festival organizasyonunu üstlenen North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu, festivale ilginin yoğun olduğunu, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın desteğiyle Londra’da ilk kez gerçekleştirilecek festival için hazırlıkların son aşamada olduğunu ifade etti.

Cezaroğlu, festivalde Kıbrıs’a özgü el sanatları gibi çeşitli etkinliklerin de yer alacağını ifade ederek, “Londra’ya adeta Kıbrıs çıkarması yapılacak. Değerlerimize sahip çıkarak, birlik ve beraberlik içerisinde geleneklerimizi yaşamak ve yaşatmak, aynı zamanda Kuzey Kıbrıs’a önemli bir köprü oluşturmak istiyoruz” dedi.

Reklam atağına geçiliyor

Festivalin tanıtımı için bu ay içinde büyük bir reklam atağına geçileceği, ziyaretçi sayısını artırmak için otobüslere ve metrolara reklam panoları asılacağı, Türk gazetelerinde de reklam kampanyaları başlatılacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, festivalle, Kuzey Kıbrıs’ı dünya turizm haritasına koyarak ülke turizm sektörünün istikrarlı ve hızlı şekilde gelişmesinin, Kuzey Kıbrıs’ı bir turizm destinasyonu olarak yurtdışında tüm sektörleriyle; turizmi, doğası, tarihi ve kültürüyle tanıtma ve pazarlamanın sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi. Etkinliğin, Kuzey Kıbrıs ekonomisine büyük yarar sağlamasının, ayrıca Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin dayanışma ruhunu geliştirmesinin amaçlandığı da belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 08:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104