banner6

Larnaka ve kara sınır kapılarına teşvik geliyor

banner37

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, turizmcilerin kara sınır kapıları ile Larnaka’dan gelecek turistlere de teşvik verilmesi önerisini, özel ilgi turizmi kapsamında değerlendireceklerini söyledi

Larnaka ve kara sınır kapılarına teşvik geliyor
banner151 banner143

Ali CANSU

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, dünyanın en büyük fuarı olan ITB Berlin’de turizmcilerin Larnaka Havalimanı ve kara sınır kapılarından gelen turistlere de teşvik istediklerini kendilerine ifade ettiklerini belirterek, bunun özel ilgi turizmi kapsamında değerlendirmeyi düşündüklerini söyledi.

ITB Berlin Fuarı’nı KIBRIS Ekonomi’ye değerlendiren İsmet Esenyel, şahsi kanaatinin Larnaka’dan gelecek olan turistin hiç bir şekilde sorgulanmaması yönünde olduğunu söyleyerek, “Bu insanlar, kuzeyde konaklayıp, restorena gidecek, çarşı pazar dolaşacak, müze ve ören yerlerini ziyaret edecek. Benim ülkeme bir katma değer sağlayacak” dedi.

Ülkemizde özel ilgi turizmini çeşitlendirmek için ellerinden geleni yaptıklarını da anlatan Esenyel, “Bizim Larnaka ve diğer kara kapılarından gelecek turistlere daha sıcak olmamız ve tur operatörlerini de ülkemize daha fazla turist çekmek adına motive etmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

Esenyel, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun özel çabaları neticesinde sektör temsilcileri ile daha önce bir araya geldiklerini ve teşviklerin artırılmsı sonucunda yaptıkları yol haritasını Türkiye’deki yetkililer ile konuştuklarını belirtti.

“Berlin’de güzel bir ekip çalışması yaptık”

İsmet Esenyel, fuarda bakanlık olarak güzel bir ekip çalışması yaptıklarını ve rahatsızlığı nedeniyle aralarında olamayan Bakan Fikri Ataoğlu’nun maddi ve manevi her şeyini hissetmiş bir ekip olarak ITB Berlin’de görev aldıklarını belirtti.

Fuarda kurulan iş birlikleri ve sağlanan imkânlarla Kuzey Kıbrıs’ı en doğru ve güzel şekilde temsil ettiklerine inandığını kaydeden Esenyel, bugünlerde yaşanan siyasi konjonktürün kendilerinin çok ümitli olmamasına sebebiyet verirken, yaptıkları iş birlikleri ve attıkları adımlar ile bu yıl yine Almanya pazarından geçen yıl olduğu gibi en az yüzde 20 bir artış beklediklerini söyledi.

“187 stant içerisinde ilk 10’a girdik”

Standa olan ilginin kendilerini sevindirdiğini anlatan Esenyel, “Bu yıl çok güzel ve değişik bir dizayn yapıldı. Eko turizm konsepti çerçevesinde büyükanne ve büyükbabalarımızın yaşadığı, unlarını kendilerinin ürettiği, kendi el işlerini yaptığı, sokak çeşmelerinin olduğu bir Kıbrıs köyünün evini çalıştık” dedi.

Türk tur operatörleri ve tüm ziyaretçilerin yanı sıra yabancı ziyaretçilerin de standa büyük

ilgi gösterdiğini anlatan Esenyel, bu yönde çok güzel olumlu görüşler aldıklarını belirtti.

Sandın 187 stand arasında ilk 10 içerisinde yer aldığının müjdesini aldıklarını kaydeden Esenyel, önemli olan birinci veya beşinci gelmek olmadığını önemli olanın sektörel paydaşlar ile güzel bir sinerji içerisinde yakaladıkları birlikteliğin alternatif turizm anlamına sonuca ulaşması olduğunu kaydetti.

“Reklam tanıtımları bu hafta başlıyor”

Esenyel, bakanlığın düzenlediği Konkur’u kazanan firmaların bir şekilde devletin kendi içerisindeki ödeme şeklinin değişmesinden dolayı yaşanan bir sıkıntı yüzünden reklamlara başlayamadıklarını söyledi.

Bu sorunun geçtiğimiz hafta çözüldüğünü ve bu hafta içerisinde tüm ilgili firmaların kazandıkları ve hak ettikleri değer karşılığında ilk taksitlerini alabileceklerini anlatan Esenyel, “İngiltere’deki reklam tanıtma faaliyetleri bizim oradaki turizm temsilciliği sayesinde bu haftadan sonra başlayacaktır” dedi.

Almanya’da şu an reklamlara başlayamadıklarını da dile getiren Esenyel, şöyle devam etti:

“Her şeyin başı finanstır. Ayırdığınız her kurum ve kuruluşa yapılacak reklam sonuçta sizden finansal bir kaynak ister. Biz onları doğru hedefe yönlendirme aşamasındayız. Biraz geç kalındığı doğrudur. Ancak, şunu unutmayalım eskiden Avrupalılar bir yıl öncesinden seyahat planlarını yaparken bizim gözlemlediğimiz kadarıyla üç ay kadar öncesinden de yapabiliyor. Dolayısıyla çok büyük bir şey kaybedilmemiştir.”

Esenyel, devam edecek road showlar ve İngiltere ile Almanya’daki tanıtım faaliyetleri ile güzel bir birlikteliğin neticesinde doğru adımların atılacağını söyledi.

“Turist artışı bu yıl da deva edecek”

Türkiye’de siyasi belirsizliğin yaşanmaması temennisinde bulunan Esenyel, Türkiye ile KKTC’nin et ve tırnak olduğunu “Türkiye’de yaşanacak kötü bir senaryonun bize pozitif yansıyacağını düşünmüyorum. Bu amaçla bundan faydalanarak turis akışı bize olsun misyonunda değiliz” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ın ayrı bir destinasyon olarak pazarlandığını dile getiren Esenyel, geçtiğimiz yıl Türkiye’deki olumsuzluklara rağmen turizm gelirleri ve turist sayısında yüzde 7’lik bir artış sağladıklarını, 2017’de de bu artışın artarak devam edeceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017, 10:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104