banner6

Latifoğlu: Ülkedeki gerçek enflasyon daha yüksek

banner37

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2017’de uygulanacak yeni asgari ücreti belirlemek üzere bugün ikinci kez toplandı.

Latifoğlu: Ülkedeki gerçek enflasyon daha yüksek
banner150 banner151 banner143

Hükümet, işveren ve sendika adına beşer üyeden oluşan komisyon Süleyman Göktaş başkanlığında saat 10.00’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu Başkanı Göktaş, asgari ücretle ilgili ilk toplantıyı 22 Aralık’ta yaptıklarını, bunun ikinci toplantı olduğunu belirtti.

Göktaş, dün itibarıyla Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) yıllık enflasyon oranını açıkladığını söyleyerek, bununla toplantının değerlendirme aşamasına girdiğini kaydetti.

Latifoğlu: Ülkenin içinde bulunduğu durumu onlar da görüyor

İşçi kesimi adına konuşan Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, son zamanlarda TL’ye bağlı olarak ülkede hayat pahalılığı yaşandığını söyledi.

DPÖ’nün yıllık enflasyon oranıyla ilgili açıklamasına da değinen Latifoğlu, “DPÖ kendi çalışmasını yapıp rakam çıkarsa da bize göre ülkedeki gerçek enflasyon daha yüksek oranda. Çalışanların alım gücü sürekli erimekte, çalışanlar derken işverenleri de çalışan olarak belirtmek isterim, onlar da kendi işlerini yaparak çalışıyor. Muhakkak onların da alım gücü, evlerine götürdükleri sepet küçülmüştür” dedi.

Alım gücünü eski seviyesine taşımak için asgari ücret toplantısının iyi sonuçlanması gerektiğini de söyleyen Latifoğlu, “Müzakerelerle muhataplarımızı ikna edeceğimizi düşünüyorum. Ülkenin içinde bulunduğu durumu onlar da görüyor” şeklinde konuştu.

Asgari ücrette belirleyici olanı “hükümet kanadının masadaki duruşu” olarak gösteren Yakup Latifoğlu, “Umudumuz odur ki bugünkü toplantı asgari ücrette rakam belirlenerek tamamlanır. Daha da gecikmeye insanımızın tahammülü yok” dedi.

Aroğlu: Bu çağrının daha hazırlıklı yapılmasını beklerdik. Çağrıyı, basından öğrendik

İşveren adına konuşan Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Mustafa Aroğlu, “Asgari ücret konusu gündemimizde ancak bu çağrının daha hazırlıklı yapılmasını beklerdik. Çağrıyı basından öğrendik” açıklamasında bulundu.

DPÖ’nün rakamlarını kendi bünyelerinde değerlendirme şansı bulamadıklarını dile getiren Aroğlu, “Biz de konunun kangren olmasını istemeyiz. Bir an önce neticeye ulaşmak için kararlılık göstereceğiz. Ortak noktalarda buluşmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

KKTC’de son asgari ücret, 1 Temmuz 2016’dan itibaren; saatlik 10.58 TL, günlük 84.65TL, haftalık 423.23 TL, aylık 1,834.00 TL olarak uygulanıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 11:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110