banner6

Lefkoşa'nın yeni mezbahası faaliyete geçiyor

banner37

KIBRIS Ekonomi’ye konuşan Lefkoşa Belediye Başkanı Harmancı, yıllar önce yapılan ancak bazı sorular nedeniyle bir türlü devreye giremeyen mezbahanın birkaç ay içinde açılacağını söyledi.

Lefkoşa'nın yeni mezbahası faaliyete geçiyor
banner151

Ali CANSU

Lefkoşa mezbahasının belediye için en önemli konu olduğuna dikkat çeken Harmancı, mezbahanın finansal problemlerinin çözüldüğünü ve bu yıl içerisinde devreye gireceğini söyledi.

İlgili şirket ile uzlaştıklarını anlatan Harmancı, mezbahanın nasıl işletileceğinin ise belediye meclisinin önümüzdeki günlerde yapacağı toplantıda şekilleneceğini belirtti.

“Benim görüşüm ve arzum, mezbahanın kiralanarak belediyeye sürekli gelir getirecek bir noktada olmasıdır” diyen Harmancı, mezbahayı belediyenin işletmesi durumunda maliyetlerin çok artacağına işaret ederek, bu alanda bilgili, deneyimi yüksek firmalara kiralanmasının en sağlıklı model olacağını kaydetti.

Belediye meclisinin bilimsel raporlar ışığında bir karar üreteceğini de anlatan Harmancı, “Mezbaha artık atıl olmayacak, kullanıma geçecek, adanın en modern, en hijyenik mezbaha tesisi olacak” dedi.

“Lefkoşa’nın günlük nüfusu 150 binin üstünde”

KIBRIS Ekonomi’ye başkentin durumunu da özetleyen Harmancı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 61 bin 400 kişiye göre katkı aldığını anlattı. Harmancı, bu sayıya 40 bin öğrencinin daha ilave edildiği zaman sayının 100’ni aştığını belirterek şöyle devam etti:

“Günü birlik Lefkoşa’yı kullanan sadece araç girişi 25 bin dolayındadır. Bunu iki ile çarpıldığı zaman sayı 50 bini bulur. Günlük Lefkoşa’nın nüfusu150 binin üzerindedir. Bu insanlar günü birlik Lefkoşa’yı kullanıyor. Ancak biz 61 bin 500 nüfus için katkı alıyoruz.

Bir belediye, iki yıl önceki rakamlarla kolunu kıpırdatmadan 8 milyon TL’lik bir kaynak elde ediyor. Hiç kimsenin kaynağında gözümüz yok ama bunun sorgulanması bile suç sayılıyor. Bu gelirlerin ortaklaşması gerekir. İskele’deki petrol tesisleri de öyle. Tüm iktidarlara bunu anlattık ama çözüm odaklı bir şeyler yapılamadı. İyi, güzel ve doğruyu bulmamız gerekir. LTB bu ülkenin başkent belediyesidir. Bu gerçek bazen unutuluyor. Bize buradan 3 ayda veya 2 yılda gider dediler. Biz tırnaklarımızla kazıyarak ve hiç kimseden de bir kuruşluk ekstra bir katkı almadan başardık ve borçlarımızı indirdik.”

“Aylık tahsilatı 3.8 milyon TL'ye çıkardık”

Vatandaşların belediyeye geri dönüşlerini yüzde 85 olarak gerçekleştirdiklerini anlatan Harmancı, “Belediyeye olan güven ve kontrolün bir göstergesidir” dedi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde aylık 2.8 milyon TL'den aldıkları aylık tahsilatı 3.8 milyon TL'ye çıkarmayı başardıklarını ve su gibi konular devreye girmeden önce başardıklarını kaydeden Harmancı, bunun artılarını şu anda yaşandığını belirtti.

“Başkenti tehditten kurtarabilecek, dere ıslahıdır”

Harmancı, başkentte ara yollar ile ilgili ihalenin sonuçlandığını ve havalar izin verdiği süreden itibaren asfalt yapımlarına başlanacağını söyledi.

Asfalt yama ihalesinin sanayi bölgesinin girişinden, kaplama ihalesinin ise surlar içi bölgesinden dökülmeye başlanacağını kaydeden Harmancı, toplumun asfalt ihtiyaçlarını ön planda tuttuklarını belirtti.

Asfaltların yapılmasının ardından yol çizimlerinin de yapılacağını belirten Harmancı, en çok önem verdikleri projelerin ise Şehit Ecvet Yusuf ve Kemal Aksay projesinin başlatılması olduğunu kaydetti.

Çok önemli altyapı sorunları yaşamadıklarını kaydeden Harmancı, acil müdahale noktalarına geçen yıl yaptıkları proje ve ihalelerin sonuç verdiğine dikkat çekerek, “Kendi bütçemizden 350 bin TL’lik bir altyapı yatırımı yaptık. Ancak, başkenti tehditten kurtarabilecek yegane unsur bütünlüklü çalışılacak dere ıslahına bağlıdır” dedi.

Lefkoşa’nın Gönyeli ve güneyden gelen üç farklı derenin buluşma ve şehrin içerisinden geçerek Mağusa’ya doğru gittiği bir güzergâhın üzerinde olduğunu da kaydeden Harmancı, sanayinin üzerindeki askerin atış alanında güzergahı değiştirilen derenin tekrardan yerine gelmesinin gerektiğini kaydetti. Sanayinin içerisinde yer alan ve ortadan dereye ek hat yanında gelen suyun toplanabileceği alanın bir kanal vasıtası ile dereye taşınması gerektiğini belirten Harmancı, “Bunların en kısa zamanda yapılması gerekiyor” dedi.

“Bandabulya ve civarında canlılık var”

Lefkoşa’nın Bandabulyası’nın günden güne canlandığını kaydeden Harmancı, göreve geldiğinde 30 dükkânın boşta olduğunu şu an orada tek bir dükkânın boşta olmadığını söyledi.

Bandabulya’da ciddi bir canlılık olduğunu anlatan Harmancı, ikinci el satışından restorana kadar çeşitli dükkanların satış yaptığını belirtti. Turizm ve Çevre Bakanlığı ile görüştüklerini, turizmciler ile yeni yapılan anlaşmalarda Bandabulya’da turistlerin daha fazla vakit geçirmelerinin sağlanmasını sağladıklarını kaydeden Harmancı, esnafın da turist profiline uyum sağlaması gerektiğini düşündüğünü belirterek, “Ürünlerde çeşitliliği artırmak zorundayız. Antalya’da bulabileceği ürünü burada 5 katı fiyatına satın almaz turist. Kendimize ait ekonomik ve satın alınabilir değerleri ön plana çıkarmalıyız” dedi.

65 yaş ve üzeri yürüyüşte sorun yaşayan turistlerin Bandabulya ve civarına girişini çok rahat sağlayabileceklerini de umduğunu ifade eden Harmancı, burada iyi bir noktaya doğru gittiklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 10:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110