banner6

Larnaka'dan gelen turistler yüzde 29,2 arttı

banner37

Güney Kıbrıs üzerinden Kuzey Kıbrıs’a gelen 3. ülke uyruklularının sayısı 8 ayda 950 bini aştı.

Larnaka'dan gelen turistler yüzde 29,2  arttı
banner8

Artun ÇAĞA

Kara kapılarını kullanarak Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a geçen üçüncü ülke uyrukluların (İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların dışında kalanlar) sayısı 2017’nin sekizinci ayı sonunda 950 bin 917 kişiye ulaştı. Söz konusu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,2 oranında bir artışa işaret ediyor. Ocak-Ağustos 2016’da bu sayı 736 bin 108 kişi olarak kayıtlara geçmişti.

Larnaka Havaalanı’nı kullanarak Güney Kıbrıs üzerinden Kuzey Kıbrıs’a geçen turistlerin sayısındaki artış Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni rahatsız ederken, “Yasaklı Oteller Listesi” yeniden gündem olmuştu.

Turizm Bakanlığı’nın Polis Genel Müdürlüğü kaynaklarından sağladığı bilgilerde Kuzey’e geçen yabancıların ne kadarının konakladığı, ne kadarının günübirlik gezi için geldiği saptanamazken, sayı olarak İngiltere’den gelenler, yüzdelik artış olarak ise İsrailli turistler dikkat çekiyor. Alman, Rus ve Yunan vatandaşlarında da ciddi oranda artış var.

banner134

Ocak-Ağustos arasında İngiltere’den gelip kara kapılarından KKTC’ye geçen kişilerin sayısı yüzde 14,1 oranında artarak, 197 bin 195 kişiden, 225 bin 055 kişiye çıktı.

Rum yetkilileri özellikle rahatsız eden İsrailli turist sayısında ise yüzde 280,08 oranında artış var. Geçen yılın sekiz aylık döneminde 23 bin 331 kişi olan İsrailli sayısı, bu yılın aynı döneminde 88 bin 809 kişiye fırladı.

Ayrıca, ülkeye gelen Alman turist sayısında yüzde 77,4, Rus sayısında yüzde 43,3, Yunanlı sayısında da yüzde 14,3’lük artışlar dikkat çekici bulundu.

Kıbrıslı Türkler de Larnaka’dan geliyor

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin Ocak-Ağustos döneminde KKTC’ye hava ve deniz yoluyla yaptıkları girişlerde yüzde 16 oranında azalma olduğu saptanırken, Güney Kıbrıs üzerinden gelip kara kapılarından giriş yapanların sayısı yüzde 13,7 oranında arttı.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Turizm Dairesi’nin Polis Genel Müdürlüğü’nden sağladığı verilere göre geçen yılın Ocak-Ağustos döneminde 21 bin 429 “Londralı” Ercan havalimanını kullanarak ülkeye giriş yaparken, bu yıl aynı dönemdeki giriş sayısı 18 bin 005’te kaldı.

Buna karşılık İngiltere’de yaşayıp, İngiliz pasaportuyla kara sınır kapılarından giriş yapan Kıbrıslı Türklerin sayısı 31 bin 939 olarak saptandı. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 28 bin 088 idi. Girişlerin çok büyük bir kısmının Larnaka ve Baf havaalanlarını kullanıp, Güney Kıbrıs üzerinden Kuzey Kıbrıs’a gelen Kıbrıslı Türkler olduğu vurgulanırken, çok azının sınır kapılarından birkaç kez yapılan çıkış-girişleri kapsadığı tahmin ediliyor.

Kıbrıslı Türklerin tercihlerin Güneye kaymasında hava ulaşımında yaşanan sorunlar ile uçak bileti fiyatlarındaki astronomik artışların etkin olduğu savunuluyor. Özellikle Ercan’dan İngiltere’ye gidecek olan yolcuların Türkiye’de uçaktan indirilip birkaç saat sonra yeniden uçağa bindirilmesini kapsayan uygulamanın, yolcuların Güney Kıbrıs’ı kullanmalarını daha da artıracağı kaydediliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88