banner6

LAÜ, 18 yaş üstü engellilerin istihdamı için proje hazırlıyor

banner37

Lefke Avrupa Üniversitesi Özel Gereksinimi Olan Çocuklar Uygulama, Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşegül Ataman, engellilerin iş yaşamında olmasının özgüvenlerinin artmasını sağladığını söyledi.

LAÜ, 18 yaş üstü engellilerin istihdamı için proje hazırlıyor
banner99

Gülsüm KANCA

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) bünyesinde hizmet veren Özel Gereksinimi Olan Çocuklar Uygulama, Araştırma ve Eğitim Merkezi (ÖÇEM), 18 yaş üstü engellilerin istihdamı konusunda büyük bir proje yürütüyor.

LAÜ-ÖÇEM Müdürü Prof. Dr. Ayşegül Ataman, 18 yaş üstü engellilerin turizm sektöründe mutfak ve yatak hizmetlerinde çalışabilmesi için uğraş verdiklerini ifade etti.

Ataman, özel bireylerin ailelerinin devletten gelen maddi katkının kesileceği endişesiyle, çocuklarını çalıştırmak istemediklerine işaret ederek “Belki ufak bir düzenlemeyle devletin yaptığı maddi katkının devam ettirilmesi sağlanabilir ve özel çocuklarımız iş yaşamına atılabilir” dedi.

Ailelerin olağandışı gelişen çocukların farkında olmadıklarını belirten Ataman, bunun sadece KKTC’de değil dünya genelinde böyle olduğunu söyledi.

Ataman, çocuklardaki farklı gelişimin diğer çocuklarla bir araya geldiği zaman, aileleri veya öğretmenleri tarafından veya doktor muayenesinden sonra fark edildiğini ifade etti. Ailelerden farklı gelişen çocuklarını saklamamalarını isteyen Ataman, önemli olanın tanı alır almaz çocuğun eğitime başlaması olduğunu söyledi.

Ataman, “Bu çocuklar toplumun çiçekleri, o çiçekler olmadan toplum tek düze olur. Amacımız bu çocukları topluma kazandırmak” dedi.

“Seans ücreti alınmıyor, sembolik ücret talep ediliyor”

Ayşegül Ataman, ÖÇEM’in KKTC genelinde ve uzmanlar eşliğinde farklı gelişen bütün çocukların başvurabileceği bir merkez olarak hizmet verdiğini söyledi.

ÖÇEM’in 2015 yılında, Dr. Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından kurulduğunu ifade eden Ataman, bölüm öğrencilerinin uygulama yapmalarına olanak sağlamak, halka doğrudan hizmet vermek, farklı gelişen çocukları tanılama, aile eğitimi, yönlendirme ve farklı gelişen çocuklara eğitim vermek amacıyla hizmet verdiklerini belirtti.

Özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerden seans ücreti almadıklarını anlatan Ataman, ailelerden sembolik bir ücret aldıklarını belirtti. Ataman, ÖÇEM'in hizmet vermeye başladığı günden itibaren Karpaz, Girne, Gazimağusa, Lefkoşa, Güzelyurt ve Lefke’den çok sayıda ailelerin çocuklarına hizmet verdiklerini dile getirdi.

Ataman, çocukların ÖÇEM'den eğitim alırken, üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Bölümü’nde de gerekli terapatik müdahaleleri aldığını ifade etti.

Ayşegül Ataman, eğitim alanların yaş grubunun değiştiğini belirterek 18 aylık çocuklara dahi eğitim verdiklerini vurguladı.

Bilmez: Düzenli olarak yaklaşık 20 öğrenciye eğitim veriyoruz

Uzman Hatice Bilmez de, özel gereksinimli öğrenciler için 3 uygulamacı olduğunu ÖÇEM’de düzenli olarak yaklaşık 20 öğrenciye aktif ve grup olarak eğitim verdiklerini söyledi.

2 yaşından 17 yaşına kadar olan öğrenci gruplarının olduğunu belirten Bilmez, ancak 0-6 yaş grubunda öğrenci sayısının daha fazla olduğunu vurguladı. Öğrenme güçlüğü tanısı konulan bazı öğrencilerin akranlarıyla okula gidebildiğini anlatan Bilmez, onların sadece yardıma ihtiyaçları olduğunu, ÖÇEM olarak bunu sağladıklarını belirtti. Bilmez, çocukların ÖÇEM'den eğitim alırken, üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Bölümü’nde gerekli terapatik müdahalelerin de uygulandığını ifade etti.

Bilmez, “Özel gereksinimli çocuklar farklı çocuklardır. Aileler mutlaka bir uzmana başvurmalılar ve sonrasında ÖÇEM’e gelebilirler” dedi.

Özel gereksinimli çocuk ve yetişkinlerin bağımsız bir hayat geçirmesini sağlamayı amaçladıklarını belirten Bilmez, bu tür eğitimlere katılamayan çocukların ve yetişkinlerin ziyan olduğunu, öz bakım ihtiyaçlarını dahi gideremediklerini vurguladı.

Gürkan: Çocuklara katkıda bulunmak beni mutlu ediyor

LAÜ öğrencisi Mehmet Efe Gürkan, otizmli çocuklarla çalıştığını belirtti.

Uygulamanın zorunlu olmadığını belirten Gürkan, çocuklara katkıda bulunmanın onu mutlu ettiğini dile getirdi. Gürkan, çocuklara birebir uygulamalı eğitim verdiklerini, gözlem odasında ailelerin de dersleri takip edebildiğini söyledi. Gürkan, eğitimler sonrası ailelerin ‘benim çocuğum bunu yapabiliyor muydu?’ diyerek şaşırdığını belirtti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 10:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104